Chirurgie na opravu očních svalů

Co je operace na opravu očních svalů?

Operace opravy očních svalů je postup, který upravuje svalovou nerovnováhu v očích. Svalová nerovnováha způsobuje, že oči přecházejí dovnitř nebo ven. Tento stav je známý jako strabismus. Lidé se strabismem mají oči, které nejsou správně seřazené. V důsledku toho se oči dívají různými směry. Je důležité léčit strabismus co nejdříve, abyste se vyhnuli celoživotním problémům se zrakem. Ve skutečnosti by se ztráta zraku mohla stát trvalou invaliditou, pokud není léčba přijata okamžitě.

Operace na opravu očních svalů pomáhá přerovnat oči tak, aby obě směřovaly stejným směrem. Tento postup se nejčastěji provádí u dětí se šilháním, ale může být také proveden jako pomoc dospělým s problémy s očními svaly.

Někteří lidé úspěšně překonávají strabismus cvičením očí nebo nošením brýlí. Operace opravy očních svalů je řešením pro ty, kteří nevykazují zlepšení nechirurgickými prostředky.

Jak se připravím na operaci opravy očních svalů?

Před operací opravy očních svalů podstoupíte kompletní fyzikální a oční vyšetření. Lékař vezme na vědomí všechny předchozí léčby používané k vyřešení problémů s očními svaly. Provedou také měření očí a určí, které svaly jsou slabší nebo silnější, než by měly být.

Asi sedm až 10 dní před operací budete muset přestat užívat léky, které mohou zvýšit riziko krvácení. Léky v této kategorii mohou zahrnovat:

  • aspirin
  • ibuprofen
  • naproxen sodný
  • warfarin
  • heparin
  • klopidogrel

Ujistěte se, že jste svému lékaři řekli o všech dalších lécích na předpis, volně prodejných lécích nebo doplňcích stravy, které možná užíváte.

Půst před operací je často vyžadován, aby se zabránilo nežádoucím reakcím na anestezii, jako je nevolnost a zvracení. Váš lékař vám sdělí, kdy máte mít poslední jídlo, na základě času vaší operace.

Děti obvykle podstupují reparační operaci očních svalů s celkovou anestezií. To je uspí po celou dobu procedury, takže necítí žádnou bolest. Dospělí, kteří potřebují opravu očního svalu, jsou obvykle léčeni lokálním anestetikem, které oko znecitliví.

Co mohu očekávat během operace opravy očních svalů?

Chirurg provede malý řez v průhledné membráně, která pokrývá bělmo vašeho oka. Tato membrána je známá jako spojivka. Jakmile má chirurg přístup k očním svalům, tyto svaly je podle potřeby buď zkrátí, nebo protáhnou, aby vaše oko správně vyrovnalo. Celá procedura trvá asi 90 minut.

Pro zkrácení a posílení svalů chirurg odstraní část svalů nebo blízkou šlachu. Tento proces se nazývá a resekce. Když je třeba svaly oslabit, jsou nataženy a znovu připojeny k bodu dále vzadu ve vašem oku. Toto je známé jako a recese.

Někteří lidé se strabismem vyžadují operaci pouze jednoho oka, zatímco jiní mohou potřebovat opravit obě oči. Jeden nebo více svalů v očích může být opraveno během stejného chirurgického zákroku.

Jaká jsou rizika chirurgie opravy očních svalů?

Nadměrné krvácení a infekce jsou možným rizikem jakéhokoli typu operace. Riziko silného krvácení můžete snížit tím, že před zákrokem budete postupovat podle pokynů svého lékaře ohledně léků na ředění krve. Udržování vašich řezů v suchu a čistotě také pomůže zabránit vzniku infekce po operaci.

Ve vzácných případech může operace opravy očních svalů způsobit dvojité vidění a poškození oka.

Co se stane po operaci opravy očních svalů?

Operace na opravu očních svalů je obvykle ambulantní, což znamená, že můžete jít domů ve stejný den jako operace. Vaše oči budou pravděpodobně pociťovat škrábání a bolest několik dní po operaci, ale je důležité, abyste se nedotýkali nebo mnuli očí. Aby se zabránilo infekci, je nanejvýš důležité udržovat oči bez nečistot a jiných dráždivých látek. Lékař vám může preventivně předepsat antibiotické oční kapky nebo masti.

Asi jeden až dva týdny po operaci opravy očních svalů se budete muset setkat se svým lékařem. V tomto okamžiku byste se měli cítit pohodlněji a vaše oči by měly vypadat normálně.

V některých případech může být pro problémy se zrakem stále vyžadována následná léčba, protože strabismus může u některých lidí vést ke zhoršení zraku. I když jsou oční svaly chirurgicky upraveny, ztráta zraku může zůstat. Při problémech se zrakem, jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus, budete i nadále muset nosit brýle a kontaktní čočky.

Děti, které mají špatné vidění v důsledku strabismu, mohou po operaci opravy očního svalu i nadále nosit oční náplast. Doba, po kterou se musí nosit, závisí na závažnosti stavu. Náplasti na oči se používají, když jedno slabé oko vede ke zkřížení. Patching silného oka, dokonce i po operaci, pomáhá stimulovat slabší oko. Náplast také pomáhá dětskému mozku plněji se rozvíjet v oblasti, která řídí vidění. Vaše dítě možná bude muset nosit náplast na oko alespoň dvě hodiny denně, aby posílilo slabé oko.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY