18 týdnů těhotenství: Příznaky, tipy a další

Přehled

V 18. týdnu těhotenství jste dobře ve druhém trimestru. Zde je to, co se děje s vámi a vaším dítětem:

Změny ve vašem těle

Nyní vaše břicho rychle roste. Během druhého trimestru byste měli plánovat přibrat 3 až 4 kila za měsíc, abyste dosáhli zdravého přírůstku hmotnosti. Pokud jste zahájila těhotenství podváhou nebo nadváhou, toto množství se změní. Nebuďte překvapeni, když tento týden přiberete nějaké to kilo.

Vaše dítě je také stále aktivnější. Tyto plynové bubliny nebo motýli, které cítíte v bříšku, mohou být prvními pohyby vašeho dítěte, které se nazývají zrychlení. Nebude to dlouho trvat a ucítíte jejich kopání a natahování.

Tvoje dítě

Vaše dítě je tento týden asi 5 1/2 palce dlouhé a váží kolem 7 uncí. Toto je velký týden pro smysly vašeho miminka. Jejich uši se vyvinou a vyčnívají z hlavy. Vaše dítě může začít slyšet váš hlas. Oči vašeho dítěte nyní směřují dopředu a mohou detekovat světlo.

Nervový systém vašeho dítěte se rychle vyvíjí. Látka zvaná myelin nyní pokrývá nervy vašeho dítěte, které posílají zprávy z jedné nervové buňky do druhé.

Mnoho žen tento týden podstoupí ultrazvuk ve druhém trimestru, aby viděly, jak věci postupují, a aby se ujistily, že se orgány jejich dítěte vyvíjejí správně. Pohlaví miminka se vám možná podaří zjistit i během ultrazvuku.

Vývoj dvojčat v 18. týdnu

Každé dítě nyní váží kolem 7 uncí a měří 5 1/2 palce od temene k zádi. Tukové zásoby se nyní hromadí i pod kůží vašich miminek.

příznaky 18. týdne těhotenství

Pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací, mohou být vaše příznaky tento týden mírné. Můžete pociťovat zvýšenou energii, ale také záchvaty vyčerpání. Když se cítíte unavení, může vám pomoci krátký spánek. Mezi další příznaky, které se mohou objevit během týdne 18, patří:

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je častým problémem těhotných žen. Je způsobena stlačeným nervem v zápěstí a má za následek brnění, necitlivost a bolest v ruce a paži. Tyto příznaky uvádí 62 procent těhotných žen.

Pokud pracujete u počítače, ujistěte se, že je vaše pracovní stanice ergonomická. Měli byste se také vyhnout dlouhodobému vystavení vibracím, jako je elektrické nářadí nebo sekačky na trávu. Zápěstní dlaha může také pomoci zmírnit bolestivé příznaky.

Dobrou zprávou je, že u většiny těhotných žen syndrom karpálního tunelu po porodu odezní. Pokud máte podezření, že byste mohli mít syndrom karpálního tunelu, promluvte si se svým lékařem.

Bolesti těla

Bolesti těla, jako jsou bolesti zad, třísel nebo stehen, mohou začít během druhého trimestru. Vaše tělo se rychle mění. Jak se vaše děloha roztahuje a vytlačuje váš žaludek ven, vaše centrum rovnováhy se změní. To může přispět k bolestem těla. Zvýšená hmotnost vašeho dítěte může také vyvíjet zvýšený tlak na vaše pánevní kosti.

Pomoci mohou teplé nebo studené obklady nebo masáž. Ujistěte se, že hledáte masérku, která se specializuje na prenatální masáže, a dejte jim vědět, jak daleko jste, když si zarezervujete termín.

Časté jsou také noční křeče nohou. Zůstaňte hydratovaní a protáhněte si nohy před spaním. To může pomoci předejít křečím. Pomoci může i cvičení během dne.

Kožní změny a svědění

Svědění břicha je v těhotenství běžné. Můžete mít také svědění rukou nebo nohou. Vyhněte se horké sprše a svědivé nebo těsné látce. Pomoci může i jemný hydratační krém.

Může se vám také začít vyvíjet linea nigra neboli tmavá čára po břiše. Jedná se o benigní stav a obvykle po porodu odezní.

Strie jsou snad nejznámější a nejčastější změnou kůže během těhotenství, která postihuje až 90 procent žen. Strie se obvykle začnou objevovat během druhého trimestru. Bohužel, jen málo můžete udělat, abyste jim zabránili.

Nedávný Posouzení Místní preventivní metody zjistily, že kakaové máslo a olivový olej, běžně používané topické ošetření, nejsou účinné pro prevenci nebo snížení výskytu strií. Většina strií začne po těhotenství pomalu mizet.

Další příznaky

Příznaky, které jste zažili během těhotenství, jako je pálení žáhy, plynatost, nadýmání a časté močení, mohou tento týden pokračovat. Můžete také zaznamenat problémy s nosem a dásněmi, včetně překrvení, otoku dásní nebo závratí.

Co dělat tento týden pro zdravé těhotenství

Pokud už je to dlouho, co jste navštívili zubaře, naplánujte si návštěvu. Řekněte svému zubaři, že jste těhotná. Těhotenské hormony mohou způsobit podrážděné, krvácející dásně. Těhotenství zvyšuje riziko onemocnění parodontu, které bylo spojené s předčasným porodem. Je bezpečné mít rutinní zubní péči během druhého trimestru, ale je třeba se vyhnout zubnímu rentgenu.

Pokud jste to ještě neudělali, možná budete chtít začít s výzkumem pediatrů. Výběr pediatra pro vaše dítě je důležitým rozhodnutím, takže je dobré začít s hledáním brzy. Požádat přátele o doporučení nebo zavolat do místní nemocnice a požádat o doporučení lékaře je skvělým výchozím bodem.

Nyní je také vhodný čas začít plánovat narození vašeho dítěte. Pokud chcete absolvovat porodní kurzy, kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče nebo nemocnici, do které plánujete porodit, abyste zjistili, co je k dispozici. Porodní kurzy vám pomohou připravit se na porod a porodit a poučí vás o úlevě od bolesti a o tom, jaké kroky nastanou v případě nouze.

Abyste si udrželi přírůstek na váze na zdravé úrovni, i nadále jezte výživnou stravu. To by mělo zahrnovat potraviny bohaté na vápník a železo a potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové, jako je listová zelenina a citrusové plody. Pokud toužíte po sladkém, jezte místo koláčů nebo zpracovaných sladkostí čerstvé ovoce. Vyhněte se vysoce kalorickým a smaženým jídlům. Ženy s nadváhou s BMI 30 nebo vyšším mají vyšší riziko rozvoje těhotenské cukrovky.

Kdy volat lékaře

Pokud se ve druhém trimestru objeví některý z následujících příznaků, měli byste zavolat svému lékaři:

  • vaginální krvácení
  • zvýšený vaginální výtok nebo výtok se zápachem
  • horečka
  • zimnice
  • bolest s močením
  • středně těžké až těžké pánevní křeče nebo bolest v podbřišku

Pokud zaznamenáte otoky kotníků, obličeje nebo rukou, nebo pokud rychle otečete nebo přiberete na váze, měli byste také zavolat svému lékaři. To by mohlo být časným příznakem preeklampsie, což je závažná těhotenská komplikace, která vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Měli byste také kontaktovat svého lékaře, než začnete užívat jakékoli nové léky nebo bylinné přípravky.

Jste skoro v polovině

V 18. týdnu jste téměř v polovině těhotenství. V nadcházejících týdnech bude vaše břicho nadále růst.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY