Anální rakovina hovínka a další příznaky

Krvácení a nepohodlí jsou nejčastější příznaky rakoviny konečníku. Ale můžete také vyvinout řídkou a častější nebo řidší stolici, pokud nádor omezuje pohyb řitním otvorem. Anální léčba rakoviny zahrnuje chemoterapii, radiační terapii a další.

Anální rakovina je typ rakoviny, který se vyvíjí v nejspodnější části vašich střev, kde stolice opouští vaše tělo.

Na rozdíl od kolorektálního karcinomu se změny v typu, barvě nebo struktuře vaší stolice nestávají vždy – ale jsou možné.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jaké změny střev můžete očekávat, pokud se u vás rozvine rakovina konečníku.

Jaký je rozdíl mezi rakovinou konečníku a kolorektálním karcinomem?

Rakovina konečníku se vyvíjí v nejspodnější části vašeho trávicího traktu, kde stolice opouští vaše tělo. Kolorektální karcinom se vyvíjí v tlustém střevě nebo konečníku – což jsou obě části vašeho tlustého střeva.

Jak vypadá anální rakovinové hovínko a jak se cítí?

Krvácení z konečníku je obvykle prvním příznakem, který si lidé, u kterých se rozvine anální rakovina, všimnou. I když tato krev nemění přesně tvar nebo strukturu hovínka, může změnit barvu.

Krvácení z horní části gastrointestinálního systému vypadá tmavě kaštanově, ale krvácení z análního karcinomu je jasněji červené a může být buď ve stolici, nebo samo může unikat z konečníku.

U některých lidí může rakovina také změnit frekvenci a strukturu vašeho hovínka. Možná budete muset chodit častěji nebo můžete mít řidší stolici (průjem).

A konečně, rakovina konečníku může omezit pohyb stolice řitním otvorem, takže vaše hovno bude užší nebo menší, než jste zvyklí.

Jaké jsou další příznaky rakoviny konečníku, které je třeba si uvědomit?

Krvácení a nepohodlí jsou primární příznaky rakoviny konečníku, ale existuje řada dalších možných příznaků, které se u vás mohou objevit.

Některé z nejběžnějších příznaky rakoviny konečníku jsou:

 • krvácející
 • bolest
 • svědění
 • pocit plnosti kolem řitního otvoru
 • anální výtok
 • fekální inkontinence
 • bulka nebo hmota v blízkosti vašeho análního otvoru
 • zduřené lymfatické uzliny v oblasti třísel

Kdo pravděpodobně dostane rakovinu konečníku?

Infekce lidským papilomavirem (HPV) je hlavní příčinou rakoviny konečníku. Je tam více než 150 typy HPV. HPV způsobuje stavy, jako jsou genitální bradavice a další druhy rakoviny.

HPV se přenáší kontaktem kůže na kůži. V případě rakoviny konečníku je sexuální kontakt primárním způsobem sdílení viru. Jako takový je sex bez kondomu nebo jiné bariérové ​​metody hlavním rizikovým faktorem, ale existují i ​​​​jiné.

Anální rakovina může vyvíjet častěji u lidí, kteří kouří nebo mají:

 • genitální bradavice
 • anamnéza jiných rakovin spojených s HPV, jako je rakovina děložního čípku
 • oslabené imunitní systémy

Kromě toho, když hodnotíme, jak často se rakovina konečníku vyskytuje u lidí určitého pohlaví nebo rasových skupin, běloši, kterým je při narození přiřazena žena, a černoši, kterým je při narození přiřazen muž, bývají postiženi častěji.

Můžete zabránit rakovině konečníku?

Anální rakovině lze předejít mnoha změnami životního stylu, jako jsou:

 • přestat kouřit
 • používání kondomu nebo jiné bariérové ​​metody při sexu
 • léčbě onemocnění, jako je HIV, které mohou oslabit váš imunitní systém
 • získávání očkována proti HPV

Pokud máte vysoké riziko vzniku rakoviny konečníku, promluvte si se svým lékařem o jejím screeningu.

Lékaři mohou provádět pravidelný screening pomocí digitálního rektálního vyšetření nebo análního cytologického vyšetření. Cytologické testování používá tampon k odběru buněk z konečníku pro mikroskopickou analýzu, podobně jako testování Pap stěrem.

Jak se diagnostikuje rakovina konečníku?

Lékaři obvykle diagnostikují rakovinu konečníku během rutinní kolonoskopie nebo když vás lékař vyšetřuje kvůli konkrétnímu problému, jako je krvácení.

Kromě kolonoskopie bude váš lékař muset provést fyzikální vyšetření, aby stanovil diagnózu. To může zahrnovat digitální rektální vyšetření, krevní testy nebo dokonce přímou vizualizaci pomocí an anoskopie, malý nástroj pro prohlížení, který lékař vloží do řitního otvoru. Lékař může také potřebovat provést zobrazovací studie, jako je rentgen nebo CT vyšetření.

Kromě identifikace rakoviny konečníku váš lékař použije toto diagnostické testování k určení stádia rakoviny a určení, zda šíření zahrnuje další oblasti těla.

Jak se léčí rakovina konečníku?

Anální rakovinu lze léčit chirurgicky odstraněním nádoru nebo částí análního kanálu. Pokud se rakovina rozšíří za řitní otvor, může lékař potřebovat odstranit i další oblasti střeva.

Jiné, méně invazivní léčba možnosti zahrnují:

 • vnitřní radiační terapie
 • externí radiační terapie
 • chemoterapie
 • imunoterapie

Váš lékař může kombinovat některé z těchto léčebných postupů nebo přidat další léky, aby byla léčba účinnější. Tyto se nazývají adjuvans. Jedním z příkladů je radiosenzibilizátorykteré zvyšují citlivost rakovinných buněk na radiační léčbu.

Anální rakovina je typ rakoviny, která postihuje nejspodnější část vašich střev. HPV ji často způsobuje a je přenosná pohlavním stykem.

Krvácení a nepohodlí jsou běžné obavy lidí s rakovinou konečníku, ale také se u vás mohou objevit změny ve vašem hovenku.

Mezi nejčastější změny stolice patří změna barvy v důsledku krvácení, řídká stolice nebo průjem nebo zúžená stolice, pokud nádor omezuje pohyb hovna přes řitní otvor.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY