Boule na břiše

Co je to břišní bulka?

Břišní bulka je otok nebo vyboulenina, která vystupuje z jakékoli oblasti břicha. Nejčastěji se cítí měkký, ale může být pevný v závislosti na jeho základní příčině.

Ve většině případů je bulka způsobena kýlou. Břišní kýla je, když struktury břišní dutiny tlačí skrz slabost svalů břišní stěny. Obvykle to lze snadno napravit chirurgickým zákrokem.

Ve vzácnějších případech může být bulka nesestouplé varle, neškodný hematom nebo lipom. V ještě vzácnějších případech se může jednat o zhoubný nádor.

Pokud máte také horečku, zvracení nebo bolest kolem břišní bulky, možná budete potřebovat pohotovostní péči.

Možné příčiny břišní bulky

Kýla způsobuje většinu boulí v břiše. Kýla se často objevuje poté, co jste si natáhli břišní svaly zvednutím něčeho těžkého, dlouhodobým kašlem nebo zácpou.

Existuje několik typů kýl. Tři druhy kýl mohou vytvořit nápadnou bulku.

Tříselná kýla

Tříselná kýla vzniká tehdy, je-li v břišní stěně slabost a vyčnívá jí část střeva nebo jiné měkké tkáně. S největší pravděpodobností uvidíte nebo ucítíte bouli v podbřišku poblíž třísel a pocítíte bolest při kašli, ohýbání nebo zvedání.

V některých případech nejsou žádné příznaky, dokud se stav nezhorší. Kýla sama o sobě obvykle není škodlivá. Je však nutné ji chirurgicky opravit, protože může způsobit komplikace, jako je ztráta průtoku krve do střeva a/nebo neprůchodnost střeva.

Pupeční kýla

Pupeční kýla je velmi podobná tříselné kýle. Kolem pupku se však vyskytuje pupeční kýla. Tento typ kýly je nejčastější u kojenců a často zmizí, když se jejich břišní stěna sama zahojí.

Klasickým příznakem pupeční kýly u dítěte je vyboulení tkáně u pupíku, když dítě pláče.

Pokud se pupeční kýla do čtyř let věku dítěte nezhojí sama, je nutný chirurgický zákrok. Možné komplikace jsou podobné jako u tříselné kýly.

Incizní kýla

Incizní kýla nastane, když předchozí chirurgický řez, který oslabil břišní stěnu, umožňuje protlačení intraabdominálního obsahu. Vyžaduje korektivní operaci, aby se zabránilo komplikacím.

Méně časté příčiny břišní bulky

Pokud kýla není příčinou břišní bulky, existuje několik dalších možností.

Hematom

Hematom je sbírka krve pod kůží, která je výsledkem prasklých krevních cév. Hematomy jsou obvykle způsobeny zraněním. Pokud se v břiše objeví hematom, může se objevit vyboulenina a změněná barva kůže. Hematomy obvykle odezní bez nutnosti léčby.

Lipom

Lipom je hrudka tuku, která se shromažďuje pod kůží. Působí jako polopevná, gumová boule, která se při zatlačení mírně pohybuje. Lipomy obvykle rostou velmi pomalu, mohou se vyskytovat kdekoli na těle a jsou téměř vždy benigní.

Mohou být odstraněny chirurgicky, ale ve většině případů není operace nutná.

Nesestouplé varle

Během vývoje mužského plodu se varlata tvoří v břiše a poté sestupují do šourku. V některých případech jeden nebo oba nemusí zcela sestoupit. To může u novorozených chlapců způsobit malou bulku v blízkosti třísel a lze ji upravit hormonální terapií a/nebo chirurgickým zákrokem, aby se varle dostalo do správné polohy.

Nádor

Ačkoli je to vzácné, benigní (nerakovinný) nebo maligní (rakovinný) nádor na orgánu v břiše nebo v kůži nebo svalech může způsobit nápadnou bulku. Zda vyžaduje operaci nebo jiný typ léčby, závisí na typu nádoru a jeho lokalizaci.

Jak se diagnostikuje?

Pokud máte kýlu, váš lékař ji pravděpodobně bude schopen diagnostikovat během fyzického vyšetření. Váš lékař může chtít, abyste podstoupili zobrazovací studii, jako je ultrazvuk nebo CT vyšetření břicha. Jakmile váš lékař potvrdí přítomnost břišní kýly, můžete diskutovat o opatřeních pro chirurgickou korekci.

Pokud váš lékař nevěří, že bulka je kýla, může vyžadovat další testování. U malého nebo asymptomatického hematomu nebo lipomu pravděpodobně nebudete potřebovat další testy.

Pokud je podezření na nádor, možná budete potřebovat zobrazovací testy k určení jeho umístění a rozsahu. Pravděpodobně budete také potřebovat biopsii, která zahrnuje odstranění tkáně, abyste zjistili, zda je nádor benigní nebo maligní.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud cítíte nebo vidíte bulku v břiše, kterou nedokážete identifikovat, domluvte si schůzku se svým lékařem. Pokud máte také horečku, zvracení, změnu barvy nebo silnou bolest kolem bulky, možná budete potřebovat pohotovostní péči.

Při návštěvě lékaře můžete očekávat fyzické vyšetření břicha. Váš lékař vás může požádat, abyste kašlali nebo se nějakým způsobem namáhali, zatímco budou vyšetřovat vaše břicho.

Mezi další otázky, které mohou položit, patří:

  • Kdy jste si všiml boule?
  • Změnila hrudka velikost nebo umístění?
  • Co ji vede ke změně, pokud vůbec?
  • Máte nějaké další příznaky?

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY