Achillova tendonitida

Co je to Achillova tendonitida?

Achillova šlacha připevňuje vaše lýtkové svaly k patní kosti neboli patní kosti. Tuto šlachu používáte ke skoku, chůzi, běhu a stání na bříškách nohou.

Nepřetržitá, intenzivní fyzická aktivita, jako je běh a skákání, může způsobit bolestivý zánět Achillovy šlachy, známý jako Achillova tendonitida (neboli tendinitida).

Existují dva typy Achillovy tendonitidy: inzerční Achillova tendonitida a neinzerční Achillova tendonitida.

 • Inzerční zánět Achillovy šlachy ovlivňuje spodní část vaší šlachy, kde se připojuje k vaší patní kosti.
 • Neinzerční Achillova tendonitida zahrnuje vlákna ve střední části šlachy a má tendenci postihovat mladší lidi, kteří jsou aktivní.

Jednoduchá domácí léčba může pomoci s Achillovou tendonitidou. Pokud však domácí léčba nezabírá, je důležité navštívit lékaře. Pokud se váš zánět šlach zhorší, vaše šlacha se může roztrhnout. Možná budete potřebovat léky nebo operaci ke zmírnění bolesti.

Příčiny Achillovy tendonitidy

Nadměrné cvičení nebo chůze běžně způsobují zánět Achillovy šlachy, zejména u sportovců. K vašemu riziku však mohou přispívat i faktory, které s cvičením nesouvisejí. Revmatoidní artritida a infekce jsou spojeny se zánětem šlach.

Jakákoli opakovaná aktivita, která namáhá vaši Achillovu šlachu, může potenciálně způsobit zánět šlach. Některé příčiny zahrnují:

 • cvičení bez řádné rozcvičky
 • namáhání lýtkových svalů při opakovaném cvičení nebo fyzické aktivitě
 • hraní sportů, jako je tenis, které vyžadují rychlé zastávky a změny směru
 • náhlé zvýšení fyzické aktivity, aniž by se vaše tělo přizpůsobilo zvýšenému tréninku
 • nosit staré nebo špatně padnoucí boty
 • denní nebo dlouhodobé nošení vysokých podpatků
 • máte kostní ostruhy v zadní části pat
 • být starší, protože Achillova šlacha s věkem slábne

Příznaky zánětu Achillovy šlachy

Příznaky zahrnují:

 • nepohodlí nebo otok v zadní části paty
 • napjaté lýtkové svaly
 • omezený rozsah pohybu při ohýbání nohy
 • kůže na patě příliš teplá na dotek

Hlavním příznakem Achillovy šlachy je bolest a otok v zadní části paty při chůzi nebo běhu. Mezi další příznaky patří napjaté lýtkové svaly a omezený rozsah pohybu, když ohýbáte nohu.

Tento stav může také způsobit, že kůže na patě bude na dotek příliš teplá.

Diagnostika Achillovy tendonitidy

Při diagnostice zánětu Achillovy šlachy se vás lékař zeptá na několik otázek o bolesti a otoku paty nebo lýtka. Váš lékař vás může požádat, abyste se postavili na chodidla, zatímco oni budou sledovat váš rozsah pohybu a flexibilitu.

Lékař také prohmatává nebo prohmatává oblast přímo, aby přesně určil, kde jsou bolesti a otoky nejzávažnější.

Zobrazovací testy mohou pomoci potvrdit zánět Achillovy šlachy, ale obvykle je nepotřebujete. Pokud je objednáno, testy zahrnují:

 • Rentgenové snímky, které poskytují snímky nohou a kostí nohou

 • MRI skeny, které mohou detekovat praskliny a degeneraci tkání
 • ultrazvuky, které mohou ukázat pohyb šlach, související poškození a zánět

Léčba Achillovy tendonitidy

Pro léčbu Achillovy tendonitidy je k dispozici mnoho způsobů léčby, od domácích léků, jako je odpočinek a protizánětlivé léky, až po invazivnější léčbu, jako jsou steroidní injekce, injekce plazmy bohaté na krevní destičky (PRP) a chirurgie. Váš lékař může navrhnout:

 • snížení vaší fyzické aktivity
 • velmi jemně protahujete a později posilujete lýtkové svaly
 • přechod na jiný, méně namáhavý sport
 • námraza oblasti po cvičení nebo při bolesti
 • zvedněte nohu, abyste snížili otok
 • nosí a rovnátka popř vycházková bota zabraňující pohybu paty
 • chodit na fyzioterapii
 • užívání protizánětlivých léků, jako je aspirin (Bufferin) nebo ibuprofen (Advil), po omezenou dobu
 • nosit botu s vyvýšenou patou, abyste odstranili napětí z Achillovy šlachy

RICE metoda

Metoda odpočinku, ledu, komprese a elevace (RICE) je obvykle účinná při léčbě zánětu Achillovy šlachy hned po zranění. Tato metoda funguje následujícím způsobem:

Odpočinek: Nevyvíjejte tlak ani váhu na šlachu po dobu jednoho až dvou dnů, dokud nebudete moci chodit po šlaše bez bolesti. Šlacha se obvykle hojí rychleji, pokud na ni během této doby není vyvíjeno žádné další zatížení.

Váš lékař vám může navrhnout, abyste používali berle, pokud potřebujete jít na dlouhé vzdálenosti při odpočinku šlachy.

Led: Vložte led do sáčku, zabalte sáček do látky a přiložte zabalený sáček na kůži. Držte vak na šlaše po dobu 15 až 20 minut, poté vak sundejte, aby se šlacha znovu zahřála. Led obvykle způsobí, že zánět nebo otok zmizí rychleji.

Komprese: Zabalit a obvaz popř atletickou pásku kolem šlachy ke stlačení zranění. Kolem této oblasti můžete také uvázat kus oblečení.

To zabraňuje přílišnému otoku šlachy. Kolem šlachy si ale nic nebalte ani nesvazujte příliš pevně, mohlo by to omezit průtok krve.

Nadmořská výška: Zvedněte nohu nad úroveň hrudníku. Protože vaše noha je výše než vaše srdce, krev se vrací do srdce a udržuje otok dolů. Nejsnáze to uděláte tak, že si lehnete a položíte nohu na polštář nebo jiný vyvýšený povrch.

Chirurgická operace

V případě, že tato léčba není účinná, může být nutná operace k opravě Achillovy šlachy. Pokud se stav zhorší a zůstane neléčený, existuje větší riziko ruptury Achillovy chlopně, která vyžaduje chirurgický zákrok. To může způsobit ostrou bolest v oblasti paty.

Váš lékař může doporučit několik možností operace ruptury šlachy na základě toho, jak závažná je vaše ruptura a zda jste již někdy měli rupturu. Váš lékař vás obvykle pošle k ortopedovi, aby rozhodl, který postup je pro vás nejlepší. Pokud ještě nemáte ortopeda, náš nástroj Healthline FindCare vám může pomoci spojit se s lékaři ve vaší oblasti.

Jedna chirurgická metoda se nazývá otevřená oprava. V této operaci chirurg provede řez, aby otevřel nohu nad patní kostí. Poté sešijí obě strany přetržené šlachy zpět k sobě a uzavřou řez.

V jiné metodě chirurg provede řez, aby otevřel oblast na noze, kde došlo k prasknutí. Potom prostrčí jehly se stehy šlachou a kůží a řezem vycouvají. Nakonec stehy spojí dohromady.

Komplikace Achillovy tendonitidy

Nejčastějšími komplikacemi Achillovy šlachy jsou bolest, potíže s chůzí nebo cvičením a deformace šlachy nebo patní kosti.

Můžete také zažít úplné natržení nebo natržení Achillovy šlachy. V tomto případě budete obvykle potřebovat operaci k nápravě prasknutí.

Studie z roku 2017 zjistila, že komplikace, jako je infekce nebo potíže s hojením ran, jsou možné, i když neobvyklé, po operaci Achillovy tendonitidy.

Komplikace se mohou zhoršit, pokud po operaci nedodržíte pokyny svého lékaře. Pokud svou Achillovu šlachu budete po operaci nadále zatěžovat nebo opotřebovávat, může šlacha znovu prasknout.

Zotavení a výhled na zánět Achillovy šlachy

Zánět šlach obvykle odezní po několika dnech po odpočinku a řádné domácí léčbě (včetně metody RICE). Zotavení trvá mnohem déle, pokud budete na šlachu nadále vyvíjet tlak nebo nezměníte své cvičební návyky, abyste předešli dalšímu zranění nebo natržení.

Dlouhodobá tendonitida může způsobit horší problémy, včetně úponové tendonitidy nebo zasunutí šlachy do patní kosti a tendonózy nebo oslabení šlachy.

Ruptura šlachy nebo chronická tendonitida mohou vyžadovat dlouhodobou léčbu nebo chirurgický zákrok. Úplné zotavení po operaci může trvat od několika týdnů do několika měsíců.

Okamžité vyhledání léčby zánětu šlach nebo prasklé šlachy je velmi důležité. Pečlivé dodržování pokynů lékaře vám poskytne mnohem větší šanci na rychlé uzdravení.

Prevence zánětu Achillovy šlachy

Chcete-li snížit riziko zánětu Achillovy šlachy, zkuste:

 • Na začátku každého dne si protáhněte lýtkové svaly, abyste zlepšili svou pohyblivost a vaše Achillova šlacha byla méně náchylná ke zranění. Zkuste se protáhnout před a po tréninku. Chcete-li si natáhnout Achillovu šlachu, postavte se s rovnou nohou a nakloňte se dopředu, zatímco budete mít patu na zemi.
 • Uvolněte se do nové cvičební rutiny a postupně zesilujte svou fyzickou aktivitu.
 • Kombinujte cvičení s vysokým a nízkým dopadem, jako je basketbal s plaváním, abyste snížili neustálé namáhání šlach.
 • Vybírejte boty se správným odpružením a podporou klenby. Také se ujistěte, že pata je mírně zvýšená, aby se odstranilo napětí z Achillovy šlachy. Pokud nosíte pár bot delší dobu, zvažte jejich výměnu nebo použití podpěr klenby.
 • Při přechodu z vysokých podpatků na ploché boty snižujte velikost podpatku postupně. To umožňuje, aby se vaše šlacha pomalu natahovala a zvětšovala svůj rozsah pohybu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY