Co byste měli vědět o kožním onemocnění na černé kůži

Kožní onemocnění na černé kůži se může jevit spíše hnědé nebo šedé než červené nebo růžové. U černochů, zejména u dětí, je větší pravděpodobnost, že se na pokožce hlavy objeví kožní onemocnění než u jiných skupin.

Kožní onemocnění (tinea) je nakažlivá plísňová infekce, která postihuje kůži, nehty a pokožku hlavy. Kožní onemocnění mohou způsobit různé houby. Navzdory svému názvu to není červ.

Kožní onemocnění obvykle svědí. Pokud se neléčí, kožní onemocnění se může rozšířit, což vede k sekundárním bakteriálním infekcím způsobeným škrábáním. Neléčený pásový opar může také způsobit deformaci nehtů a vypadávání vlasů.

Kožní vyrážka se může objevit jinak na černé kůži než na bílé. To může vést k chybné diagnóze a opožděné léčbě pro People of Color.

Tento článek podrobně popisuje, jak kožní onemocnění vypadá na černé kůži a oblastech těla, které jsou s největší pravděpodobností postiženy. Zabývá se také tím, jak zacházet s kožním onemocněním.

Jak vypadá kožní onemocnění na černé kůži?

Kožní onemocnění způsobuje malou prstencovitou vyrážku, která se objeví 4 až 14 dní po infekci. Vyrážka může vypadat kruhově nebo jako plochá skvrna s vyvýšeným, šupinatým okrajem. Tvar prstenu je to, co dává stavu jeho název.

Neléčená vyrážka se pomalu zvětšuje. Může také změnit tvar.

Na méně pigmentované pokožce má kožní onemocnění tendenci vypadat růžově nebo červeně. Ale na tmavší kůži mohou skvrny od kožních onemocnění vypadat hnědě nebo šedě. Vnější zvýšený okraj může být tmavší než vnitřní záplata.

Kůže může také získat šupinatý nebo popraskaný vzhled.

Obrázky kožního onemocnění na černé kůži

Kde se vyskytuje lišaj?

Kožní onemocnění můžete získat kdekoli na těle nebo pokožce hlavy. Infikovaná oblast určuje název infekce.

Místa pro infekce kožním onemocněním zahrnují:

Pokožka hlavy (tinea capitis)

Kožní onemocnění pokožky hlavy je běžnou formou této infekce u lidí Colorado. Afroamerické a hispánské děti jsou nejvíce postiženými demografickými skupinami tinea capitis.

Sdílení vlasových doplňků, jako jsou hřebeny a kartáče, je běžnou formou přenosu mezi dětmi.

Stejně jako všechny druhy kožního onemocnění může tinea capitis extrémně svědit. Může také nastat následující:

 • plešatá místa
 • suchá, šupinatá kůže
 • zlomené nebo křehké vlasy
 • otevřené vředy

Neléčený lišaj na pokožce hlavy může mít za následek těžký zánět a trvalou ztrátu vlasů.

Nohy (tinea pedis)

Tinea pedis, neboli atletická noha, může způsobit vážné svědění a šupinatění, zejména mezi prsty. V People of Color to může vypadat jako šedohnědá vyrážka na nohou. Může se také tvořit olupující se kůže a puchýře v náplastech kožního onemocnění.

Houba, která způsobuje tinea pedis, žije ve vlhkých oblastech, jako jsou veřejné sprchy a šatny.

nehty (tinea unguium)

Tinea unguium (plíseň nehtů) nejčastěji postihuje nehty na nohou, ale může také ovlivnit nehty na rukou. Může způsobit ztluštění nehtů. Častými příznaky jsou také otrhané okraje nehtů a drobivá, křehká struktura.

Ruce (tinea manuum)

Kožní onemocnění si můžete nechtěně rozšířit na ruce dotykem nebo poškrábáním infikované oblasti, jako jsou nohy nebo třísla. Může se také přenést na jiného dotykem osoby nebo zvířete s kožním onemocněním.

Tinea manuum obvykle začíná pouze na jedné ruce. Neléčená infekce se může rozšířit na prsty a hřbety rukou.

Kožní onemocnění na rukou může způsobit svědění a olupování kůže. U lidí barev může vyrážka, která se tvoří, vypadat nahnědle nebo šedě.

třísla (tinea cruris)

Tinea cruris, alias svědění jocků, s větší pravděpodobností postihne dospívající a dospívající, kterým byl při narození přidělen muž, než děti nebo starší lidé. Na černé kůži může svědění způsobit šedohnědou vyrážku v oblasti třísel a kožních záhybů na vnitřní straně stehen. Tato vyrážka může pálit a svědit.

Rizikové faktory pro svědění jock zahrnují:

 • obezita
 • těsné oblečení
 • Nadměrné pocení
 • cukrovka

Vousy (tinea barbae)

Tato vzácná forma kožního onemocnění postihuje kůži a vlasy na obličeji, bradě a horní části krku, kde rostou vousy a kníry.

Historicky byla zvířata největším zdrojem přenosu této vzácné formy kožního onemocnění. Nejvíce ohroženi byli lidé, kteří pracovali s hospodářskými nebo hospodářskými zvířaty. Ale od roku 2000bylo hlášeno více případů od lidí.

Protože je to vzácné, lidé někdy mylně považují tinea barbae za běžnější bakteriální infekce. Při nesprávné diagnóze nebo neléčení se může lišaj vousy rozšířit do vlasových folikulů a způsobit zánět, zjizvení a vypadávání vlasů.

Diagnostika kožního onemocnění na černé kůži

Získání diagnózy kožního onemocnění před léčbou pomůže zajistit, že používáte správný typ léků.

Zdravotnický pracovník může diagnostikovat kožní onemocnění posouzením vzhledu vyrážky. K potvrzení diagnózy mohou provést malý kožní seškrab. Pokud kožní onemocnění postihne pokožku hlavy nebo vousy, mohou také poslat vzorek vlasů na analýzu.

Může být užitečné navštívit dermatologa s odbornými znalostmi v léčbě barevné pleti, protože může být schopen rozpoznat tento stav rychleji. Pouze asi 3 % dermatologů ve Spojených státech jsou černoši. Adresář Black Derm vám může pomoci jeden najít.

Na reprezentaci záleží

Studie z roku 2020 zjistila, že méně než 5 % obrázků v lékařských učebnicích vykazovalo tmavou pleť. Když zdravotníci nedostanou odpovídající školení o tom, jak vypadají podmínky na kůži barvy, může být pravděpodobnější, že špatně diagnostikují stav.

Léčba kožního onemocnění na černé kůži

Léčba kožního onemocnění je stejná pro všechny typy pleti, včetně černé pleti. Místo infekce, nikoli tón pleti, určuje typ potřebné léčby.

Vzhledem k tomu, že houba způsobuje kožní onemocnění, budete potřebovat antifungální léky k odstranění infekce.

Drobné kožní vyrážky na kůži mohou zmizet použitím volně prodejných (OTC) topických antifungálních léků. Pokud OTC léčba nefunguje, můžete mít jiný stav. Nebo možná budete potřebovat silnější antimykotikum na předpis.

Pokud je vyrážka velká nebo se rozšířila do více oblastí těla, možná budete potřebovat lokální nebo perorální léky na předpis.

Léčba plísně nehtů obvykle vyžaduje léky na předpis.

Léčba kožního onemocnění pokožky hlavy nebo vousů zahrnuje perorální antifungální léky na předpis. Dermatolog může také doporučit antimykotický šampon.

Úplné vyřešení kožního onemocnění může trvat měsíc nebo déle. Pokud vám lékař předepsal léky, ujistěte se, že přesně dodržujte pokyny a užívejte je tak dlouho, jak je předepsáno.

Přečtěte si o domácích prostředcích pro léčbu kožního onemocnění.

Často kladené otázky

Je u černochů větší pravděpodobnost, že se na určitých místech nakazí kožním onemocněním?

Kožním onemocněním se může nakazit každý. Ale u černochů je pravděpodobnější, že onemocní kožním onemocněním hlavy (tinea capitis), než jiné demografické skupiny. Děti jsou zvláště náchylné k tomuto stavu.

Druhy hub, které s největší pravděpodobností způsobují tinea capitis, jsou Microsporum a Trichophyton.

Ovlivňuje kožní onemocnění černochy jinak?

Kožní onemocnění postihuje všechny typy pleti stejně. Ale černí lidé a lidé s tmavší pletí mohou mít zpoždění při stanovení diagnózy, pokud zdravotník nerozpozná stav nebo test na něj. Když k tomu dojde, může dojít ke komplikacím, jako jsou sekundární infekce a vypadávání vlasů.

Zanechává lišaj na tmavé kůži jizvu?

Může. Zjizvení kožního onemocnění se může objevit, pokud infekci plně nebo rychle neléčíte. Jizvy na černé kůži mohou být tmavší než okolní kůže.

Jak mohu zabránit kožnímu onemocnění?

Kožnímu onemocnění můžete předejít pomocí následujících tipů:

 • Často a důkladně si myjte ruce, zvláště po kontaktu se zvířaty.
 • Udržujte svou pokožku, vlasy a vousy čisté a suché.
 • Nesdílejte vlasové doplňky nebo nástroje.
 • V okolí bazénů, veřejných sprch a šaten používejte voděodolnou obuv.
 • Pokud si děláte manikúru a pedikúru, jděte do salonů, které používají pouze sterilizované vybavení.
 • Nenoste propocené oblečení nebo ponožky po delší dobu.

Kožní onemocnění je plísňová infekce, která může způsobit prstencovou vyrážku. Tato vyrážka může vypadat jinak na černé nebo vysoce pigmentované kůži než na světlé kůži. Na černé kůži může kožní onemocnění způsobit hnědošedou vyrážku.

Někteří zdravotničtí pracovníci nemusí na černé kůži rozpoznat kožního onemocnění. Abyste se vyhnuli šíření kožního onemocnění nebo komplikacím, je důležité rychle získat přesnou diagnózu a léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY