Citlivost na kofein

Přehled

Kofein je oblíbený stimulant, který působí na centrální nervový systém. Kofein se přirozeně vyrábí v rostlinách, které pěstují kakaové boby, ořechy kola, kávová zrna, čajové listy a další látky.

Existují různé stupně citlivosti na kofein. Jedna osoba může pít trojité espresso, aniž by se rozechvěla. Jiní zažívají nespavost hodiny po vypití malé sklenky coly. Citlivost na kofein může také denně kolísat v závislosti na mnoha měnících se faktorech.

I když neexistuje žádný specifický test, který by zjišťoval citlivost na kofein, většina lidí spadá do jedné ze tří skupin:

Normální citlivost

Většina lidí má normální citlivost na kofein. Lidé v tomto rozmezí mohou přijmout až 400 miligramů kofeinu denně, aniž by pociťovali nežádoucí účinky.

Hyposenzitivita

Podle studie z roku 2011 je nositelem genu spojeného s vyšším příjmem kofeinu asi 10 procent populace. Mohou mít velké množství kofeinu pozdě během dne a nemají vedlejší účinky, jako je nechtěná bdělost.

Přecitlivělost

Lidé se zvýšenou přecitlivělostí na kofein nemohou tolerovat jeho malá množství, aniž by zaznamenali negativní vedlejší účinky.

To však není totéž jako alergie na kofein. Citlivost na kofein způsobuje celá řada faktorů, jako je genetika a schopnost jater metabolizovat kofein. K alergii na kofein dochází, pokud váš imunitní systém považuje kofein za škodlivého vetřelce a pokouší se s ním bojovat pomocí protilátek.

Příznaky citlivosti na kofein

Lidé s citlivostí na kofein zažívají při jeho konzumaci intenzivní adrenalinový nával. Mohou mít pocit, jako by si dali pět nebo šest šálků espressa poté, co vypili jen pár doušků běžné kávy. Protože lidé s citlivostí na kofein metabolizují kofein pomaleji, mohou jejich příznaky trvat několik hodin. Příznaky mohou zahrnovat:

  • závodní tep
  • bolest hlavy
  • nervozita
  • nervozita nebo úzkost
  • neklid
  • nespavost

Tyto příznaky se liší od příznaků alergie na kofein. Příznaky alergie na kofein zahrnují:

  • svědicí pokožka
  • kopřivka
  • otok hrdla nebo jazyka
  • v závažných případech potíže s dýcháním a anafylaxe, což je potenciálně nebezpečný stav

Jak se diagnostikuje citlivost na kofein?

Pokud si myslíte, že máte citlivost na kofein, ujistěte se, že se stanete vášnivým čtenářem etiket. Kofein je součástí mnoha produktů, včetně léků a doplňků.

Zkuste si sepsat denní deník příjmu potravy a léků, abyste zjistili, zda skutečně přijímáte více kofeinu, než si uvědomujete. Jakmile definitivně určíte svůj příjem, možná budete schopni přesněji určit úroveň své citlivosti.

Pokud přetrváváte citlivost na kofein, prodiskutujte své příznaky se svým lékařem. Mohou provést kožní test na alergii, aby vyloučili možnou alergii na kofein. Váš lékař může také doporučit genetické testování, aby zjistil, zda máte odchylku v některém z genů, které ovlivňují metabolizaci kofeinu.

Jaké jsou doporučené dávky kofeinu?

Lidé s normální citlivostí na kofein mohou obvykle konzumovat 200 až 400 miligramů denně bez jakýchkoli nežádoucích účinků. To je ekvivalent dvou až čtyř 5 uncových šálků kávy. Nedoporučuje se, aby lidé konzumovali více než 600 miligramů denně. Neexistují žádná aktuální doporučení ohledně příjmu kofeinu pro děti nebo dospívající.

Lidé, kteří jsou vysoce citliví na kofein, by měli jeho příjem výrazně omezit nebo zcela vyloučit. Někteří lidé jsou nejpohodlnější, když nekonzumují vůbec žádný kofein. Jiní mohou být schopni tolerovat malé množství, v průměru 30 až 50 miligramů denně.

Šálek zeleného čaje o objemu 5 uncí obsahuje asi 30 miligramů kofeinu. Průměrný šálek kávy bez kofeinu má 2 miligramy.

Příčiny citlivosti na kofein

Citlivost na kofein může mít za následek mnoho faktorů, jako je pohlaví, věk a hmotnost. Mezi další příčiny patří:

Léky

Některé léky a bylinné doplňky mohou zvýšit účinky kofeinu. Patří sem léky teofylin a bylinné doplňky efedrin a echinacea.

Genetika a chemie mozku

Váš mozek se skládá z přibližně 100 miliard nervových buněk, nazývaných neurony. Úkolem neuronů je přenášet instrukce v mozku a nervovém systému. Dělají to pomocí chemických neurotransmiterů, jako je adenosin a adrenalin.

Neurotransmitery fungují jako typ messengerové služby mezi neurony. Vystřelí miliardykrát denně v reakci na vaše biologické procesy, pohyby a myšlenky. Čím aktivnější je váš mozek, tím více adenosinu produkuje.

Jak se zvyšuje hladina adenosinu, jste stále unavenější. Kofein se váže na adenosinové receptory v mozku a blokuje jejich schopnost signalizovat nám, když jsme unavení. Ovlivňuje také další neurotransmitery, které mají stimulační a dobrý účinek, jako je dopamin.

Podle roku 2012 studielidé s citlivostí na kofein mají zesílenou reakci na tento proces způsobený variací v jejich genu ADORA2A. Lidé s touto genovou variací pociťují účinky kofeinu silněji a po delší dobu.

Metabolismus jater

Genetika může také hrát roli v tom, jak vaše játra metabolizují kofein. Lidé s citlivostí na kofein produkují méně jaterního enzymu zvaného CYP1A2. Tento enzym hraje roli v tom, jak rychle vaše játra metabolizují kofein. Lidem s citlivostí na kofein trvá déle zpracovat a odstranit kofein ze svého systému. Díky tomu je jeho účinek intenzivnější a trvá déle.

Jídlo s sebou

Citlivost na kofein není to samé jako alergie na kofein. Citlivost na kofein může mít genetickou souvislost. I když příznaky nejsou obvykle škodlivé, můžete je odstranit snížením nebo odstraněním kofeinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY