6 skrytých varovných značek IPF

Idiopatická plicní fibróza (IPF) je vzácné a chronické onemocnění plic. Šokující kašel a dušnost jsou dva z nejčastějších příznaků, ale existuje mnoho dalších možných příznaků. Slovo „idiopatický“ znamená, že není známa žádná příčina onemocnění, což může ztěžovat její diagnostiku. Zde jsou některé z méně častých příznaků, že můžete mít IPF, stejně jako komorbidity a kdy byste měli navštívit svého lékaře.

1. Hubnutí

S IPF je příjem potravy obtížnější. K dýchání mezi sousty je potřeba více energie. Z tohoto důvodu lidé s tímto onemocněním někdy ztrácejí chuť k jídlu a naopak neúmyslně hubnou. Pro osoby s IPF je důležité jíst stravu plnou živin bohatých potravin. Konzumace menších jídel během dne vám také může pomoci udržet si zdravou váhu.

2. Paličky na rukou a nohou

Ke klubání prstů na rukou a nohou dochází, když vaše tělo dostává méně kyslíku krevním řečištěm. Vaše nehty se mohou v pozdějších fázích onemocnění rozšířit nebo zakulatit. Konečky vašich prstů mohou také vypadat oteklé a červené a dokonce mohou být teplé.

3. Únava

The United States Food and Drug Administration zkoumali skupinu lidí s IPF a mnozí vysvětlili, že únava je jedním z nejobtížnějších aspektů nemoci. Jeden respondent řekl: „V mých nejhorších dnech vás kašel vybije na celý den… Fyzicky jste vyčerpaní.“ Při zhoršeném dýchání mohou být každodenní úkoly mnohem obtížnější. Časté pokašlávání vás může také velmi unavit.

4. Problémy se spánkem

Pro některé je kašel s IPF horší v noci. Ztěžuje klidný spánek. Po diagnóze můžete mít také problémy se spánkem kvůli různým způsobům léčby. Například léky, jako je prednison, mohou narušit váš spánkový cyklus a vést k dalším vedlejším účinkům, jako je nárůst hmotnosti nebo změny nálady.

5. Bolesti svalů a kloubů

Kašel může také způsobit bolesti svalů a kloubů. Můžete zažít cokoli od bolesti hlavy po bolest na hrudi a tlak. Někteří lidé dokonce hlásí lokalizovanou bolest rtů a jazyka.

6. Edém

IPF může způsobit otoky končetin. Jak se nemoc zhoršuje, pravá strana vašeho srdce musí více pracovat, aby pumpovala krev přes vaše krevní cévy do plic pro kyslík. Výsledkem je, že vaše srdce sníží objem krve, kterou pumpuje, a krev se může vrátit zpět do jiných oblastí těla, jako jsou játra, gastrointestinální trakt a nejčastěji do dolních končetin.

Komorbidity

Komorbidita je přítomnost dvou nebo více onemocnění v jednom okamžiku u pacienta. Jedním z nejčastějších zdravotních problémů, který jde ruku v ruce s IPF, je gastroezofageální refluxní choroba (GERD). S GERD zažíváte regurgitaci nebo zpětný tok obsahu žaludku do jícnu.

Mezi další komorbidity s IPF patří:

 • spánková apnoe
 • rakovina plic

 • chronická obstrukční plicní
  onemocnění (CHOPN)

 • ischemická
  srdeční choroba

Kdy navštívit svého lékaře

U IPF je klíčová včasná diagnostika. Čím dříve zjistíte, že máte nemoc, tím dříve se můžete pokusit zpomalit její progresi a zmírnit příznaky. Pokud zaznamenáte dušnost nebo otravný kašel, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Můžete být odkázáni na plicního specialistu zvaného pulmonolog pro podrobnější vyšetření.

Mezi testy, které mohou pomoci diagnostikovat IPF, patří:

 • rentgen hrudníku
 • plíce
  funkční testy
 • ČT
  skenuje
 • krev
  testy
 • bronchoskopie
 • plíce
  biopsie

Přineste si na schůzku seznam otázek a poznámky k jakékoli osobní nebo rodinné anamnéze, kterou považujete za relevantní. Ačkoli příčina IPF není známa, přibližně 1 z 20 lidí, kteří touto nemocí trpí, zjistí, že má rodinnou anamnézu.

Je důležité komunikovat se svým lékařem, kdykoli máte příznaky, které ovlivňují váš každodenní život. Pocit únavy nebo bolesti nemusí nic znamenat. Ve vzácných případech to mohou být skryté příznaky chronického onemocnění, jako je IPF. Pokud si nejste jisti, zda to, co prožíváte, je vážné, zvažte vedení deníku, abyste zaznamenali své příznaky. Tyto informace můžete vzít svému lékaři, aby vám pomohl s diagnózou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY