4 nejzdravější náhražky rostlinného oleje

Probíhá diskuse o zdravotních přínosech rostlinných olejů nebo jejich nedostatku.

Některé obsahují zdravé polynenasycené a mononenasycené tuky, zatímco jiné jsou vyrobeny z nezdravých trans-tuků. Většina neekologických rostlinných olejů se zpracovává pomocí chemických rozpouštědel.

Pokud hledáte zdravější variantu, existuje několik náhražek rostlinných olejů, ze kterých si můžete vybrat.

Zdravé náhražky rostlinného oleje

Ne všechny náhražky oleje jsou vhodné pro všechny typy vaření a recepty. Některé oleje mají silnější chuť než jiné, což může změnit chuť vašeho jídla. Jiné oleje mají nízké tepelné body a nelze je použít na pečení nebo vaření při vysokých teplotách.

Ačkoli mnoho olejů nabízí zdravotní výhody, mějte na paměti, že většina možností má také vysoký obsah tuku a kalorií. I když je tuk považován za „zdravý“, může se stále nabalovat na kilogramy, pokud ho konzumujete příliš mnoho.

Olivový olej

Olivový olej je jedním z nejzdravějších olejů, které si můžete koupit. Vyrábí se z plodů olivovníku. Olivový olej obsahuje převážně zdravé mononenasycené tuky, které mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Mohou také pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.

Ne každý olivový olej je stvořen sobě rovný. Podle zprávy CBS News z roku 2016 je velká část italského olivového oleje nalezeného na pultech supermarketů falešná. Zpráva navrhuje nakupovat olivový olej online přímo od italských výrobců. Měli byste si také pečlivě přečíst etikety, abyste zjistili, zda produkt pochází z italských měst produkujících olivový olej, jako je Sicílie nebo Puglia.

Olivový olej lze nahradit rostlinným olejem v dresincích nebo marinádách a opékat na mírném až středním ohni. Vzhledem k tomu, že olivový olej má nízký bod kouře, neměl by být používán pro recepty, které vyžadují vysokou teplotu. Olivový olej není dobrou volbou pro pečivo kvůli jeho silné chuti.

Kokosový olej

Kokosový olej se získává z kokosového masa. Přestože obsahuje nasycené tuky, jsou tuky neutrálnější než ty, které se nacházejí v jiných potravinách. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, nasycený tuk, který může ve skutečnosti zvýšit hladinu „dobrého“ cholesterolu.

Chcete-li nahradit rostlinný olej kokosovým olejem, použijte stejné množství kokosového oleje jako rostlinného oleje. Vzhledem k tomu, že kokosový olej je při pokojové teplotě tuhý, budete muset olej rozpustit, pokud váš recept vyžaduje tekutý olej. Jen se ujistěte, že ostatní ingredience nejsou příliš studené, jinak kokosový olej znovu ztuhnou. Kokosový olej dobře odolává vysokým teplotám, takže je dobrou volbou pro vaření a pečení při vysokých teplotách.

Mějte na paměti, že kokosový olej má bohatou chuť podobnou vanilce. Je to lahodná alternativa k pečivu, ale nemusí být vhodná pro všechny recepty.

Lněný olej

Lněný olej, také známý jako lněný olej, pochází ze semen rostliny lnu. Je dobrým zdrojem rozpustné vlákniny. Studie na zvířatech z roku 2015 ukázala, že lněný olej má projímavé účinky a může pomoci zmírnit zácpu. Některé důkazy ukazují, že může pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit srdeční onemocnění, ale je zapotřebí více výzkumu.

Lněný olej není tepelně stabilní. Neměl by se používat jako náhražka rostlinného oleje v receptech, které vyžadují vaření za tepla. Můžete ho použít do marinád a salátových dresinků. Skvělý je také před podáváním pokapaný grilovanou zeleninou nebo jiným vařeným jídlem.

Avokádový olej

Avokádový olej pochází z lisované dužiny avokáda. Skládá se převážně z kyseliny olejové, zdravého mononenasyceného tuku. Je také dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle.

Studie z roku 2005 ukázala, že avokádový olej může pomoci snížit krevní tlak. Samostatná studie téhož roku zjistila, že avokádový olej pomáhá zvýšit absorpci karotenoidů v salátech a salsách. Karotenoidy jako beta karoten a lutein jsou spojeny se zdravím očí a mohou snížit riziko některých druhů rakoviny.

Avokádový olej má krémovou, máslovou chuť. Má také vysoký kouřový bod. Je to dobré pro:

 • grilování
 • marinády
 • obvazy
 • omáčky
 • restování
 • restování
 • pečení

Nahraďte avokádový olej rostlinným olejem ve stejném množství. Avokádový olej není tak snadné najít v místním obchodě s potravinami jako jiné náhražky rostlinného oleje. Většina obchodů se zdravou výživou ho drží skladem.

Pár slov o arašídovém a hroznovém oleji

Arašídový olej a olej z hroznových semen jsou často označovány za zdravé náhražky rostlinného oleje. Oba mají vysoký kouřový bod a jsou dobré pro:

 • grilování
 • restování
 • grilování
 • omáčky
 • marinády
 • obvazy

Oba obsahují vitamín E, mononenasycené tuky a polynenasycené tuky. Problém je, že obsahují vysoké hladiny omega-6 mastných kyselin.

Podle Dr. Andrewa Weila, protože typická americká strava obsahuje velké množství zpracovaných potravin, Američané konzumují příliš mnoho omega-6 mastných kyselin. Tím se zničí křehká rovnováha omega-6 mastných kyselin a omega-3 mastných kyselin.

Když jsou omega-6 mastné kyseliny příliš vysoké, zvyšuje se riziko zánětu a onemocnění. Arašídový olej a hroznový olej mohou být zdravou alternativou rostlinného oleje. Ale měli byste je používat střídmě, pokud konzumujete hodně zpracovaných potravin nebo potravin, které přirozeně obsahují omega-6 mastné kyseliny.

Arašídový olej se vyrábí z arašídů. Nepoužívejte jej, pokud máte alergii na arašídy.

Jiné náhražky rostlinného oleje v pečivu

Rostlinné náhražky oleje nemusí být nutně jiné oleje. Rostlinný olej v pečivu lze nahradit neslazeným jablečným protlakem, ovocnou kaší nebo pyré, jako jsou banány, hrušky a švestky.

Pohár můžete nahradit pohárkem. Textura vašich potravin se může mírně změnit. Například díky jablečnému pyré jsou sušenky vlhčí a připomínají dort.

Jogurt může být také nahrazen rostlinným olejem v pečivu. Pro většinu receptů se doporučuje obyčejný jogurt, ale vanilkový jogurt dodává chuť. Vybírejte organické odrůdy s nízkým obsahem tuku. Vyměňte šálek rostlinného oleje za šálek, ale také snižte množství jiných tekutin ve vašem receptu. Konečný výsledek bude mít pikantní chuť.

Jídlo s sebou

Pokud ze svého jídelníčku postupně vyřazujete rostlinný olej, máte mnoho alternativ. Pokud je vaším cílem hubnutí, použijte jablečný pyré nebo jogurt, aby bylo pečivo lehčí. Olivový olej a lněný olej je lepší používat syrový. Avokádový olej je skvělý pro vaření při vysokých teplotách. Kokosový olej dodává pečivu bohatost.

Pokud je to možné, vybírejte organické, za studena lisované, nerafinované oleje. Neomezujte se na jedinou náhradu oleje. Uchovávejte ve spíži několik zdravých olejů, abyste si mohli vychutnat různé kulinářské chutě, textury a přínosy pro zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY