14 PMS Life Hacks

Výstražné značky jsou nezaměnitelné. Jsi nafouklá a v křeči. Bolí tě hlava a bolí tě prsa. Jsi tak náladový, že chcípneš na každého, kdo se odváží zeptat, co se děje.

Více než 90 procent žen uvádí, že některé z těchto příznaků – souhrnně nazývaných premenstruační syndrom (PMS) – pociťují zhruba týden před menstruací. PMS není žádný piknik, ale dá se zvládnout.

Vyzkoušejte těchto 14 životních triků, abyste porazili nadýmání a zmírnili také další příznaky PMS.

1. Zrychlete tempo

Procházka, jízda na kole nebo jen tak 30 minut denně tančit po ložnici. Cvičení, které rozpumpuje vaše srdce, může zlepšit příznaky PMS, jako je únava, špatná koncentrace a deprese, výzkum ukazuje. Trik pro pohodlnější období před menstruací je dělat aerobní cvičení po většinu dní v týdnu po celý měsíc.

2. Spěte pevně

PMS může zkazit váš spánkový cyklus. Ať už se v noci přehazujete nebo spíte celý den, jakékoli narušení vašeho spánkového režimu může způsobit, že se budete cítit ještě náladověji než obvykle.

Chcete-li spát zdravěji, začněte rutinou. Choďte spát každou noc ve stejnou dobu a vstávejte každé ráno ve stejnou dobu – dokonce i o víkendech. A ujistěte se, že jste seno dostali dostatečně brzy, abyste každou noc spali alespoň osm pevných hodin.

3. Uvolněte se

Stres může přidat k symptomům PMS a vy se budete cítit ještě hůř. Vyzkoušejte relaxační terapie, abyste získali výhodu.

Jóga je metoda odbourávání stresu, která kombinuje jemné pohyby s hlubokým dýcháním. Výzkum zjistí že jeho cvičení několikrát týdně může pomoci zmírnit PMS nadýmání, křeče a bolavá prsa.

Nechcete zaujmout pózu? Zkuste několik minut tiše sedět, zhluboka dýchat a opakovat slovo jako „ohm“. Studie ukázat že meditace je účinná i u příznaků PMS.

4. Získejte více vápníku, hořčíku a vitamínu B-6

Některé živiny vám mohou pomoci cítit se lépe v týdnu před menstruací.

Kromě toho, že je vápník dobrý pro vaše kosti, může zmírnit příznaky PMS, jako je deprese a únava. Můžete ho získat z potravin, jako je mléko a další mléčné výrobky, obohacený pomerančový džus a cereálie.

Hořčík a B-6 pomáhají s příznaky, jako je deprese, úzkost, nadýmání a touha po jídle – a fungují ještě lépe, když je užíváte společně. Vitamín B-6 najdete v rybách, kuřecím mase, ovoci a obohacených cereáliích. Hořčík je v zelené listové zelenině, jako je špenát, stejně jako v ořeších a celých zrnech.

Pokud nemůžete získat dostatek těchto živin ve vaší stravě, zeptejte se svého lékaře na užívání doplňku stravy.

5. Pást se

Chuť na nezdravé jídlo je synonymem pro PMS. Jedním ze způsobů, jak je porazit, je jíst šest malých jídel během dne, spíše než tři velká.

Častějším jídlem udržíte hladinu cukru v krvi stabilní a zabráníte náhlým poklesům, které ve vás vyvolávají chuť na sladkou tyčinku, kousek pizzy nebo sáček chipsů. Připravte si zeleninu a dip k jídlu.

6. Zkuste akupunkturu

Přilepte to na své příznaky PMS pomocí této starověké čínské techniky, která využívá jehly tenké jako vlasy ke stimulaci různých bodů kolem vašeho těla. V jednom přehledu studií akupunktura snížila příznaky, jako jsou bolesti hlavy, křeče, bolesti zad a bolavá prsa až o 50 procent.

7. Omezte sůl

Máte chuť na chipsy nebo preclíky ve dnech před menstruací? Zkuste odolat těmto slaným pokušením. Sodík způsobuje, že vaše tělo zadržuje více vody, což zvyšuje nepříjemné nafouknutí břicha.

Dávejte si také pozor na konzervované polévky a zeleninu, sójovou omáčku a obědové maso, které mají všechny notoricky vysoký obsah soli.

8. Jezte složitější sacharidy

Vynechejte bílý chléb, bílou rýži a sušenky. Nahraďte je celozrnným chlebem, hnědou rýží a pšeničnými sušenkami. Celá zrna vás udrží déle sytých, což může snížit chuť k jídlu a způsobit, že budete méně podráždění.

9. Podívejte se na světlo

Světelná terapie je účinná léčba sezónní afektivní poruchy (SAD) a existuje omezené důkazy může pomoci s těžkou formou PMS nazývanou premenstruační dysforická porucha (PMDD).

Ženy s PMDD jsou před menstruací obzvláště smutné, úzkostné nebo náladové. Není jisté, zda sezení pod jasným světlem na několik minut každý den zlepšuje náladovost u PMS, ale není na škodu to zkusit.

10. Nechte se namazat

Pokud se v období menstruace cítíte úzkostně, ve stresu a v depresi, masáž může být tím pravým, co uklidní vaši mysl. 60minutová masáž snižuje hladinu kortizolu – hormonu zapojeného do stresové reakce vašeho těla. Zvyšuje také serotonin – chemickou látku, díky které se cítíte dobře.

11. Omezte kofein

Vynechejte ranní otřesy java ve dnech před menstruací. Totéž platí pro limonády a čaje s kofeinem. Kofein zvyšuje příznaky PMS, jako je podrážděnost a nervozita. Kofein může zvýšit bolest v prsou a počet křečí, protože zvyšuje produkci prostaglandinů v těle. Také to narušuje spánek, což ve vás může zanechat pocit omámenosti a rozmrzelosti. Lepší spánek zlepší vaše pocity. Některé studie však tvrdí, že určité množství kofeinu je přijatelné.

12. Zbavte se zvyku

Kromě zvýšení rizika onemocnění, jako je rakovina a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), může kouření vést k závažnějším příznaky PMS. To platí zejména, pokud s tímto návykem začnete během dospívání. Kouření může zhoršit příznaky PMS změnou hladin hormonů, říkají odborníci.

13. Nepijte alkohol

Sklenka nebo dvě vína vás za normálních okolností mohou uvolnit, ale nebude mít stejné uklidňující účinky, když jste v agónii PMS. Alkohol je látka tlumící centrální nervový systém, která může ve skutečnosti zvýraznit vaši negativní náladu. Zkuste abstinovat – nebo alespoň omezte pití alkoholu, dokud vaše příznaky PMS neustoupí.

14. Vezměte si pilulku (nebo dvě)

Pokud vše ostatní selže, vezměte si volně prodejný lék proti bolesti, jako je ibuprofen (Advil, Motrin) nebo naproxen (Aleve). Tyto pilulky mohou nabídnout dočasnou úlevu od příznaků PMS, jako jsou křeče, bolesti hlavy, zad a bolestivost prsou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY