Co byste měli vědět o plastice břicha

Plastika břicha je procedura, která může pomoci napnout nebo odstranit přebytečnou kůži z břicha. V závislosti na výsledcích, které hledáte, mohou existovat alternativní postupy, které lépe vyhovují vašim potřebám.

Plastika břicha, známá také jako abdominoplastika, je velká kosmetická chirurgie, která zahrnuje odstranění přebytečné kůže kolem dolní části žaludku. Může také zahrnovat sešívání břišních svalů (abs) zpět k sobě. Většinu času je cílem zeštíhlit a zpevnit střední část.

Lidé se obvykle rozhodnou pro tento postup, když hodně zhubli, ať už po těhotenství nebo například kvůli dietě nebo cvičení. Přebytečné kůže může být obtížné se zbavit bez chirurgického zákroku.

Zde je další informace o této oblíbené operaci, včetně toho, jak se provádí, procesu obnovy a potenciálních rizik.

Proč to lidé volí

Lidé se obvykle rozhodují pro plastiku břicha z kosmetických důvodů, včetně:

 • napněte napnutou kůži
 • vyhlaďte a zploštěte spodní část břicha

Je zvláště užitečné, když nemůžete obnovit tonus pokožky a svalů pouze dietou a cvičením. Někdy, po rozsáhlém úbytku hmotnosti nebo těhotenství, se kůže nebo svaly nemohou snadno vrátit do původního tvaru.

Může také přinést některé zdravotní výhody, včetně:

 • prevence kožních vyrážek a infekcí, které se mohou objevit pod kožními záhyby
 • zlepšení sebevědomí

U rozsáhlejších kožních záhybů však může být vyžadován lékařský postup nazývaný panniculektomie (více o tom později).

Typy bříška

Existuje několik běžných variant klasické plastiky břicha, včetně:

 • Prodloužená plastika břicha: Řez nataženého břicha se táhne od boků až po záda. Tím se stáhne celý pas. Naproti tomu typický řez v oblasti břicha se táhne od kyčle ke kyčli pod pupkem.
 • Mini plastika břicha: Mini nebo částečné plastiky břicha se provádějí s mnohem menšími řezy na podbřišku. Spíše než prodlužování kyčle k kyčli se operace zaměřuje na menší oblast pod pupíkem.
 • Reverzní plastika břicha: Reverzní plastiky břicha jsou zaměřeny spíše na horní než spodní část břicha. Zatímco tradiční plastika břicha obvykle zahrnuje odstranění kůže pod pupíkem, obrácená plastika břicha zahrnuje odstranění kůže nad pupíkem.

Co čekat

Plastika břicha se obvykle provádí na operačním sále nemocnice. Předtím budete uvedeni do celkové anestezie, abyste zůstali ve spánku a necítili bolest.

Následuje následující postup:

 1. Chirurg provede řez přes váš žaludek, těsně nad stydkou kostí. Poté odstraní přebytečnou tukovou tkáň a nataženou kůži ze spodní a střední části vašeho břicha.
 2. V některých případech vám také zpevní břišní svaly stehy.
 3. Při prodloužených operacích chirurg také odstraní tuk a kůži ze stran břicha.
 4. Chirurg pak použije stehy k uzavření oblasti zpět. Někdy se do zasažené oblasti vloží hadičky, které pomohou odvádět tekutinu.
 5. Na plochu bude umístěn velký obvaz.

Méně rozsáhlé plastiky břicha mohou být provedeny pomocí endoskopu. Jedná se o malou kameru, kterou lze zasunout mnohem menším řezem a provést operaci. Tento přístup pouze napíná sval pod kůží, takže nemusí být příliš účinný pro ty, kteří mají hodně přebytečné kůže.

Příprava na operaci

Při konzultacích před plastikou břicha možná budete potřebovat:

 • podstoupit laboratorní testy
 • dokončit lékařské vyšetření
 • přestaňte kouřit, pokud kouříte (podle doporučení lékaře)
 • přestaňte užívat určité doplňky a léky, včetně léků na ředění krve, jako je aspirin a ibuprofen

V den operace se musíte několik hodin předem vyvarovat jídla a pití. Váš chirurg vám poskytne přesnou časovou osu, kterou je třeba dodržovat.

Vzhledem k tomu, že budete uvedeni do celkové anestezie, plánujte, že vás někdo před zákrokem vysadí a vyzvedne po zákroku.

Doba rekonvalescence

Většinu času se můžete vrátit domů ve stejný den jako váš zákrok. V následujících dnech pravděpodobně zažijete nějakou bolest a nepohodlí. Váš ošetřující tým předepíše léky proti bolesti, aby ji zvládl.

Během regenerace si naplánujte dostatek odpočinku. Chcete-li snížit tlak na rány, může být prospěšné ležet s pokrčenýma nohama a boky.

Váš chirurg vám pomůže s upevněním elastické podpěry na vaši střední část, podobnou pásu, která vám pomůže při zotavení. To pomůže zvládnout otoky, jejichž úplné vymizení může trvat až 6 měsíců.

Můžete být posláni domů s vloženými drenážními trubicemi, které budete muset pravidelně vyprazdňovat a zaznamenávat, co vyjde. Váš chirurg vám poskytne časový rámec, jak dlouho musí být trubice na místě, ale obvykle se to pohybuje od několika dnů do několika týdnů.

Budete se muset vrátit do ordinace chirurga na kontroly, včetně odstranění obvazů, stehů a drenážních hadiček.

Doba zotavení se může lišit v závislosti na několika faktorech, jako je věk, zdraví a typ plastiky břicha. Obecně ale můžete očekávat, že se zhruba po 8 týdnech vrátíte k obvyklým činnostem.

Po plastice břicha Americká rada plastické chirurgie doporučuje:

 • vyhýbat se řízení, vaření, vyřizování pochůzek a dalším úkolům až do 2 až 3 týdnů
 • vyhýbání se cvičení nebo namáhavé činnosti po dobu 4 až 6 týdnů
 • čekání asi 2 až 4 týdny před návratem do práce

Během příštího roku se vaše jizvy zesvětlí. Snažte se je držet mimo slunce, abyste je nezhoršili. Pokud bude oblast exponována, doporučuje se použít opalovací krém.

Výsledky a účinnost

Plastika břicha dokáže účinně odstranit přebytečnou kůži a tuk, ale mějte na paměti, že nejde o proceduru hubnutí.

Po plastice břicha jsou kůže a svaly v oblasti břicha trvale změněny. Přesto, pokud hodně přiberete, vaše zbývající kůže se může znovu natáhnout. Pokud plánujete v budoucnu zhubnout nebo otěhotnět, odborníci radí odložit plastiku břicha na později.

Technicky vzato, plastika břicha není určena k odstranění strií. Některé z nich však mohou být odstraněny, když chirurg odstraní oblasti přebytečné kůže. Pokud chcete zcela zmenšit vzhled strií, možná budete chtít zvážit další léčbu, jako je laserová terapie.

Fotky před a po

Potenciální rizika ke zvážení

Každá operace s sebou nese určitá rizika. Ty spojené s plastikami břicha zahrnout:

 • rozsáhlé jizvy
 • stavy krevních sraženin, včetně hluboké žilní trombózy

 • pomalé hojení ran nebo infekce
 • reakce na anestetika nebo jiné léky
 • poškození nervů vašeho žaludku
 • nahromadění tekutiny (seroma)
 • srdeční nebo plicní rizika
 • odumírání hluboké tukové tkáně (tuková nekróza)
 • asymetrické nebo nežádoucí výsledky
 • potřeba následných postupů

V závislosti na účinnosti operace a výsledcích, které hledáte, možná budete potřebovat další následné operace.

Alternativy plastiky břicha

Mezi alternativy plastiky břicha patří:

 • Panikulektomie: Na rozdíl od plastiky břicha je tento postup považován za lékařsky nezbytný. Panikulektomie může být vyžadována, když někdo ztratí velké množství hmotnosti, což má za následek spoustu přebytečné kůže, která by jinak mohla být zranitelná vůči vážným infekcím nebo jiným problémům.
 • Liposukce: Zatímco plastiky břicha jsou zaměřeny na odstranění přebytečné kůže, liposukce zahrnuje odstranění přebytečného tuku z boků, stehen, zadečku, břicha, paží, krku nebo zad. V některých případech se plastiky břicha a liposukce provádějí současně. Pokud nemáte moc kůže navíc, může být lepší volbou liposukce.
 • Ultrazvuk nebo radiofrekvence (RF): Tyto neinvazivní kosmetické procedury zpevňují pokožku pomocí RF nebo ultrazvukové technologie. Používají se také ke snížení výskytu vrásek. Výsledky bývají jemnější než u plastiky břicha, ale postup je méně invazivní a vyžaduje jen málo času na zotavení.

Často kladené otázky

Kolik stojí plastika břicha?

V průměru stojí plastika břicha ve Spojených státech podle Americké společnosti plastických chirurgů asi 6 154 dolarů. Tento údaj nezahrnuje poplatky související s anestezií, operačním sálem nebo jinými výdaji. Plastiky břicha obecně nejsou hrazeny pojišťovnou.

Jak dlouho plastika břicha trvá?

Plastiky břicha jsou technicky trvalé, to znamená, že kůže a svaly jsou trvale postiženy. Pokud však hodně přiberete, zbývající kůže se může znovu natáhnout. Proto se doporučuje operaci odložit, pokud plánujete v budoucnu otěhotnět.

Jaké jsou hlavní nevýhody?

Plastika břicha je velká operace, která přichází s některými potenciálně vážnými riziky, jako jsou krevní sraženiny, infekce nebo reakce na anestetika. Má také výraznou dobu zotavení, asi 8 týdnů.

Nedokáže také odstranit přebytečný tuk. A i když jsou účinky trvalé, pokud v budoucnu přiberete, můžete zaznamenat více přebytečné kůže.

Sečteno a podtrženo

Plastika břicha je běžný postup, který zahrnuje odstranění přebytečné kůže a někdy i napnutí svalů pod pupíkem.

Pokud uvažujete o plastice břicha, je důležité promluvit si se zdravotníkem o výsledcích, které hledáte. Mohou vám pomoci určit, zda bude plastika břicha vhodná, nebo doporučit alternativy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY