Co je cytolytická vaginóza?

Tento běžný stav má mnoho stejných příznaků jako kvasinkové infekce, bakteriální vaginóza a trichomoniáza. Zde je návod, jak odlišit cytolytickou vaginózu a další.

osoba mluví se svým lékařem
enigma_images/Getty Images

Co přesně je cytolytická vaginóza?

Cytolytická vaginóza, také známá jako Lactobacillus overgrowth syndrom, zahrnuje přemnožení bakterií Lactobacilli uvnitř pochvy.

Lactobacillus je přirozenou součástí poševního prostředí. Tato bakterie produkuje kyselinu mléčnou, která pomáhá stabilizovat rovnováhu pH v pochvě, a peroxid vodíku, který působí jako antiseptické činidlo.

Příliš mnoho laktobacilů v prostředí může narušit přirozenou vaginální flóru a ovlivnit rovnováhu PH vagíny spolu s dalšími příznaky.

Jaké jsou příznaky cytolytické vaginózy?

Cytolytická vaginóza může být obtížně diagnostikovatelná, protože má mnoho stejných příznaků jako jiné vaginální stavy.

Vezměte si například vaginální výtok. Můžete zaznamenat neočekávaný nárůst bílého nebo žlutého výtoku, který se může lišit v konzistenci. Výtok může být hustý a podobný tvarohu nebo vodnatý a řídký.

Ačkoli cytolytická vaginóza může způsobit změny v poševním výtoku, je to více běžně spojený s:

 • kvasinkové infekce
 • bakteriální vaginóza
 • trichomoniáza, pohlavně přenosná infekce (STI)

Cytolytická vaginóza může také způsobit:

 • svědění vulvy a pochvy

 • senzace pálení vulvy, zejména při močení
 • bolest nebo nepohodlí během nebo po penetrativním vaginálním sexu

 • příznaky, které se zhoršují ve dnech nejblíže začátku menstruace

Na rozdíl od jiných běžných kvasinkových nebo bakteriálních infekcí nebude cytolytická vaginóza reagovat na antifungální léčbu.

Co způsobuje cytolytickou vaginózu?

Není jasné, co přesně způsobuje přerůstání bakterií Lactobacilli nebo cytolytickou vaginózu. Pochva je přirozeně teplá a mokrá, což je dokonalé prostředí pro množení bakterií a narušení přirozené rovnováhy.

Lactobacillus samostatně nebo s jinými bakteriemi může poškodit vnitřní výstelku pochvy, což způsobuje rozpad buněk, které tvoří poševní stěnu. Vaginální výtok tyto buňky vypuzuje.

Jak se diagnostikuje cytolytická vaginóza?

Lékař nebo jiný zdravotnický pracovník se může zeptat na barvu, konzistenci a množství vaginálního výtoku, který zažíváte, pokud vůbec nějaký, aby pomohl stanovit diagnózu.

Jedna studie z roku 2021 zjistila, že lidé měli větší pravděpodobnost zvýšeného výtoku s cytolytickou vaginózou než s jinými vaginálními stavy. Výzkumníci také poznamenali, že výtok byl bílý, tenký a pastovitý, na rozdíl od silnějšího výtoku pozorovaného u kvasinkových infekcí.

Váš lékař může také provést vyšetření pánve a provést výtěr z vnitřku pochvy, aby získal vzorek výtoku. Mohou testovat tento vzorek na trichomoniázu nebo objednat kompletní panel STI s testy krve a moči.

Mohou také použít test vaginálního pH, aby pomohl rozlišit mezi cytolytickou vaginózou a jinými vaginálními stavy.

Stejná studie z roku 2021 zjistila, že většina účastníků s cytolytickou vaginózou měla pH mezi 3,5 a 4,1, zatímco většina účastníků s opakujícími se kvasinkovými infekcemi měla pH mezi 4,1 a 4,4.

Bakteriální vaginóza by na druhé straně měla vrátit hodnotu pH 4,5 nebo více.

Jak se léčí cytolytická vaginóza?

Typický plán péče zahrnuje použití hydrogenuhličitanu sodného (běžně známého jako jedlá soda) ke snížení počtu bakterií Lactobacilli a zvýšení celkového pH vagíny.

To může zahrnovat kombinaci:

 • topické pasty
 • sedací koupele
 • čípky
 • výplachy

Můžete si koupit jedlou sodu v místním obchodě s potravinami a udělejte si to sami nebo si vyzvednout předem vyrobený produkt.

Chcete-li vytvořit místní pastu, smíchejte stejné díly jedlé sody a vody a aplikujte podle potřeby na postiženou vnější oblast. Pastu z jedlé sody nepoužívejte vnitřně.

Sedací koupel může také pomoci při pálení a svědění. Rozpusťte 2 až 4 polévkové lžíce jedlé sody ve 2 palcích teplé vody ve vaně. Posaďte se do vany a namočte se na 15 až 20 minut až dvakrát denně, několikrát týdně.

Lidé používají želatinové kapsle k výrobě čípků, které jsou dostupné ve většině obchodů se zdravou výživou. Naplňte kapsli jedlou sodou a vložte ji do pochvy dvakrát týdně po dobu 2 týdnů.

Pro sprchování smíchejte 1 až 2 polévkové lžíce jedlé sody se 4 šálky teplé destilované vody v láhvi nebo sáčku. Stříkejte nebo stříkejte roztok směrem nahoru do pochvy dvakrát týdně po dobu 2 týdnů.

Vyhněte se vaginálnímu sexu, dokud se vaše příznaky nezlepší.

Existuje něco, co můžete udělat pro prevenci cytolytické vaginózy?

Jemné prostředí vagíny může narušit celá řada věcí. Lubrikanty, voňavá mýdla a ubrousky a menstruační produkty mohou narušit flóru a spustit přemnožení škodlivých bakterií.

Riziko bakteriálních poruch ve vagíně můžete minimalizovat:

 • mytí vulvy a pochvy pouze vodou
 • co nejdříve se převlékněte z mokrého oblečení
 • omezení nebo vyhýbání se vonným „ženským“ produktům, včetně pudrů, sprejů, vložek a tamponů
 • volíte bavlněné spodní prádlo před krajkou a jinými méně prodyšnými látkami
 • spíte bez spodního prádla – občas nebo často!

Kdy byste se měli poradit s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem?

Pokud se vaše příznaky po 1 až 4 týdnech důsledné léčby nezlepší nebo se zhorší, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař nebo jiný zdravotnický pracovník může provést vyšetření pánve a potvrdit vaši diagnózu.

Správná diagnóza je klíčem ke zmírnění příznaků a zlepšení celkové kvality života. Lékař může také přezkoumat vaše individuální rizikové faktory cytolytické vaginózy a poskytnout konkrétní doporučení pro prevenci.


Catasha Gordon je sexuální pedagog ze Spenceru v Oklahomě. Je majitelkou a zakladatelkou Expression Over Repression, společnosti postavené na sexuálním vyjádření a znalostech. Obvykle ji můžete najít, jak vytváří materiály pro sexuální výchovu nebo staví nějaký výstřední hardware v nové sadě hřebíků do rakve. Má ráda sumce (ocas), zahradničení, jí manželův talíř a Beyoncé. Následuj ji všude.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY