Bude moje dítě v pořádku, když budu mít MRSA v těhotenství?

Rozvoj infekce MRSA během těhotenství je vzácný. MRSA je léčitelná, ale může vést ke komplikacím. Pokud máte MRSA během těhotenství, riziko pro vaše dítě je nejvyšší během porodu.

obrázek těhotného břicha
Eloisa Ramos/Stocksy United

Methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA) je druh stafylokoků, který může způsobit vážné infekce. Mnoho lidí je však nositelem bakterií MRSA, aniž by o tom věděli nebo z toho měli nějaké komplikace.

Infekce MRSA v těhotenství může způsobit problémy vám i vašemu dítěti, takže je důležité vyhledat léčbu, pokud se u vás vyvine.

Je také důležité mluvit se zdravotnickým pracovníkem, pokud si myslíte, že můžete mít infekci nebo jste byli vystaveni MRSA. Laboratorní testy vzorků ran, krve nebo jiných tekutin mohou obvykle detekovat MRSA.

Zjistěte více o MRSA.

Jak vás MRSA ovlivňuje během těhotenství?

Mít MRSA, když jste těhotná, vás nemusí vůbec ovlivnit. Odhaduje to Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 2 ze 100 lidé nosí na svém těle bakterie MRSA, ale u většiny se nikdy nevyvine vážná infekce.

Pokud se u vás objeví infekce, pravděpodobně postihne pouze vaši kůži. Včasná léčba může obvykle zabránit šíření infekce a způsobit další komplikace a příznaky.

Jaké jsou příznaky MRSA během těhotenství?

Infekce MRSA obvykle způsobuje červené, oteklé hrbolky na kůži. Někdy může z postižených oblastí odtékat hnis nebo tekutina. Tyto příznaky jsou stejné u lidí, kteří jsou těhotní, jako u těch, které nejsou.

Pokud se infekce rozšíří mimo vaši kůži a do vašich orgánů a kloubů, příznaky mohou zahrnovat:

  • bolest na hrudi
  • únava
  • horečka
  • bolest hlavy
  • celkově nemocný pocit
  • dušnost, kašel nebo obojí

Ovlivňuje vaše dítě, pokud máte MRSA během těhotenství?

Pokud máte infekci MRSA během těhotenství, bakterie nepřejdou na vaše dítě v děloze. Je však možné, že se vaše dítě během porodu nakazí MRSA.

Léčba vaší infekce MRSA před porodem může stačit k odstranění nebo snížení rizika pro vaše dítě. A pokud se u vašeho dítěte objeví infekce MRSA, léčba je možná. Závažné infekce MRSA u novorozenců jsou vzácné.

Jaká je léčba MRSA během těhotenství?

V mnoha případech stačí k léčbě infekce MRSA pečlivé odvodnění postižené kůže. Tento postup by měl provést lékař. Nesnažte se léčit kožní infekci MRSA sami.

K léčbě MRSA můžete také potřebovat antibiotika. Zdravotnický pracovník může doporučit perorální antibiotikum, jako je vankomycin. Intravenózní dávky vankomycinu lze použít k léčbě závažných infekcí MRSA.

Výsledky malé studie z roku 2022 naznačují, že vankomycin je bezpečný během těhotenství ve stejných dávkách vhodných pro osoby, které nejsou těhotné. Rozhodnutí předepsat antibiotika je založeno na závažnosti vaší infekce a vaší anamnéze.

Jaký je výhled pro jednotlivce, který má MRSA během těhotenství?

Při správné léčbě, aby se předešlo velkým komplikacím, mohou lidé, kteří mají MRSA během těhotenství, očekávat zdravý porod a málo komplikací během těhotenství a po něm.

Pokud máte MRSA nebo si myslíte, že byste ji mohli mít, promluvte si se zdravotnickým pracovníkem o svém screeningu a možnostech léčby.

Často kladené otázky

Měl by být člověk s MRSA v blízkosti novorozence?

Vzhledem k tomu, že MRSA se obvykle přenáší přímým kontaktem s ranou nebo s předměty, které mají na sobě bakterie MRSA, je obecně bezpečné, aby novorozenec byl v blízkosti někoho, kdo má MRSA.

Mezi nejdůležitější preventivní kroky patří udržovat postižené oblasti pokožky dobře zakryté a nesdílet předměty, které mohou přenášet bakterie, jako je oblečení a ručníky.

Co byste měli dělat, pokud si myslíte, že jste byli vystaveni MRSA během těhotenství?

Mnoho lidí je nositelem bakterií MRSA, aniž by u nich došlo k infekci. Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni MRSA, můžete si o dalších krocích promluvit se zdravotníkem. Pokud se u vás rozvine infekce MRSA, budete muset být vyšetřeni a léčeni.

Vyšetření na možnou infekci MRSA je jednoduché. Může stačit výtěr z nosu nebo tváře, i když mohou být vhodné krevní testy, testy moči nebo obojí. Pokud máte na kůži viditelné vředy nebo hrbolky, které indikují infekci MRSA, může se váš lékař rozhodnout nechat otestovat malý vzorek tkáně.

Je MRSA v těhotenství považována za vysoce riziková?

Infekce MRSA nečiní těhotenství vysoce rizikovým. Ve vzácných případech, pokud není MRSA léčena rychle a důkladně, může se rozvinout do závažné stafylokokové infekce s možnými komplikacemi, jako je zápal plic a meningitida.

Můžete kojit, pokud máte MRSA?

Podle CDC je ošetřovatelství obecně bezpečné když máte MRSA, protože bakterie nemohou být přenášeny lidským mlékem. Existuje však riziko infekce, pokud se vaše dítě dostane do kontaktu s oblastí pokožky, která je postižena MRSA.

Je bezpečné být těhotná s MRSA?

Mít jakýkoli typ infekce během těhotenství může být znepokojující, ale s náležitou péčí je obvykle bezpečné být těhotná s MRSA. Klíčem k úspěchu je úzká spolupráce se svým zdravotnickým týmem na co nejúčinnější léčbě infekce.

Odnést

Screening MRSA není standardní součástí péče o těhotenství, částečně proto, že existuje jen málo důkazů, které by naznačovaly, že závažné infekce MRSA jsou během těhotenství běžné. Ale jako každý typ infekce nebo jiného zdravotního problému je infekce MRSA možná během těhotenství.

Věnujte zvýšenou pozornost jakýmkoli kožním změnám, protože MRSA může postihnout kteroukoli část vašeho těla, a jakékoli obavy co nejdříve nahlaste zdravotníkovi.

Vaše dítě by mělo být během těhotenství dobře chráněno před MRSA. Máte-li jakékoli obavy z rizik spojených s porodem, promluvte si se svým zdravotním týmem o krocích, které podniknou, aby zajistily zdravý porod pro vás a vaše dítě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY