Boj proti únavě související s bipolární poruchou

Bipolární porucha a únava

Bipolární porucha je známá tím, že způsobuje závažné změny nálady, které mohou zahrnovat záchvaty deprese a mánie. Během epizod mánie nebo emocionálních vzestupů se můžete cítit extrémně šťastní a energičtí. Vaše nálada se však může velmi náhle změnit na depresivní epizodu. Můžete se cítit beznadějně nebo smutně a méně se zajímat o činnosti, které vás normálně baví.

Během těchto výkyvů nálady a chování není neobvyklé mít přílišnou únavu. Únava způsobuje celkový pocit extrémní únavy a nedostatku energie. Ačkoli je to často doprovázeno touhou spát více než obvykle, únava není totéž jako pocit ospalosti nebo ospalosti. Když se cítíte unavení, nemáte motivaci něco dělat. I vstát ráno z postele se může zdát jako nesplnitelný úkol.

Únava se často vyskytuje v době deprese, ale může to být také problém během manických fází, protože mánie často způsobuje nespavost a neklid.

Únava může být jedním z nejvíce oslabujících příznaků bipolární poruchy. Může to mít vliv na vaši schopnost provádět každodenní činnosti a také na vaši celkovou pohodu. Provedení určitých změn životního stylu však může zabránit negativním účinkům únavy.

Zde je sedm úprav, které můžete provést v boji proti únavě způsobené bipolární poruchou.

Udělejte si ze spánku rutinu

Únava je bohužel u bipolární poruchy začarovaný kruh. Vysoká hladina energie a neklid během mánie mohou ztěžovat noční spánek, což způsobuje, že se během dne cítíte velmi unavení. Během depresivního stavu se však můžete neustále cítit unavení. Možná nemáte motivaci ani energii na každodenní úkoly, jako je přijímání pošty nebo vaření jídla.

Jedním z nejlepších způsobů, jak tento cyklus přerušit, je vytvořit rutinu spánku. Měli byste zkusit:

 • jít spát každou noc ve stejnou dobu
 • každé ráno vstávat ve stejnou dobu
 • eliminovat denní zdřímnutí
 • vyhněte se používání elektroniky do hodiny před spaním
 • před spaním si dejte teplou koupel
 • v noci cvičte meditaci nebo hluboká dechová cvičení

Zpočátku může být obtížné vytvořit rutinu spánku. Možná budete potřebovat pomoc od milovaného člověka, který vám pomůže zůstat na cestě. Je ale důležité toho se držet co nejvíce. Jakmile si vytvoříte nové spánkové návyky, měli byste se během dne cítit méně unavení.

Cvičení pro zvýšení energie

Když se cítíte unavení, je cvičení pravděpodobně poslední věcí, kterou byste chtěli dělat. Jakmile však získáte motivaci začít cvičit, může to přinést mnoho výhod. Kromě zlepšení fyzického zdraví může cvičení pomoci zmírnit únavu a celkově se cítit lépe.

Fyzická aktivita stimuluje produkci různých mozkových chemikálií, díky nimž se budete cítit šťastnější a uvolněnější. To vám může pomoci cítit se energičtěji a méně unaveně během epizod deprese. Cvičení vám může dokonce pomoci lépe spát v noci, což pomůže snížit vaši denní únavu.

Přestože cvičení může pomoci předcházet únavě spojené s bipolární poruchou, je důležité mít na paměti, že bude fungovat jen tak dlouho, jak ji budete dělat. Možná budete muset cvičit alespoň 3–5krát týdně po dobu 30 minut, abyste viděli zlepšení symptomů. Lidé s extrémní únavou by měli začít pomalu a propracovat se k delšímu tréninku, protože získají více energie.

A pro ty dny, kdy se vám možná ani nechce vstávat z postele, nezapomeňte, že chůze je také cvičení. Udělejte si krátkou procházku, aby se vaše tělo rozhýbalo. Cvičení, pokud je to možné, spárované s čerstvým vzduchem, vám pravděpodobně pomůže.

Omezte konzumaci kofeinu

Kofein poskytuje náhlý nárůst energie a mentálních funkcí, a proto mnoho lidí spoléhá na kávu nebo energetické nápoje, aby zvládly celý den. „Havárie“, ke které dojde později, vás však může cítit unavenější než dříve. Pití kofeinovaných nápojů později během dne může také ztěžovat noční spánek, což způsobí, že se následující den budete cítit unavení.

Podle kliniky Mayo je 400 miligramů kofeinu maximální množství kofeinu, které by měli dospělí denně konzumovat. To odpovídá asi 4 šálkům kávy nebo dvěma „energetickým“ nápojům.

Pokud potřebujete omezit příjem kofeinu, zvažte to postupně. Prudké snížení spotřeby kofeinu může způsobit bolesti hlavy a zhoršit únavu.

Zůstaňte hydratovaní

Dalším problémem kofeinu je, že má močopudné účinky. To znamená, že kofeinové nápoje zvyšují produkci moči ve vašem těle, což může způsobit dehydrataci. Dehydratace může také vést k nízké energetické hladině.

Zůstat hydratovaný může pomoci bojovat s únavou a zvýšit energii, takže je důležité pít vodu po celý den. Doporučené množství vody k pití je asi 15,5 šálků (3,7 litru) denně pro muže a asi 11,5 šálků (2,7 litru) pro ženy. Pokud však cvičíte, budete muset pít více vody.

Hydratovat své tělo můžete také:

 • vyhýbat se nadměrné konzumaci kofeinu
 • nepít alkohol
 • pití vody s jídlem a mezi jídly
 • jíst více ovoce a zeleniny, které obsahují vodu, například meloun, salát a okurky

Zvyšte příjem vitaminu B-12

Vitamín B-12 je základní živinou, která se většinou nachází v červeném mase, drůbeži a dalších živočišných produktech. Kromě toho, že udržuje nervy a krvinky těla zdravé, vitamín B-12 pomáhá s funkcí mozku. Nedostatek tohoto vitaminu může způsobit nízkou hladinu energie a únavu.

The Úřad dietních doplňků doporučuje denní příjem vitaminu B-12 2,4 mikrogramů pro dospělé. Vitamín B-12 lze přirozeně nalézt také v následujících potravinách:

 • červené maso
 • kuře
 • játra
 • Ryba
 • fortifikované obiloviny
 • vejce
 • mléko

Pokud nedostáváte dostatek B-12 z potravin, poraďte se o užívání doplňků se svým lékařem.

Vybírejte své léky moudře

Mnoho z nás spoléhá na volně prodejné (OTC) léky k úlevě od běžných bolestí a nemocí. Mnoho z těchto léků však může způsobit ospalost, která může únavu ještě zhoršit. Mezi běžné viníky patří:

 • antihistaminika (nachází se v mnoha lécích na alergie)

 • léky na nachlazení
 • dekongestiva
 • sirupy a tablety proti kašli

Při nákupu těchto léků hledejte verze označené jako „ospalé“. Měli byste se také zeptat svého lékaře, zda některé OTC léky, které užíváte, mohou interferovat s účinností vašich ostatních léků.

Chytit pár paprsků

Zvýšení expozice slunečnímu světlu vám může pomoci zlepšit náladu a dodat energii, když se cítíte unavení. Důvodem může být to, že sluneční světlo vašemu tělu usnadňuje vstřebávání vitaminu D, který je nezbytnou živinou pro funkci mozku. A 2014 studie také zjistili, že časté vystavení slunečnímu záření může pomoci zabránit vzniku příznaků bipolární poruchy, včetně únavy.

Když jdete ven zachytit několik paprsků, nezapomeňte použít opalovací krém, abyste zabránili spálení sluncem a poškození kůže.

Takeaway

Vyzkoušení jednoho nebo všech těchto tipů vám může pomoci zbavit se únavy související s bipolární poruchou. Je však důležité si uvědomit, že únavu můžete stále pociťovat i poté, co provedete tyto změny životního stylu.

Pokud vaše únava přetrvává, promluvte si se svým lékařem o lécích, které užíváte. Některé léky, jako jsou stabilizátory nálady, mohou zvýšit ospalost a zhoršit únavu. Váš lékař může být schopen předepsat jiný lék, pokud vaše současné léky přispívají k vaší únavě. Nikdy byste však neměli měnit dávkování léků ani přestat užívat léky bez předchozí konzultace se svým lékařem.

A ať už je vaše únava způsobena vaší bipolární poruchou, vašimi léky nebo něčím jiným, určitě komunikujte se svým lékařem. Kromě poskytování pokynů k vašim lékům mohou také navrhovat další způsoby, jak se vypořádat s vaší únavou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY