12 esenciálních olejů, které pomáhají léčit nebo předcházet striím

Budou esenciální oleje fungovat?

Strie jsou běžné, jsou důsledkem všeho od růstových skoků a změn hmotnosti až po těhotenství. Mohou se objevit na břiše, hýždích, stehnech a prsou. Jejich barva se pohybuje od červené a růžové až po fialovou a modrou.

Strie obvykle časem samy vyblednou. Ačkoli neexistuje léčba, která by se strií úplně zbavovala, existují věci, které můžete udělat, abyste snížili jejich vzhled a strukturu.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak používat esenciální oleje k výrobě séra, které pomůže zmírnit strie.

Tyto oleje rozhodně fungují

Některé esenciální oleje prokázaly jednoznačný účinek na strie. Esenciální oleje, pokud jsou aplikovány lokálně, musí být zředěny v nosném oleji. Je zapotřebí více studií s větší velikostí studie, ale to je to, co výzkum zatím ukázal:

1. Arganový olej

Arganový olej se vyrábí z jader arganových stromů. Je to jeden z novějších olejů pro péči o pleť na bloku.

Podle malého studie 2016, arganový olej pomáhá zvýšit elasticitu pokožky. Vědci se domnívají, že to může pomoci předcházet nebo redukovat strie. A studie 2015 zjistili, že jak konzumace arganového oleje, tak jeho lokální aplikace činí pokožku pružnější u žen po menopauze.

Nakupujte arganový olej.

2. Gotu kola

Gotu kola se používá v tradiční čínské medicíně a ájurvédě k léčbě široké škály kožních problémů. Podle 2013 výzkum, sloučeniny v gotu kole pomáhají zvyšovat produkci kolagenu a zlepšují pevnost pokožky v tahu.

V an starší studie od roku 1991 na 100 těhotných ženách byl 50 ženám podáván lokální krém obsahující gotu kolu, zatímco ostatním 50 ženám byl podáván placebo krém. Z 80 žen, které dokončily studii, se u 14 žen ze skupiny gotu koly objevily strie ve srovnání s 22 ženami ve skupině s placebem.

Kupte si balzám gotu kola.

3. Šípkový olej

Šípkový olej se vyrábí z plodů nebo „semen“ růží. Podle a studie 2013, hydratační krém obsahující šípkový olej pomohl předcházet závažnosti strií u těhotných žen s předchozími striemi. Bylo také výrazně účinnější než placebo v prevenci nových strií.

Nakupujte šípkový olej.

4. Hořký mandlový olej

Hořký mandlový olej pochází z jiného druhu mandlového stromu než sladké mandle, které jíme. Hořké mandle obsahují toxické sloučeniny, které mohou při požití napodobovat otravu kyanidem. Není jasné, kolik hořkého mandlového oleje může být absorbováno vaší pokožkou.

Pro studie 2012 o účincích oleje z hořkých mandlí na strie si ženy, které byly těhotné, aplikovaly samotný olej z hořkých mandlí, dostaly 15minutovou masáž olejem z hořkých mandlí nebo byly v kontrolní skupině.

Pouze 20 procent u žen v masérské skupině se objevily strie. Strie vzniklé v r 38,8 procenta žen užívajících hořký mandlový olej samotný a v 41,2 procenta žen v kontrolní skupině. Je zapotřebí více studií, aby bylo možné přesně určit, jak hořký mandlový olej a masáž fungují a zda je to bezpečné.

Nakupujte hořký mandlový olej.

5. Olej z granátového jablka a extrakt z dračí krve

Olej z granátového jablka se vyrábí ze semen granátového jablka. Extrakt z dračí krve pochází z pryskyřice stromů dracaena, známých také jako madagaskarské dračí stromy. Obě složky jsou považovány za antioxidanty a protizánětlivé látky.

Podle a studie 2017 u 10 žen se striemi a 10 žen bez nich zvýšil krém z oleje z granátového jablka a extraktu z dračí krve u všech dobrovolníků tloušťku, elasticitu a hydrataci pokožky. Výzkumníci naznačují, že krém může pomoci zabránit nebo zlepšit vzhled strií.

Tyto oleje mohou fungovat

Výzkum některých esenciálních olejů měl smíšené výsledky. Je potřeba další výzkum, ale tyto oleje možná stojí za vyzkoušení.

6. Neroli

Neroli, člen skupiny Rutaceae rodina, se vyrábí z květů hořkého pomerančovníku. Používá se jako lidový lék na zesvětlení pokožky a zlepšení vzhledu jizev a strií.

Podle 2008 výzkum, neroli olej má silné antioxidační schopnosti, které mohou pomoci regenerovat kožní buňky a zlepšit vzhled pokožky.

Nakupujte neroli olej.

7. Bambucké máslo

Bambucké máslo se vyrábí z ořechů bambuckého stromu. Není to esenciální olej, ale nosný olej. Může být použit samostatně nebo k ředění esenciálních olejů. Bambucké máslo se často používá k hydrataci pokožky. Mnoho žen tvrdí, že pomáhá předcházet striím, ale většina výzkumů je neoficiální.

Bambucké máslo obsahuje vitamín A. Říká se, že pomáhá zlepšit prokrvení pokožky a podporuje hojení ran. I tak je zapotřebí více výzkumu, který by dokázal, že pomáhá na strie.

Nakupujte bambucké máslo.

8. Olivový olej

Olivový olej je dalším nosným olejem používaným k ředění esenciálních olejů. Může být také použit samostatně. Olivovému oleji je věnována péče o pokožku díky svým antioxidačním a hydratačním schopnostem. Ale podle a studie 2011 u žen ve druhém trimestru těhotenství aplikace olivového oleje na břicho dvakrát denně nezabrání striím.

Nakupujte olivový olej.

Doplňkové oleje pro zvýšení vašich účinků

Vitamin E je antioxidant známý pro své účinky proti stárnutí a regeneraci pokožky. Často se používá ke snížení výskytu strií a jizev. Kombinace vitaminu E s těmito esenciálními oleji, které mají další účinky na omlazení pokožky, může podpořit váš režim léčby strií.

Nakupujte olej s vitamínem E.

9. Levandule pro zpevnění pokožky

Levandulový olej pochází z květů levandule. Je známá svými schopnostmi hojit rány. Podle 2016 výzkumLevandulový olej může zvýšit produkci kolagenu, pomoci zmenšit rány a pomoci vytvořit granulační tkáň, která podporuje hojení ran.

Nakupujte levandulový olej.

10. Pačuli pro posílení pokožky

Existuje jen malý výzkum pačuliového oleje na strie. Ve studii na zvířatech z roku 2013 však prokázal antioxidační schopnosti a podpořil syntézu kolagenu. Teoreticky by pačuliový olej mohl pomoci posílit pokožku a minimalizovat strie.

Nakupujte olej z pačuli.

11. Hořký pomeranč pro posílení pokožky

Hořký pomerančový olej se vyrábí z kůry hořkých pomerančů. Podle výzkumu z roku 2011 může pomoci napnout a tonizovat pokožku. Mějte na paměti, že hořký pomeranč může také dráždit pokožku kvůli obsahu metanolu.

Nakupujte hořký pomerančový olej.

12. Šípek pomáhá stimulovat produkci keratinocytů

Kromě zvlhčení pokožky pomohl šípkový olej ve studii na myších z roku 2011 stimulovat diferenciaci keratinocytů. Keratinocyty jsou těsně nahromaděné buňky v epidermis pokožky, které produkují keratin. Keratin pomáhá posilovat pokožku a stimuluje tvorbu kolagenu.

Jak používat

Esenciální oleje nejsou regulovány americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Je těžké vědět, co kupujete.

Oleje byste měli nakupovat pouze od výrobce, který:

 • je ochoten poskytnout bezpečnostní listy materiálů
 • je v profesionálním aromaterapeutickém světě známá
 • liší ceny svých olejů podle typu oleje a vzácnosti
 • na etiketě je uvedena minimálně země původu a způsob extrakce
 • do svých olejů nepřidává syntetické přísady

Esenciální oleje jsou silné a mohou dráždit pokožku. Před použitím na kůži se musí zředit nosným olejem.

Některé nosné oleje jsou:

 • sladký mandlový olej
 • jojobový olej
 • olivový olej
 • kokosový olej
 • hroznový olej
 • olej z meruňkových jader
 • Olej z pšeničných klíčků

Národní asociace pro holistickou aromaterapii doporučuje tato ředění esenciálních olejů pro dospělé:

 • 2,5% ředění nebo 15 kapek esenciálního oleje na unci nosného oleje
 • 3% ředění nebo 20 kapek esenciálního oleje na unci nosného oleje
 • 5% ředění nebo 30 kapek esenciálního oleje na unci nosného oleje
 • 10procentní ředění nebo 60 kapek esenciálního oleje na unci nosného oleje

Začněte s nejnižším ředěním jednou nebo dvakrát denně. Pokud to nefunguje – a nedochází k podráždění – zkuste další nejvyšší ředění a tak dále.

Před aplikací esenciálních olejů na pokožku je chytré provést náplastový test, abyste zkontrolovali alergické reakce.

Chcete-li provést test opravy:

 • Přidejte jednu nebo dvě kapky esenciálního oleje do jedné čajové lžičky nosného oleje.
 • Zředěný olej naneste na vnitřní zápěstí nebo loket a nechte působit 24 hodin.
 • Pokud dojde k podráždění, použití esenciálního oleje není bezpečné.

Je bezpečné používat esenciální oleje během těhotenství?

Dává smysl, že pokud se snažíte předcházet striím, používáte esenciální oleje během těhotenství. Existuje však malý výzkum o bezpečnosti topických esenciálních olejů během těhotenství nebo kojení. Není jasné, kolik esenciálního oleje je absorbováno pokožkou a jak to může ovlivnit vaše dítě.

Dokud nebude proveden další výzkum, ženy, které jsou těhotné nebo kojící, by neměly používat esenciální oleje, pokud nejsou pod dohledem lékaře nebo kvalifikovaného přírodního lékaře.

Možné vedlejší účinky a rizika

Nejčastějším vedlejším účinkem používání topických esenciálních olejů je alergická reakce. Příznaky alergické reakce mohou zahrnovat:

 • vyrážka
 • kopřivka
 • zarudnutí
 • svědění

Abyste snížili riziko nežádoucích účinků, měli byste používat pouze esenciální oleje profesionální kvality a esenciální oleje byste měli vždy ředit nosným olejem.

Citronový olej a další citrusové oleje mohou způsobit, že budete citlivější na slunce a způsobit vyrážku nebo spálení. Po použití citrusových olejů byste se měli alespoň 24 hodin vyhýbat přímému slunečnímu záření.

Nebyl proveden dostatečný výzkum ohledně místního použití oleje z hořkých mandlí, aby se zjistila jeho bezpečnost, proto se před použitím poraďte se svým lékařem.

Nepoužívejte esenciální oleje s topickými léky, pokud nejste pod dohledem svého lékaře nebo kvalifikovaného přírodního lékaře.

Sečteno a podtrženo

Ačkoli strie nelze úplně odstranit, výzkum ukázal, že některé esenciální oleje mohou pomoci snížit jejich vzhled a udržet okolní pokožku zdravou.

Závažnost strií většinou závisí na genetice, hladinách hormonů a stupni stresu vaší pokožky. Nejlepší prevencí je jíst zdravě a pravidelně cvičit, abyste si udrželi zdravou váhu a pomohli udržet optimální hladinu hormonů. Pak zvažte esenciální oleje jako doplňkovou terapii k vašemu zdravému životnímu stylu pro výživu pokožky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY