Co byste měli vědět o senné rýmě u dětí

Senná rýma u dětí vypadá téměř stejně jako u dospělých, s příznaky jako kýchání, rýma a slzení očí. Zde je na co si dát pozor a jak minimalizovat nepohodlí.

Westend61/Getty Images

Slyšíte od svého děťátka spoustu „achoos“? Dospělí nejsou jediní, kdo může mít kýchání, rýmu a slzící oči jako senná rýma. Děti mohou mít také alergické reakce na pyl ve vzduchu, srst domácích zvířat a domácí prach. Vlastně skoro 1 z 5 dětí (18,9 %) má sezónní alergii.

Není to žádná legrace sledovat, jak vaše dítě prochází nepříjemnostmi alergií, ale existují kroky, které můžete podniknout, abyste jeho příznaky minimalizovali. A pokud jsou alergie vašeho dítěte sezónní, pravděpodobně se nakonec vyřeší samy, jak se změní počasí.

Přečtěte si více o sezónních alergiích.

Co je senná rýma u dětí?

Senná rýma, někdy nazývaná sezónní alergie nebo sezónní alergická rýma, je zánět membrán, které vystýlají dutiny. Když se tato část těla zanítí v důsledku alergické reakce, vyvolává u dětí a dospělých klasické příznaky podobné nachlazení.

Jaké jsou příznaky senné rýmy u dětí?

Obecně se příznaky senné rýmy u dětí řídí typickým vzorcem pozorovaným u dospělých. Pokud imunitní systém vašeho dítěte reaguje na něco ve vzduchu, mohou mít příznaky, jako jsou:

 • kýchání
 • rýma
 • přetížení dutin
 • svědivé, slzící oči
 • kašel

Co způsobuje sennou rýmu u dětí?

Termín „senná rýma“ je trochu nesprávné pojmenování. Tento stav se nevyskytuje ze sena a nezpůsobuje vašemu dítěti horečku. Místo toho se senná rýma vyskytuje, když kvetoucí rostliny, jako jsou stromy, květiny, trávy a plevel, uvolňují do vzduchu pyl.

Pokud je vaše dítě alergické na tento pyl, jeho imunitní systém zareaguje uvolněním histaminu do krevního oběhu. Když jejich tělo uvolňuje histamin, vytváří zánět, který má za následek nepříjemné respirační příznaky.

Jak se senná rýma u dětí diagnostikuje?

Možná budete schopni identifikovat sennou rýmu u svého dítěte sami.

Pokud jsou jejich příznaky sezónní, narůstají a slábnou se změnami počasí, je to silný indikátor. Podle American College of Allergy, Asthma and Immunology ve Spojených státech jarní alergie – ty, které jsou často nejobtížnější – začínají v únoru a trvají až do začátku léta. Zvažte, zda toto je doba, kdy vaše dítě pociťuje své příznaky.

Podobně příznaky dítěte, které se zdají přicházet a odcházet v závislosti na jejich umístění, například když jsou v přítomnosti rodinného mazlíčka nebo v prašném prostředí, mohou být dalším příznakem toho, že souvisí se sennou rýmou.

Pokud přivedete své dítě k pediatrovi k diagnóze, jeho lékař může provést testy, aby vyloučil jiné příčiny jeho příznaků, jako je astma.

Mohou vás také odkázat na alergologa, který může provést kožní prick testy pro přesný obraz toho, na co je vaše dítě alergické. Tyto testy mohou často určit například to, zda je vaše dítě alergické na trávu, konkrétní druhy pylu nebo květiny.

Jaká je léčba senné rýmy u dětí?

Většina léčby senné rýmy u dětí se snadno provádí doma. Mnoho volně prodejných antihistaminik na sezónní alergie zahrnuje produkty a dávkování pro děti. Vždy se ujistěte, že dodržujete vhodné dávkování a před zahájením nového léku vyjasněte veškeré obavy s lékařem vašeho dítěte.

Nosní spreje, studené obklady na obličej a neti hrnce mohou být také užitečnými nástroji pro odstranění ucpaného nosu u dětí.

Existuje také spousta možností, jak omezit alergeny ve vaší domácnosti. Americká akademie pediatrů navrhuje:

 • praní prádla týdně
 • výměna polštářů každé 2 až 3 roky
 • chraňte své dítě před hromadami uschlého listí
 • používání alergenních zipových potahů na matracích a polštářích

Jaké jsou rizikové faktory pro sennou rýmu u dětí?

Proč některé děti dostanou sennou rýmu, zatímco jiné ne? Senná rýma může být častější u dětí s:

 • blízký rodinný příslušník, který má sezónní alergie
 • ekzém
 • jiné alergie, jako jsou potravinové alergie
 • mnoho alergenů v jejich životním prostředí

Jaký je výhled pro děti se sennou rýmou?

Je možné, že děti sennou rýmu přerostou, ale mnoho dětí bude mít tento stav i v dospělosti. Ačkoli v současné době neexistuje žádný lék na sezónní alergie, pokračující zvládání příznaků pomocí léků a domácích úprav může toto každoroční podráždění učinit snesitelnějším.

Často kladené otázky

Mohou miminka dostat sennou rýmu?

Senná rýma může technicky začít v jakémkoli věku, ale u dětí je to vzácné.

Může se u dítěte náhle objevit senná rýma?

Ano. U dítěte se může ve věku rozvinout senná rýma a příznaky mohou začít rychle. Kontaktujte lékaře svého dítěte, abyste se ujistili, že příznaky vašeho dítěte jsou alergie a nikoli infekce dýchacích cest. Respirační nemoci, jako je nachlazení a jiné infekce, mohou mít několik podobných příznaků, ale mohou vyžadovat léčbu. Příznaky, které přetrvávají delší dobu – déle 7 až 10 dnů – a to jsou především rýma a kýchání, může to být senná rýma.

Jak poznáte, že příznaky vašeho dítěte jsou alergie nebo astma?

Vzhledem k tomu, že sezónní alergie a astma mají mnoho stejných příznaků – a protože se často vyskytují společně – může být obtížné určit, s čím se vaše dítě potýká.

Astma s větší pravděpodobností vyvolá přetrvávající kašel, sípání a potíže s dýcháním. Pokud se obáváte, že by vaše dítě mohlo mít astma, kontaktujte zdravotnického pracovníka, který může stanovit diagnózu.

Kvetoucí květiny a stromy mohou být krásné na pohled, ale dětem se sennou rýmou mohou ztížit jarní měsíce. Můžete se pokusit zvládnout příznaky sezónní alergie vašeho dítěte pomocí domácí léčby, jako jsou nosní spreje nebo léky na dětskou alergii – ale promluvte si se svým lékařem, pokud tyto zásahy nepomáhají.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY