Aspirace štítné žlázy tenkou jehlou

Co je aspirace štítné žlázy tenkou jehlou?

Štítná žláza je důležitým orgánem ve vašem endokrinním systému. Uvolňuje hormony, které regulují mnoho funkcí ve vašem těle. Štítná žláza je blízko základny krku, těsně pod Adamovým jablkem. Někdy se na štítné žláze objevují malé uzliny nebo hrudky. Když k tomu dojde, může lékař nařídit test známý jako aspirace jemnou jehlou (FNA) nebo biopsie tenkou jehlou, aby získal vzorky tkáně ze štítné žlázy pro analýzu.

Proč potřebuji jemnou jehlovou aspiraci štítné žlázy?

Váš lékař může objednat tento test, pokud máte:

 • přetrvávající kašel, chraplavý hlas nebo nevysvětlitelná bolest v krku po dlouhou dobu
 • uzliny nebo hrudky na krku, které můžete cítit nebo vidět
 • bulky, které jsou detekovány na rutinním ultrazvuku
 • cysta nebo tekutina naplněná bulka na štítné žláze

Aspirací nebo získáním tkáně z místa bude váš lékař schopen zjistit, zda je bulka rakovinná nebo ne. Většinu času uzel skončí jako benigní nebo neškodný nádor. Pokud máte místo uzliny cystu, lékař vám může provést jemnou aspiraci k vypuštění cysty.

Aspirace tenkou jehlou je jediný nechirurgický způsob, jak zjistit, zda jsou nějaké hrudky nebo uzliny benigní nebo maligní.

Jak se připravím na aspiraci štítné žlázy tenkou jehlou?

Zatímco test lze provést v nemocnici, můžete jej nechat provést v ordinaci svého lékaře. Před zákrokem nemusíte držet speciální dietu ani se vyhýbat nápojům či lékům. Pokud užíváte léky na ředění krve, nezapomeňte to oznámit svému lékaři. Možná se budete muset vyvarovat užívání a dalších léků, které ředí krev, jako je aspirin a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Vyhněte se nošení náhrdelníků nebo jiných šperků, které mohou překážet.

Pokud jste nervózní nebo znepokojení postupem, prodiskutujte své obavy s lékařem. Je důležité, abyste byli schopni nehybně ležet delší dobu.

Co se stane během aspirace štítné žlázy tenkou jehlou?

Před zahájením procedury si možná budete muset obléknout šaty.

Po zahájení procedury vás lékař vyzve, abyste si lehli. Ucítíte chlad, když vám lékař čistí krk jódem nebo jiným roztokem, který zabíjí všechny škodlivé bakterie, které se mohou na vaší kůži nacházet. V některých případech lékař použije lokální anestetikum k znecitlivění oblasti, ale není to vždy nutné.

Poté lékař vloží do uzliny malou jehlu. Během toho byste neměli mluvit, polykat ani se hýbat. Váš lékař to několikrát zopakuje, aby se ujistil, že mají dostatečně velký vzorek pro analýzu.

Co se stane po aspiraci štítné žlázy tenkou jehlou?

Procedura obvykle trvá asi 20 až 30 minut. Po zákroku váš lékař přiloží na místo trochu gázy a několik minut zatlačí, aby zastavil krvácení. Během jednoho nebo dvou dnů můžete v této oblasti vidět malou modřinu.

Váš lékař vám může říci, abyste neužívali žádné léky, které obsahují aspirin nebo nesteroidní protizánětlivé léky po dobu 24 až 48 hodin.

Jaké jsou komplikace spojené s aspirací štítné žlázy tenkou jehlou?

Aspirace štítné žlázy tenkou jehlou je obecně bezpečná. Přesto existují určitá rizika, např.

 • krvácející
 • infekce
 • cysty

Můžete zaznamenat otoky, modřiny nebo mírnou bolest, což je normální. Zavolejte svého lékaře, pokud se u vás objeví horečka nebo budete mít nadále otok nebo intenzivnější bolest.

Co znamenají výsledky?

Váš lékař pošle váš vzorek tkáně do laboratoře k analýze. Výsledky jsou obvykle k dispozici do jednoho týdne. Výsledky, které se vrátí, budou spadat do jedné ze čtyř kategorií:

 • benigní (není škodlivý)
 • podezřelý (může být rakovinný)
 • maligní (rakovinový)
 • neadekvátní/neurčité (nelze rozeznat ze vzorku)

Váš lékař s vámi probere výsledky a určí další kroky. Pokud máte podezřelé, maligní nebo neadekvátní výsledky, možná budete muset provést další postupy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY