Co je artrogram ramene?

Artrogram ramene je technika, která používá kontrastní barvivo k identifikaci konkrétních poranění ramene. Používá se při rentgenových snímcích, CT skenech nebo MRI pro zvýraznění oblastí poškození měkkých tkání. Je to velmi přesné, ale představuje určitá rizika.

andresr/Getty Images

Poranění ramene jsou velmi časté. Podle expertiStudie odhadují, že asi 30 % dospělých ve věku nad 60 let a 62 % dospělých ve věku nad 80 let mělo trhliny ve svalech rotátorové manžety.

Zdravotníci používají různé zobrazovací techniky k diagnostice poranění ramene, včetně postupu zvaného artrogram ramene. Nazývá se také glenohumerální artrografie.

Artrogram ramene zahrnuje injekci kontrastního barviva do kloubu pomocí dlouhé tenké jehly. Lékaři poté prohlédnou kloub pomocí jedné z několika zobrazovacích technik, jako jsou:

 • rentgenové snímky
 • fluoroskopie, což je kontinuální rentgenové video
 • CT vyšetření
 • MRI skeny

Váš lékař pravděpodobně objedná artrogram ramene, pokud máte nestabilitu ramene nebo známky labrální trhliny.

V tomto článku se podíváme na to, jak se artroskopie používá k identifikaci poruch ramene a co můžete během postupu očekávat.

Kdy je nutná artrografie ramene?

Artrografie se obvykle používá k posouzení struktur, které nelze jasně vidět bez kontrastního barviva. Váš lékař může doporučit artrogram, pokud jiná zobrazovací technika, jako je rentgenové záření nebo CT, neodhalí problém.

V posledních letech došlo k rychlý nárůst při použití magnetické rezonanční artroskopie (MRA) oproti MRI bez kontrastního barviva pro diagnostiku poranění ramene.

MRA je považována za Zlatý standard pro hodnocení nestability ramene a natržení labra. Používá se také k diagnostice stavů, jako jsou:

 • roztržená rotátorová manžeta
 • impingement ramene
 • artritida
 • natržená šlacha bicepsu
 • trhliny vazů
 • adhezivní kapsulitida

Jak se artrogram ramene liší od jiných typů zobrazení?

Artrogram zahrnuje injekci kontrastního barviva do ramene a následné pořízení snímků konvenčním snímkováním. Kontrastní barvivo umožňuje zobrazovacímu testu vytvořit detailnější obraz vašeho ramene, než by bylo jinak možné.

MRA je považována za nejpřesnější typ zobrazení pro diagnostiku poranění ramene. Může být schopen zachytit atypické struktury, které nejsou viditelné na jiných zobrazeních, jako jsou rentgenové snímky nebo CT snímky. Rentgenové záření se obecně nepoužívá k diagnostice stavů zahrnujících měkké tkáně, jako jsou vazy, šlachy nebo svaly.

CT vyšetření může poskytnout více detailů než konvenční rentgenové záření. Váš lékař může doporučit CT vyšetření ramene, pokud jste nedávno měli traumatické poranění ramene nebo pokud máte stav, kvůli kterému nejste způsobilí pro MRI.

V studie 2017výzkumníci zjistili, že MRA správně identifikovala slzy labra v 93 % případů a správně vyloučila slzy labra v 96 % případů.

V přehledu studií z roku 2020 vědci zjistili, že MRA byla pro detekci trhlin rotátorové manžety přesnější než MRI. Vědci však doporučili MRI jako zobrazení první volby, protože je méně invazivní a rychlejší a mělo podobné výsledky.

Co můžete očekávat, pokud máte artrogram ramene?

Samotné skenování trvá jen asi 15 minut a je relativně bezbolestné. Pokud však potřebujete držet kloub v určitých polohách, můžete pociťovat určité nepohodlí. Zde je to, co dalšího můžete očekávat:

Před artrogramem

Před zákrokem je důležité říci radiografovi o:

 • jakékoli léky nebo bylinné doplňky, které v současné době užíváte
 • jakékoli alergie, zejména na léky, latex a kontrastní barviva
 • zda máte v anamnéze poruchu krvácení.

Před zákrokem budete muset odstranit šperky nebo kovové předměty a pravděpodobně se převléknete do nemocničního pláště. Nebudete muset předem omezovat příjem jídla nebo vody.

Postup artrogramu

Přesný postup se může lišit, ale pravděpodobně bude vypadat nějak takto:

 1. Budete požádáni, abyste si lehli na zkušební stůl v procedurální místnosti.
 2. Před injekcí můžete obdržet rentgenový snímek pro porovnání s artrogramem.
 3. Vaše pokožka bude pokryta sterilními rouškami a antiseptikem.
 4. Zdravotnický pracovník znecitliví oblast kolem kloubu lokálním anestetikem pomocí malé jehly.
 5. Možná budou muset odstranit otok vašeho kloubu jehlou a injekční stříkačkou.
 6. Zdravotnický pracovník vstříkne kontrastní barvivo pomocí dlouhé jehly. Při zavádění jehly do kloubu můžete cítit určitý tlak. Pokud pociťujete bolest, může váš lékař aplikovat více znecitlivujících léků.
 7. Budete požádáni, abyste posunuli kloub, abyste pomohli distribuovat barvivo.
 8. Zdravotnický pracovník pořídí několik snímků s vaším ramenem v různých polohách.

Po artrogramu

Po skenování můžete být požádáni, abyste si na pár hodin odpočinuli v kloubu. Váš rentgenový lékař může doporučit aplikaci ledu, pokud se u vás objeví otok. Většina lidí může jít domů ihned po zákroku.

Obecně se doporučuje vyvarovat se řízení nebo cvičení po dobu asi 24 hodin.

Váš pojistný plán pravděpodobně pokryje alespoň část nákladů na artrogram, pokud se používá k diagnostice zdravotního stavu. Bez pojištění se artrogramy mohou pohybovat od 500 do 4 000 USD, v závislosti na typu postupu a nákladech ve vaší oblasti.

Existují rizika?

Pravděpodobnost vzniku závažných komplikací po artrogramu je nízká. V studie 2019výzkumníci neuvedli žádné vážné komplikace u 1 419 lidí, kteří dostali artrogram kolena nebo ramene.

Mezi další možná rizika patří:

 • infekce, zhruba 1 z 1 000 šance
 • alergické reakce na barvivo
 • krvácející
 • poškození kloubu
 • bolest po injekci

Rentgenové záření, skiaskopie a CT vyšetření vystavují vaše tělo určité radiaci. Váš lékař pravděpodobně nedoporučí tato vyšetření, pokud jste těhotná nebo máte jiné rizikové faktory.

Sečteno a podtrženo

Artrogram ramene je zobrazovací technika používaná k diagnostice problémů s ramenem. Zahrnuje vstříknutí speciálního barviva do ramene a následné zobrazení pomocí rentgenu, CT nebo MRI.

Váš lékař vám může poskytnout více podrobností o výhodách a rizicích artrogramu ramene a pomůže vám rozhodnout, zda je to správný postup pro váš stav.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY