7 mýtů o osteoporóze

Co je osteoporóza?

Osteoporóza je stav, který způsobuje slabé, porézní kosti. Jedná se o závažný zdravotní problém, který každoročně postihuje desítky milionů lidí, zejména těch nad 50 let.

S pomocí přední odbornice na zdraví kostí Dr. Deborah Sellmeyer, Healthline boří některé z nejčastějších mýtů o osteoporóze.

Přirozená součást stárnutí

I když se osteoporóza a výsledné zlomeniny s větší pravděpodobností objeví s přibývajícím věkem, nejsou nevyhnutelné. “Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste předešli zlomeninám,” říká Sellmeyer, který vede Johns Hopkins Metabolic Bone Center v Baltimoru, Maryland. Tři nejlepší zdravotní možnosti, které můžete udělat, abyste zabránili přerušením, jsou:

  • dostat dostatek vápníku
  • dostat dostatek vitaminu D
  • pravidelně cvičit

Dostanou to jen ženy

Ano i ne. I když je jistě pravda, že osteoporóza se rozvine u více žen než mužů, muže stále postihnout. Ve skutečnosti 20 procent bílých mužů v Americe starších 50 let utrpí během svého života zlomeninu kosti související s osteoporózou. Zatímco černí muži a ženy jsou vystaveni nižšímu riziku osteoporózy, ti, kteří mají osteoporózu, mají podobný počet zlomenin. A podle Sellmeyera mají mladší muži větší pravděpodobnost zlomenin než ženy.

Nemusíte se bát, dokud nebudete starší

Asi 90 procent kostní hmoty je získáno do 18 let u dívek a 20 let u chlapců, podle Národní informační centrum NIH pro osteoporózu a příbuzná onemocnění kostí. “[This is] není doba, kdy všichni přemýšlí o riziku zlomenin po menopauze,“ říká Sellmeyer. “Nikdy však není příliš brzy na to, abyste si vybudovali hustotu kostí a vyvinuli ty nejlepší možné kosti po zbytek života.” Přemýšlení o zdraví kostí, když jste mladí, a osvojení si správných výživových návyků včas, může pomoci předcházet problémům později v životě.

Jediným nebezpečím jsou zlomené kosti

Osteoporóza je vážný a někdy smrtelný stav. Osteoporóza vede ke zlomeninám kyčle a podle Sellmeyera asi 25 procent lidí umírá během prvních šesti až 12 měsíců po zlomenině kyčle. Proč? Operace náhrady kyčelního kloubu může vést k problémům, jako jsou:

  • arytmie
  • komplikace anestezie
  • zápal plic
  • infarkty
  • infekce u starších dospělých

Kosti se lámou pouze při pádech

Většina lidí si při pádu zlomí kosti, ale někdy se slabé kosti prostě zlomí. “Jsou lidé, kteří mají spontánní zlomeniny,” říká Sellmeyer. “Jedna osoba se právě naklonila přes postel nákladního vozu a ten tlak stačil ke zlomenině.” Pokud máte osteoporózu, můžete získat stresovou zlomeninu nohy jednoduše z chůze. “I při zlomeninách kyčle,” říká Sellmeyer, “někteří lidé řeknou: “Slyšel jsem to a cítil jsem to, ale nespadl jsem.”

Cítíte, jak vaše kosti slábnou

Bohužel nastupující osteoporózu opravdu nevidíte ani necítíte. Možná nevíte, že to máte, dokud si nezlomíte kost. Nemáte pocit, že vaše kosti slábnou, když ztrácíte hustotu kostí, ani nezačnete trpět žádnými konkrétními nepříznivými důsledky životního stylu. “Je to tichá nemoc,” říká Sellmeyer. “Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, zda to máte, kromě testu hustoty kostí.”

Porézní kosti nemohou zesílit

Podle Sellmeyera se člověk s osteoporózou nikdy nevrátí do „normálního“ rozmezí hustoty kostí. Diagnóza osteoporózy může ve skutečnosti znamenat, že jste celý život měli nízkou hustotu kostí. V takovém případě, říká Sellmeyer, „není možné pokoušet se dostat hustotu kostí vyšší, než jaká kdy byla celý váš život“. Je však možné kost obnovit. Léky na osteoporózu mohou zvýšit hustotu kostí o několik procent ročně během tří až čtyř let.

Více informací

Osteoporóza může významně ovlivnit kvalitu života v rozsahu závažnosti od narušení životního stylu až po návštěvy nemocnice a dokonce i smrt. Správná preventivní péče a léčba může pomoci snížit komplikace osteoporózy.

Přečtěte si tento článek ve španělštině.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY