Bacitracin vs. Neosporin: Co je pro mě lepší?

Úvod

Pořezání prstu, poškrábání palce na noze nebo popálení paže nebolí jen tak. Tato drobná poranění se mohou změnit ve větší problémy, pokud se nakazí. Pro pomoc se můžete obrátit na volně prodejný (nebo volně prodejný) produkt. Bacitracin a Neosporin jsou obě volně prodejná lokální antibiotika používaná jako první pomoc, která pomáhá předcházet infekci od drobných oděrek, ran a popálenin.

Tyto léky se používají podobným způsobem, ale obsahují různé účinné látky. Pro některé lidi může být jeden produkt lepší než druhý. Porovnejte hlavní podobnosti a rozdíly mezi Bacitracinem a Neosporinem, abyste se rozhodli, které antibiotikum může být pro vás lepší.

Aktivní látky a alergie

Bacitracin a Neosporin jsou dostupné ve formě mastí. Bacitracin je značkový lék, který obsahuje pouze účinnou látku bacitracin. Neosporin je obchodní název kombinovaného léku s účinnými složkami bacitracin, neomycin a polymixin b. K dispozici jsou i další přípravky Neosporin, které však obsahují jiné účinné látky.

Jedním z hlavních rozdílů mezi těmito dvěma léky je, že někteří lidé jsou alergičtí na neosporin, ale ne na bacitracin. Například neomycin, složka Neosporinu, má vyšší riziko způsobení alergických reakcí než jiné složky v obou lécích. Přesto je Neosporin bezpečný a funguje dobře pro většinu lidí, jako je Bacitracin.

Zvláště u volně prodejných přípravků je důležité číst složení. Mnoho z těchto produktů může mít stejné nebo podobné značky, ale různé účinné látky. Máte-li dotazy ohledně složek volně prodejného produktu, je lepší se zeptat lékárníka, než hádat.

To, co dělají

Aktivními složkami obou přípravků jsou antibiotika, takže pomáhají předcházet infekci od drobných poranění. Patří mezi ně škrábance, řezy, škrábance a popáleniny na kůži. Pokud jsou vaše rány hluboké nebo závažnější než drobné škrábance, řezné rány, škrábance a popáleniny, poraďte se se svým lékařem, než použijete některý z produktů.

Antibiotikum v Bacitracinu zastavuje růst bakterií, zatímco antibiotika v Neosporinu zastavují růst bakterií a také zabíjejí existující bakterie. Neosporin může také bojovat proti širšímu spektru bakterií než Bacitracin.

Účinné látky bacitracin Neosporin
bacitracin X X
neomycin X
polymixin b X

Vedlejší účinky, interakce a varování

Většina lidí dobře toleruje Bacitracin i Neosporin, ale malý počet lidí bude alergický na kterýkoli lék. Alergická reakce může způsobit vyrážku nebo svědění. Ve vzácných případech mohou oba léky způsobit závažnější alergickou reakci. To může způsobit potíže s dýcháním nebo polykáním.

Neosporin může způsobit zarudnutí a otok v místě rány. Pokud si toho všimnete a nejste si jisti, zda se nejedná o alergickou reakci, přestaňte přípravek používat a ihned kontaktujte svého lékaře. Pokud si myslíte, že vaše příznaky jsou život ohrožující, přestaňte produkt používat a zavolejte 911. Tyto produkty však obvykle nezpůsobují vedlejší účinky.

Mírné vedlejší účinky Závažné vedlejší účinky
svědění potíže s dýcháním
vyrážka potíže s polykáním
kopřivka

Nejsou také známy žádné významné lékové interakce pro bacitracin nebo neosporin. Přesto byste měli užívat léky pouze podle pokynů na obalu.

Pomocí mastí

Jak dlouho produkt používáte, závisí na typu rány, kterou máte. Můžete se zeptat svého lékaře, jak dlouho byste měli užívat Bacitracin nebo Neosporin. Nepoužívejte žádný přípravek déle než sedm dní, pokud vám to neřekne lékař.

Bacitracin a Neosporin užíváte stejným způsobem. Nejprve očistěte postiženou oblast pokožky mýdlem a vodou. Poté naneste malé množství přípravku (asi jako špička prstu) na postiženou oblast jednou až třikrát denně. Poraněné místo byste měli překrýt lehkým gázovým obvazem nebo sterilním obvazem, aby se do něj nedostaly nečistoty a bakterie.

Kdy volat lékaře

Pokud se vaše rána nehojí ani po sedmi dnech užívání některého z léků, přestaňte je používat a kontaktujte svého lékaře. Informujte svého lékaře, pokud se vaše odřenina nebo popálenina zhorší nebo pokud vymizí, ale během několika dní se vrátí. Zavolejte také svému lékaři, pokud:

  • rozvinout vyrážku nebo jinou alergickou reakci, jako jsou potíže s dýcháním nebo polykáním
  • zvoní vám v uších nebo máte potíže se sluchem

Klíčové rozdíly

Bacitracin a Neosporin jsou bezpečná antibiotika pro většinu drobných kožních ran. Několik klíčových rozdílů vám může pomoci při výběru jednoho před druhým.

  • Neomycin, složka Neosporinu, je spojen s vyšším rizikem alergických reakcí. Přesto může kterákoli ze složek těchto produktů způsobit alergickou reakci.
  • Neosporin i Bacitracin zastavují růst bakterií, ale Neosporin může také zabít existující bakterie.
  • Neosporin může léčit více typů bakterií než Bacitracin.

Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem o vašich individuálních potřebách léčby. Mohou vám pomoci vybrat, zda je pro vás vhodnější Neomycin nebo Bacitracin.

Zdroje článku

  • NEOSPORIN ORIGINAL – bacitracin zinek, neomycin sulfát a polymyxin b sulfátová mast. (2016, březen). Převzato z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=b6697cce-f370-4f7b-8390-9223a811a005&audience=consumer
  • BACITRACIN- bacitracin zinková mast. (2011, duben). Převzato z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=08331ded-5213-4d79-b309-e68fd918d0c6&audience=consumer
  • Wilkinson, JJ (2015). Bolest hlavy. V DL Krinsky, SP Ferreri, BA Hemstreet, AL Hume, GD Newton, CJ Rollins a KJ Tietze, ed. Příručka volně prodejných léků: interaktivní přístup k péči o sebe, 18čt edice Washington, DC: Americká asociace lékárníků.
  • Národní lékařská knihovna. (listopad 2015). Neomycin, polymyxin a bacitracin topicky. Převzato z https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/meds/a601098.html
  • Národní lékařská knihovna. (2014, prosinec). Bacitracin lokálně. Převzato z https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/meds/a614052.html

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY