Atrofická gastritida: příčiny, příznaky a Léčba

Co je atrofická gastritida?

Atrofická gastritida (AG) se vyvíjí, když je sliznice žaludku zanícená několik let. Zánět je nejčastěji důsledkem bakteriální infekce způsobené H. pylori bakterie. Bakterie narušují bariéru hlenu, která chrání žaludeční výstelku před kyselými šťávami, které pomáhají s trávením. Pokud infekce není léčena, postupně zničí buňky ve výstelce žaludku.

V některých případech se AG vyskytuje, když imunitní systém omylem napadne zdravé buňky ve výstelce žaludku. Toto je známé jakoautoimunitní atrofická gastritida.

Co způsobuje atrofickou gastritidu?

AG je často způsobenoH. pylori bakterie. Thebakteriální infekce se nejčastěji vyskytuje v dětství a časem se zhoršuje, pokud se neléčí.

Přímý kontakt s výkaly, zvratky nebo slinami infikované osoby může šířit AG z člověka na člověka. Infekce AG může také být důsledkem konzumace jídla nebo pitné vody kontaminované bakteriemi.

Autoimunitní AG se vyvíjí, když vaše tělo produkuje protilátky, které omylem napadají zdravé žaludeční buňky. Protilátky jsou proteiny, které pomáhají vašemu tělu rozpoznat a bojovat s infekcemi. Obvykle napadají škodlivé látky, jako jsou bakterie a viry. Protilátky u lidí s autoimunitním AG se však mylně zaměřují na žaludeční buňky odpovědné za produkci kyselých šťáv, které pomáhají s trávením.

Protilátky mohou také napadnout látku známou jako vnitřní faktor. Vnitřní faktor je protein uvolňovaný žaludečními buňkami, který pomáhá absorbovat vitamín B-12. Nedostatek vnitřního faktoru může způsobit onemocnění zvané perniciózní anémie. U tohoto onemocnění nedostatek B-12 ztěžuje nebo znemožňuje vašemu tělu vytvořit dostatek zdravých červených krvinek.

Jaké jsou rizikové faktory atrofické gastritidy?

Je pravděpodobnější, že se u vás vyvine AG, pokud máte H. pylori infekce. Tento typ infekce je poměrně běžný po celém světě. Více převládá v oblastech chudoby a přeplněnosti.

Autoimunitní AG je poměrně vzácná, ale lidé s poruchou štítné žlázy nebo diabetem mají větší pravděpodobnost, že budou mít tento stav. Jste také více ohroženi, pokud jste Afroameričan nebo severoevropského původu.

AG je častější u lidí hispánského nebo asijského původu.

AG i autoimunitní AG mohou výrazně zvýšit riziko rakoviny žaludku.

Jaké jsou příznaky atrofické gastritidy?

Mnoho případů AG není diagnostikováno, protože obvykle neexistují žádné příznaky. Pokud však an H. pylori je přítomna infekce, běžné příznaky zahrnují:

 • bolest břicha
 • nevolnost a zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • nečekaný úbytek hmotnosti
 • žaludeční vředy
 • anémie z nedostatku železa (nízká hladina zdravých červených krvinek)

Autoimunitní AG může vést k nedostatku B-12, který může způsobit příznaky anémie, včetně:

 • slabost
 • točení hlavy
 • závrať
 • bolest na hrudi
 • bušení srdce
 • tinnitus (zvonění v uších)

Nedostatek B-12 může také způsobit poškození nervů, což může vést k:

 • necitlivost a brnění končetin
 • nestabilita při chůzi
 • duševní zmatek

Jak je diagnostikována atrofická gastritida?

AG diagnóza obvykle zahrnuje kombinaci klinického pozorování a testování. Během fyzického vyšetření váš lékař zkontroluje citlivost žaludku lehkým tlakem na určité oblasti žaludku. Budou také hledat známky nedostatku B-12, jako je bledost, rychlý puls a neurologické deficity.

Váš lékař může nařídit krevní testy, aby zkontroloval:

 • nízké hladiny pepsinogenu, proteinu produkovaného žaludečními buňkami
 • vysoká hladina gastrinu, hormonu, který stimuluje produkci žaludeční kyseliny
 • nízké hladiny B-12 (pro lidi, kteří mohou mít autoimunitní AG)
 • protilátky, které napadají žaludeční buňky a vnitřní faktor (pro lidi, kteří mohou mít autoimunitní AG)

V některých případech může lékař potřebovat provést biopsii. Váš lékař zavede endoskop (dlouhý, štíhlý nástroj s lehkým nástavcem) do krku a do žaludku. Potom vám vezmou vzorek tkáně z vašeho žaludku, aby našli důkaz AG. Vzorek žaludeční tkáně může také indikovat známky an H. pylori infekce.

Pokud ještě nemáte gastroenterologa, můžete si prohlédnout lékaře ve svém okolí pomocí nástroje Healthline FindCare.

Jak se léčí atrofická gastritida?

Většina lidí s AG zaznamená zlepšení symptomů, jakmile je stav léčen.

Léčba se obvykle zaměřuje na odstranění H. pylori infekce při užívání antibiotik. Váš lékař může také předepsat léky, které snižují nebo neutralizují žaludeční kyselinu. Méně kyselé prostředí pomáhá léčit žaludeční sliznici.

Lidé s autoimunitní AG mohou být také léčeni injekcemi B-12.

Prevence atrofické gastritidy

AG je obtížné zabránit, ale můžete snížit riziko získání H. pylori infekci dodržováním správné hygieny. To zahrnuje mytí rukou po použití koupelny a před a po manipulaci s jídlem. Rodiče nebo pečovatelé malých dětí by si měli po manipulaci se znečištěnými plenami nebo povlečením zajistit umytí rukou. Naučte své děti správným hygienickým postupům, aby se zabránilo šíření bakterií.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY