Anorexie (ztráta chuti k jídlu)

Přehled

Anorexie je celková ztráta chuti k jídlu nebo ztráta zájmu o jídlo. Když někteří lidé slyší slovo „anorexie“, vybaví se jim porucha příjmu potravy anorexia nervosa. Ale jsou mezi nimi rozdíly.

Mentální anorexie nezpůsobuje ztrátu chuti k jídlu. Lidé s mentální anorexií se záměrně vyhýbají jídlu, aby zabránili přibírání na váze. Lidé trpící anorexií (nechutenstvím) neúmyslně ztrácejí zájem o jídlo. Ztráta chuti k jídlu je často způsobena základním zdravotním stavem.

Příčiny ztráty chuti k jídlu

Vzhledem k tomu, že anorexie je často příznakem zdravotního problému, promluvte si se svým lékařem, pokud zaznamenáte výrazné snížení chuti k jídlu. Technicky jakýkoli zdravotní problém může vést ke ztrátě chuti k jídlu.

Běžné příčiny ztráty chuti k jídlu mohou zahrnovat následující:

Deprese

Během epizod deprese může člověk ztratit zájem o jídlo nebo zapomenout jíst. To může vést ke ztrátě hmotnosti a podvýživě. Skutečná příčina ztráty chuti k jídlu není známa. Někdy se lidé s depresí mohou přejídat.

Rakovina

Pokročilá rakovina může způsobit ztrátu chuti k jídlu, takže není neobvyklé, že lidé s rakovinou v konečném stádiu odmítají jídlo. Jak nemoc postupuje, tělo člověka s rakovinou v konečném stádiu začíná šetřit energii. Vzhledem k tomu, že jejich tělo není schopno správně využívat potravu a tekutiny, ke konci života obvykle dochází ke ztrátě chuti k jídlu. Jste-li pečovatelka, nebojte se příliš, pokud se milovaná osoba rozhodne nejíst nebo dává přednost pouze tekutinám, jako je zmrzlina a mléčné koktejly.

Nežádoucí účinky způsobené některými způsoby léčby rakoviny (radiace a chemoterapie) mohou také ovlivnit chuť k jídlu. Lidé, kteří dostávají tyto léčby, mohou ztratit chuť k jídlu, pokud pociťují nevolnost, potíže s polykáním, potíže se žvýkáním a vředy v ústech.

Hepatitida C

Hepatitida C je jaterní infekce, která se šíří z člověka na člověka kontaktem s infikovanou krví. Tato infekce je způsobena virem hepatitidy C. Pokud se neléčí, může způsobit poškození jater. Pokročilé poškození jater může způsobit nevolnost a zvracení, které ovlivňují chuť k jídlu. Pokud zaznamenáte ztrátu chuti k jídlu, může váš lékař nařídit krevní testy ke kontrole viru hepatitidy C. Stejným způsobem mohou způsobit ztrátu chuti k jídlu i jiné typy hepatitidy.

Selhání ledvin

Lidé se selháním ledvin budou mít často stav nazývaný urémie, což znamená, že v krvi je nadbytek bílkovin. Tato bílkovina by se normálně vyplavila močí, ale poškozené ledviny ji nedokážou správně filtrovat. Urémie může způsobit, že lidé se selháním ledvin pociťují nevolnost a nechtějí jíst. Někdy bude jídlo chutnat jinak. Někteří zjistí, že jídla, která si kdysi užívali, je už neoslovují.

Srdeční selhání

Lidé se srdečním selháním mohou také zaznamenat ztrátu chuti k jídlu. Je to proto, že máte menší průtok krve do trávicího systému, což způsobuje problémy s trávením. To může způsobit, že jídlo bude nepříjemné a nepřitažlivé.

HIV/AIDS

Ztráta chuti k jídlu je také častým příznakem HIV/AIDS. Existují různé důvody pro ztrátu chuti k jídlu s HIV a AIDS. Obojí může způsobit bolestivé vředy v ústech a na jazyku. Kvůli bolesti někteří lidé omezí příjem potravy nebo úplně ztratí chuť k jídlu.

Chuť k jídlu může ovlivnit i nevolnost způsobená AIDS a HIV. Nevolnost může být také vedlejším účinkem léků používaných k léčbě HIV a AIDS. Poraďte se se svým lékařem, pokud se u Vás po zahájení léčby objeví nevolnost nebo ztráta chuti k jídlu. Váš lékař vám může předepsat samostatný lék, který vám pomůže vyrovnat se s nevolností.

Alzheimerova choroba

Kromě jiných příznaků se u některých lidí s Alzheimerovou chorobou (AD) objevuje také ztráta chuti k jídlu. Ztráta chuti k jídlu u lidí s AD má několik možných vysvětlení. Někteří lidé s AD bojují s depresí, která způsobí, že ztratí zájem o jídlo. Toto onemocnění může lidem také ztížit komunikaci o bolesti. V důsledku toho mohou ti, kteří pociťují bolest v ústech nebo potíže s polykáním, ztratit zájem o jídlo.

Snížená chuť k jídlu je u AD také častá, protože onemocnění poškozuje hypotalamus, což je oblast mozku, která reguluje hlad a chuť k jídlu. Změna chuti k jídlu se může začít vyvíjet roky před diagnózou a po diagnóze se projeví více.

Ztráta chuti k jídlu může také nastat, pokud osoba s AD není aktivní nebo během dne nespálí dostatek kalorií.

Tipy pro správnou výživu

Anorexie nebo ztráta chuti k jídlu může způsobit komplikace, jako je nechtěná ztráta hmotnosti a podvýživa. I když možná necítíte hlad nebo nechcete jíst, je stále důležité snažit se udržet si zdravou váhu a dostat do těla dobrou výživu. Zde je několik tipů, které můžete cvičit během dne, když máte nízkou chuť k jídlu:

 • Jezte 5-6 malých jídel denně spíše než 3 velká jídla, která vás mohou zasytit příliš rychle.
 • Sledujte časy během dne, kdy cítíte největší hlad.
 • Svačina, kdykoli máte hlad. Vyberte si svačiny s vysokým obsahem kalorií a bílkovin, jako je sušené ovoce, jogurt, ořechy a ořechová másla, sýry, vejce, protein, müsli tyčinky a pudink.
 • Jezte v příjemném prostředí, kde se budete cítit pohodlně.
 • Jezte měkká jídla, jako je bramborová kaše nebo smoothies, pokud je vaše ztráta chuti k jídlu způsobena bolestí.
 • Mějte své oblíbené občerstvení po ruce, abyste mohli jíst na cestách.
 • Přidejte koření nebo omáčky, aby bylo jídlo atraktivnější a kaloričtější.
 • Mezi jídly pijte tekutiny, aby vás při jídle nezasycovaly.
 • Setkejte se s dietologem, abyste vytvořili jídelníček, který vám vyhovuje.

Kdy kontaktovat lékaře

Občasná ztráta chuti k jídlu není důvodem k obavám. Zavolejte svého lékaře, pokud anorexie způsobuje významný úbytek hmotnosti nebo pokud máte známky špatné výživy, jako jsou:

 • fyzická slabost
 • bolesti hlavy
 • závrať

Špatná výživa ztěžuje správné fungování vašeho těla. Nedostatek jídla může navíc způsobit i ztrátu svalové hmoty.

Protože různé nemoci mohou snižovat chuť k jídlu, může vám lékař položit několik otázek týkajících se vašeho současného zdravotního stavu. Mohou zahrnovat otázky jako:

 • Užíváte v současné době nějaké léky na nějaké onemocnění?
 • Došlo v poslední době ke změnám ve vaší hmotnosti?
 • Je vaše ztráta chuti k jídlu novým nebo starým příznakem?
 • Jsou v současné době ve vašem životě nějaké události, které vás zneklidňují?

Testy používané k diagnostice základního zdravotního problému mohou zahrnovat zobrazovací test (rentgen nebo MRI), který pořídí detailní snímky vnitřku vašeho těla. Zobrazovací testy mohou zkontrolovat zánět a maligní buňky. Váš lékař může také nařídit krevní test nebo test moči k vyšetření funkce jater a ledvin.

Pokud vykazujete známky podvýživy, můžete být přijati do nemocnice a dostávat živiny nitrožilně.

Pomocí našeho nástroje Healthline FindCare si můžete rezervovat schůzku se specialistou na duševní zdraví ve vaší oblasti.

Výhled na anorexii

Překonání anorexie nebo ztráty chuti k jídlu často zahrnuje léčbu základní příčiny. Váš lékař může doporučit spolupráci s registrovaným dietologem, který vám poradí ohledně plánování jídla a správné výživy. Můžete se také poradit se svým lékařem o užívání perorálního steroidu, který vám pomůže stimulovat chuť k jídlu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY