Chirurgie reverzní kolostomie: Jak to funguje a co očekávat

Většina kolostomií je zamýšlena jako dočasná, ale vysoké riziko komplikací, jako je únik a infekce, brání mnoha lidem v obrácení postupu.

Pokud potřebujete kolostomii, která vám pomůže zotavit se po traumatickém poranění nebo jako léčbu onemocnění, jako je kolorektální karcinom, možná vás zajímá, jak dlouho ji budete potřebovat.

Některé kolostomie jsou nutné trvale, ale jiné mohou být potřeba pouze dočasně po chirurgickém zákroku nebo během zotavení.

Tento článek se zabývá tím, zda a kdy může být vaše kolostomie zvrácena, co se stane během reverzní operace a potenciální komplikace.

Co je to kolostomický obrat?

Chirurgie obrácení kolostomie je postup, při kterém se odstraní nebo odstraní otvor, který byl chirurgicky vytvořen ve vašem břiše, aby se zpracoval pevný odpad. Tato díra, nazývaná stomie, je vytvořena ve vaší břišní stěně, aby poskytla průchod pro vaše tlusté střevo, aby odstranil trávicí odpad.

Může být vytvořena dočasná stomie, která přesměruje tok pevného odpadu z konečníku za podmínek, jako jsou:

 • divertikulitida
 • kolorektální rakoviny
 • zánětlivé onemocnění střev (IBD)

Ačkoli tyto stavy mohou někdy vyžadovat trvalou kolostomii, cílem ve většině případů je kolostomii zvrátit a obnovit funkci střev.

Pokud jsou kolostomie dočasné, reverzní postup se obvykle uskuteční nejméně 3 měsíce po vaší počáteční operaci. Postup zvrácení kolostomie je jednodušší než postup vytvoření stomie, ale i tak budete muset podstoupit operaci, která má potenciální komplikace.

Komu obvykle dochází k obratu kolostomie?

Rozhodnutí o tom, kdy, jak a i když je kolostomie zrušena, bude záviset na vaší konkrétní potřebě kolostomie a na vašem individuálním zdravotním posouzení.

Kandidáti na zrušení kolostomie jsou obvykle mladší a zdravější. Pokud jste měli kolostomii k léčbě traumatické rány nebo divertikulární choroby, můžete být také kandidátem na reverzní operaci.

Na druhou stranu, pokud se na vás vztahuje některá z následujících skutečností, nemusíte být pro tento postup považováni:

 • jsi staršího věku
 • máte zhoubné onemocnění, jako je rakovina
 • máte kardiovaskulární onemocnění

Volvulus nebo ischemické střevo, kdy jsou vaše střeva zkroucená nebo poškozená, mohou také omezit vaše šance na zvrat. Podle jedné studie méně než 20 % těchto případů lze obrátit.

Jaký je postup obrácení kolostomie?

Proces zvrácení vaší kolostomie začíná hodnocením vašeho uzdravení. Někdy kolem 60–90 dní po vytvoření vaší kolostomie, lékař zhodnotí váš pokrok a uzdravení. Potvrdí také, že existuje dostatek zdravé střevní a rektální tkáně k obnovení původní anatomie.

Pokud byl prvotní důvod odklonění střeva léčen a vyřešen, váš lékař se ujistí, že se u vás nevyvinuly pooperační komplikace, jako jsou striktury nebo srůsty, které by mohly zpozdit nebo zabránit úspěšnému zvratu.

Pokud je plánem posunout se vpřed ve zvrácení vaší kolostomie a obnovení přirozené funkce střev, budete naplánováni na operaci. Během procedury chirurg:

 • proveďte řez kolem místa stomie
 • přístup k vaší břišní tkáni přes místo stomie
 • znovu připojte zbývající části tlustého střeva k sobě (anastamóza)
 • uzavřete místo řezu

Tyto kroky se mohou lišit v závislosti na tom, jak byla provedena vaše původní kolostomie, a na jakýchkoli dalších zdravotních problémech, které můžete mít.

Jaká jsou potenciální rizika nebo komplikace operace obrácení kolostomie?

Jedním z největších rizik operace obrácení kolostomie je selhání.

Existují různé důvody, proč obrácení kolostomie selže, ale běžnou příčinou je únik tekutin z oblasti, kde byly dva konce vašeho tlustého střeva znovu spojeny (anastamóza).

Tento únik může vést ke špatnému hojení ran, infekci nebo dokonce sepsi. Výzkum naznačuje, že celkové riziko komplikací je pouze asi 12 % pro zrušení stomie. Pokud však nastanou komplikace, mohou způsobit vážné problémy polovina všech případů.

Jiné možné komplikace k obrácení stomie patří:

 • střevní obstrukce
 • otevření operační rány
 • infekce
 • jizvy nebo jiné problémy, které brání rekonstrukci

Jaké je zotavení při postupu obrácení kolostomie?

Většina lidí, kteří podstoupí operaci obrácení kolostomie, zůstane v nemocnici 3–10 dní po zákroku. Hlavním cílem během této doby je sledovat hojení ran a ujistit se, že jste schopni přirozeně vylučovat stolici znovu připojeným tlustým střevem.

Po operaci bude nějakou dobu trvat, než se vaše stolice stane pravidelnou a nějakou dobu se očekává zácpa nebo průjem.

Vaše operační rána se bude hojit 2–3 měsíce a váš řitní otvor může být citlivý, jakmile si znovu zvyknete na přirozené vylučovací návyky.

Zatímco se vaše tělo přizpůsobuje obrácení, možná zjistíte, že pudry nebo bariérové ​​masti mohou pomoci s podrážděním konečníku a zápachem. Budete také chtít znovu zavést potraviny, které by mohly dráždit vaše střeva, postupně během období zotavení.

Váš lékař vám dá konkrétní pokyny pro vaši dietu a péči o rány po zákroku na základě typu reverze, která byla provedena, a jakýchkoli dalších zdravotních problémů, které je třeba vzít v úvahu.

Jak úspěšné jsou postupy obrácení kolostomie?

Úspěšnost vaší kolostomie bude záviset na takových faktorech, jako jsou:

 • proč jste měl kolostomii na prvním místě
 • jaké komplikace jste mohli zažít, když byla vaše stomie vytvořena
 • jaké probíhající léčby jste mohl podstoupit, jako je chemoterapie nebo ozařování

I při úspěšném zrušení kolostomie je riziko selhání, infekce a pokračujících komplikací vysoké, takže mnoho lidí, kteří začínají s dočasnými kolostomiemi, se rozhodne nikdy stomii zvrátit. Toto je nejlepší rozhodnutí mezi vámi a vaším zdravotním týmem na základě vašeho individuálního zdraví a rizika komplikací.

Většina kolostomií se provádí s úmyslem být dočasná, ale vysoké riziko infekce a selhání při reverzní operaci brání mnoha lidem dokonce se pokoušet obnovit přirozenou funkci střev.

Infekce a úniky jsou některé z nejčastějších komplikací. Infekce mají potenciál přejít do sepse a stát se život ohrožující.

Při zvažování zrušení kolostomie může být užitečné promluvit si se svým lékařem o vašich individuálních potřebách a rizikových faktorech.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY