5 kroků k překonání nerozhodnosti

Nerozhodnost není žádná legrace

Připadá vám to, co si vzít na večírek, na frak? Stává se vám paralyzován, když se snažíte rozhodnout, zda přijmout nebo nepřijmout novou práci? Bojovat s nerozhodností je jako uvíznout v bahně. Prostě to není žádná legrace. Slavný psycholog a filozof William James řekl: “Není nešťastnější lidská bytost než ta, v níž není nic obvyklého než nerozhodnost.”

Ale nebojte se. Rozhodování může být někdy těžké. Ale jako každá dovednost se v ní můžete zlepšit cvičením.

Proč je rozhodování tak těžké?

Strach ze špatného rozhodnutí je jedním z důvodů, proč mnoho lidí váhá, když stojí před volbou. Můžete se bát neúspěchu nebo dokonce důsledků úspěchu. Můžete se bát, co si o vás budou myslet ostatní. Do cesty vám může stát perfekcionismus.

A můžete být mimo praxi, zvláště pokud jste ve svém životě neudělali mnoho velkých rozhodnutí.

Výhody nerozhodnosti

Nerozhodnost není vždy špatná. Někdy vám zaváhání dává drahocenný čas na přemýšlení o situaci. Dává vám šanci získat více informací a zvážit fakta. Pokud se nedokážete rychle rozhodnout, může to být známka toho, že na výběru vám opravdu záleží. Pokud hádáte sami sebe, může to být varování, že se chystáte udělat špatné rozhodnutí. Důležité je, aby vás nerozhodnost držela navždy.

Nevýhody nerozhodnosti

Nerozhodnost se stává špatnou, když trvá příliš dlouho. Jak dlouho je příliš dlouho? To záleží na okolnostech. Zmeškáte důležitou příležitost, když počkáte? Mohli byste ztratit něco, co opravdu chcete? Je to rozhodnutí čím dál těžší, čím víc se nad tím pozastavujete?

Nerozhodnost se někdy může stát rozhodnutím standardně. Pokud se rozhodnete nerozhodnout, vzdáte se své možnosti volby. Někdo jiný může být najat na práci, kterou jste chtěli, nebo se do vašeho vysněného domu může přestěhovat jiný kupující.

Pro změnu podržte klávesy

Možná jste se již označili za nerozhodného člověka, ale nezkracujte se. Můžete se naučit rozhodovat, stejně jako jste se naučili vykonávat pracovní pohovor nebo řídit auto. Je to dovednost jako každá jiná.

Nedostatek důvěry ve své schopnosti je pouze způsob myšlení. Udělejte krok zpět a přeskupte se. Řekněte sami sobě, můžete se stát rozhodující osobou!

Krok 1: Zapomeňte na strach

Pokud se nemůžete rozhodnout, je velká šance, že se něčeho bojíte. Zjistěte, co to je, a napište to. Zeptejte se sami sebe, co uděláte, pokud váš strach přejde. Je to skutečně možné? Pokud ano, jak si poradíte?

Můžete například zvažovat změnu zaměstnání, ale obáváte se finančních rizik. Možná, že nová práce platí méně než vaše současná. Zvažte, jak snížený příjem ovlivní váš život a jak se s ním můžete vypořádat. Pak odložte svůj strach a udělejte rozhodnutí, které se vám zdá nejlepší.

Krok 2: Nalaďte se na své emoce

Mnoho lidí, kteří mají problémy s rozhodováním, má tendenci příliš analyzovat. Přichází chvíle, kdy bez ohledu na to, kolik informací máte nebo kolik logiky jste použili, rozhodnutí nebude o nic jednodušší.

Stanovte si časový limit pro svůj výzkum, vytváření seznamů a přemýšlení. Pak se zeptejte sami sebe: „Co by mi prospělo nejvíce: A nebo B? Rychle ohodnoťte každou možnost od jedné do deseti. Jdi se svým střevem. Možnost s vyšším číslem je možnost, kterou byste si měli vybrat.

Krok 3: Cvičte na malých věcech

Chcete-li se stát odborníkem na cokoli, musíte cvičit. Začněte každý den dělat malá rozhodnutí. Střílejte alespoň na 10 rozhodnutí. Rozhodněte se, co si dáte k obědu a jakou cestou se vydáte do práce. Přejděte do svého oblíbeného obchodu a vyberte si jeden malý nákup. Když se během dne objeví maličkosti, trénujte rychlejší rozhodování. Pokud to není velké, neodkládejte to. Dejte si časový limit a rozhodněte se!

Krok 4: Zeptejte se: ‘Bude na tom záležet za 10 let?’

Někdy se rozhodnutí zdají mnohem větší, než ve skutečnosti jsou. Možná se potýkáte s koupí nového auta. Bude za 10 let opravdu záležet na tom, jaké auto si vyberete?

Odpověď může být “Ne!” Ale i když je to „Ano!“, připomeňte si, že mnoho rozhodnutí je vratných. Když to nepůjde, auto můžete prodat. Možná se budete moci přestěhovat, pokud se vám nové město nelíbí. Můžete opustit svou novou práci, pokud je to opravdu hrozné. Snažte se nebrat rozhodnutí vážněji, než je nutné. Buďte realističtí ohledně souvisejících rizik.

Krok 5: Naučte se věřit sami sobě

Uveďte své silné stránky. Jsi chytrý? Legrační? Tvořivý? Zeptejte se sami sebe, zda dokážete začlenit své silné stránky do svého rozhodovacího procesu. Pokud jste například kreativní, zvažte vytvoření koláže, která bude každou volbu reprezentovat před vámi. Vaše silné stránky vám také mohou pomoci dosáhnout toho, co jste si stanovili, jakmile se rozhodnete.

Nakonec přijměte sílu „dost dobré“, zvláště pokud máte sklon být perfekcionistou. Nikdo z nás nemůže dosáhnout dokonalosti neustále.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY