Analýza faktů z fikce: Astma a studené nápoje

Zatímco studené nápoje technicky astma neovlivňují, pokud jste již uprostřed astmatické epizody, mohou způsobit další kašel.

Když máte astma, musíte si dávat pozor na spouštěče. Dokonce i u lidí, kteří spadají do kategorie „dobře zvládnutých“, se vzplanutí astmatu – také známé jako astmatické záchvaty – může objevit neočekávaně.

Zatímco mezi běžné viníky obvykle patří sezónní alergie nebo onemocnění respiračním virem, někdy jsou potraviny a dokonce i specifické nápoje spojeny s rostoucími běžnými příznaky astmatu, jako je tlak na hrudi a sípání.

Pokud se obáváte, jak mohou studené nápoje ovlivnit vaše astma, pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli o jejich plném účinku na vaše plíce.

Jsou studené nápoje špatné pro astma?

Když jídlo vyvolá astmatický záchvat, jedinec s největší pravděpodobností bude mít také potravinovou alergii – například na arašídy nebo měkkýše. Podobně některé potraviny s vysokým obsahem siřičitanů, jako jsou balené brambory, víno a pivo, a dokonce i nakládané potraviny, jsou těsněji spojeny se spouštěním astmatu, jsou-li konzumovány ve velkém množství.

Výzkum nepodporuje myšlenku, že ledově vychlazený nápoj vyvolá astmatický záchvat nebo zvýší výskyt záchvatů. Místo toho může člověk s astmatem zaznamenat počáteční dočasný kašel, který zmizí, když si jeho tělo zvykne na chladnou látku.

Astma a kapalný dusík

Zatímco studené nápoje nejsou přímo spojeny se spouštěním astmatu, existuje jedna výjimka – tekutý dusík. Běžným trendem mezi labužníky je často používat tekutý dusík k vytvoření dojmu kouře. Pro stejný účinek může být často přidán do nápoje těsně před podáváním.

U lidí s astmatem může konzumace nápojů, které byly vystaveny kapalnému dusíku, aniž by se chemická látka bez zápachu a barvy zcela odpařila, zvýšit riziko astmatického záchvatu. Konkrétně se obavy soustředí na zvýšené nebezpečí udušení nebo udušení, pokud je používán tekutý dusík, když jste ve špatně větraném prostoru.

Dokonce i lidé s mírným astmatem jsou vystaveni riziku záchvatu, když je jim předložen kapalný dusík. Lidé s astmatem se vyzývají, aby se jako nejlepší bezpečnostní opatření vyhýbali potravinám a nápojům, které byly upraveny tekutým dusíkem.

Proč vás studené nápoje nutí více kašlat?

I když není známo, že by studené nápoje ovlivňovaly vaše astma, mohly by způsobit častější kašel. Někdy, když konzumujete zvláště studené nápoje (nebo studené jídlo, jako je zmrzlina), může to způsobit bronchospasmus – nebo krátké zúžení dýchacích cest, které může způsobit kašel.

Toto je přirozená reakce vašeho těla na studený vzduch vstupující do plic, ale může způsobit nepohodlí u lidí s astmatem.

Pokud jste již uprostřed astmatické epizody, může být užitečné vyhýbat se studeným nápojům obecně. Vlažné nebo teplé nápoje mohou být během této doby pro váš systém snazší. Ujistěte se, že stále pijte dostatek tekutin. Zůstat hydratovaný je také důležitý pro zdraví vašich plic.

Jakým nápojům se vyhnout, pokud máte astma?

Ačkoli většina nápojů není spojena se spouštěním astmatu nebo zvyšováním rizika rozvoje respiračního onemocnění, výzkum ukazuje na několik vyvolených, kterým je třeba se vyhnout nebo je alespoň konzumovat s mírou.

Sladké nápoje

Většina lidí si dnes uvědomuje, že nadbytek slazených nápojů může zvýšit vaše šance na rozvoj cukrovky. Ale a recenze 2019 z předchozích publikací našel vztah konkrétně mezi pitím slazených nealkoholických nápojů a prožíváním astmatu nebo sípání.

Toto riziko bylo přítomno nejen u dospělých, ale také u dětí do 18 let. Souvislost byla také objevena v publikacích po prenatální expozici slazeným syceným nápojům.

Toto zvýšené riziko hrozí také lidem, kteří konzumují slazené ovocné nápoje. A studie 2015 provedený v Nizozemsku také poznamenal, že konzumace 100% ovocné šťávy a nápojů vyrobených s přidaným cukrem také zvyšuje riziko, že se u dětí rozvine astma.

Alkohol

Jak již bylo zmíněno dříve, některé alkoholické nápoje mohou mít vysoký obsah siřičitanů. Největšími viníky jsou vína, piva a jablečné mošty, přičemž jablečné mošty mají také vysoký obsah histaminů. Siřičitany se běžně používají jako přírodní konzervační látky a jsou klíčovým prvkem zejména ve víně.

Při nadměrné konzumaci může zvýšená expozice siřičitanům a histaminům vyvolat příznaky astmatu. V závislosti na úrovni tolerance osoby se symptomy mohou objevit během konzumace prvního nápoje nebo mohou vyžadovat více expozice v jednom prostředí. Mezi běžné příznaky patří tlak na hrudi, sípání a pocit dušnosti.

Mějte na paměti, že ačkoli jsou pivo, víno a cider považovány za hlavní viníky, někteří lidé s astmatem mohou zjistit, že jejich příznaky se spouští při konzumaci jakéhokoli druhu alkoholu. To může zahrnovat lihoviny a koktejly. V důsledku toho, pokud víte, že alkohol může vyvolat vaše příznaky, měli byste pití omezit. Ujistěte se, že máte poblíž také záchranný inhalátor.

Zhoršuje pití mléka astma?

Po mnoho let konvenční moudrost kázala, že lidé s astmatem by se měli vyhýbat konzumaci určitých mléčných výrobků, jako je mléko nebo zmrzlina, protože tyto potraviny by zvýšily produkci hlenu – což by mohlo zhoršit příznaky astmatu. V důsledku toho mnoho rodičů váhá, zda má mít ve stravě svého dítěte mléko, pokud má jejich dítě astma.

Tato víra může vystopovat své kořeny v dlouhodobém mýtu, který se datuje do 12. století. Ty mohou být založeny na ještě starodávnějších přesvědčeních o „humorech“ těla a o tom, jak je udržet v rovnováze. Ale aktuální výzkum tuto teorii nepodporuje.

Nebylo prokázáno, že mléko a mléčné výrobky zvyšují produkci hlenu ve vašem těle a jsou bezpečné pro dospělé a děti s astmatem.

U vzácného procenta lidí, kteří mají alergii na mléčné výrobky, mohou příznaky reakce po konzumaci mléčných výrobků napodobovat astmatický záchvat a mohou zahrnovat sípání, kašel a dušnost.

Kontrola příznaků astmatu

Nelze dostatečně zdůraznit, že astma je chronické onemocnění, které v současné době není vyléčitelné. Když se objeví vzplanutí, může to být život ohrožující, pokud vaše příznaky nejsou rychle zvládnuty. Nejlepší způsob, jak zvládnout život s astmatem, je zajistit, aby byly vaše příznaky dobře pod kontrolou.

Pro dosažení nejlepších výsledků to znamená spolupracovat se zdravotnickým pracovníkem nebo specialistou na respirační onemocnění na stanovení léčebného plánu, který se zaměřuje na prevenci příznaků. To může zahrnovat kombinaci léků pro dlouhodobou kontrolu a také léků pro rychlou úlevu, jako jsou záchranné inhalátory, když dojde k neočekávanému vzplanutí.

Váš léčebný plán bude přizpůsoben na základě závažnosti vašeho astmatu a typu, který máte, vašeho věku a vašich známých spouštěčů.

Spolu s léky jsou lidé s astmatem také vyzýváni, aby podnikli proaktivní kroky k minimalizaci rizik vzplanutí, jako je dodržování doporučeného léčebného režimu, vyhýbání se spouštěčům a snížení expozice alergenům. Minimalizace vaší expozice alergenům zahrnuje preventivní čištění kolem vašeho domova.

Kliknutím sem se dozvíte o tradičních a alternativních terapiích astmatu.

Život s astmatem může být zpočátku skličující, když se snažíte přizpůsobit svému novému normálu. Protože neexistuje žádný lék na astma, je důležité být si vědom známých spouštěčů, snížit jejich expozici a spolupracovat se zdravotnickým pracovníkem na léčebném plánu ke kontrole vašich příznaků. Provedení těchto kroků pomůže snížit dopad astmatu na kvalitu vašeho života.

Většina lidí si stále může vychutnat studené nápoje, aniž by se obávali astmatického záchvatu. Uvědomte si ale, že pravidelná konzumace slazených nápojů může představovat zvýšené riziko rozvoje astmatu. Stejně tak, pokud se rozhodnete pít alkohol, můžete zaznamenat dočasné příznaky vzplanutí, které mohou vyžadovat kontrolu pomocí záchranného inhalátoru.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY