Co je klenbuterol?

Přehled

Klenbuterol je sloučenina, která patří do třídy léků nazývaných beta2-agonisté. Léky této kategorie mohou způsobit dilataci bronchiálních svalů. Beta2-agonisté se často používají k léčbě astmatu.

Kromě toho, že se clenbuterol používá k léčbě astmatu, stal se populární jako doplněk na hubnutí. Je to kvůli jeho vlivu na růst svalů a redukci tuku.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o použití, bezpečnosti a vedlejších účincích tohoto léku.

Použití klenbuterolu

FDA neschválila clenbuterol pro použití u lidí. Tekutá forma léku je schválena FDA pro léčbu obstrukce dýchacích cest u koní.

Mimo Spojené státy je clenbuterol k dispozici pouze na předpis pro léčbu astmatu. Někdy se také předepisuje k léčbě chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Klenbuterol není steroid, ale má některé vlastnosti podobné vlastnostem anabolických steroidů, jako je podpora nárůstu svalové hmoty. Díky těmto vlastnostem byl clenbuterol používán u hospodářských zvířat ke zvýšení množství svalové hmoty.

Drogu lze stále nalézt v mase hospodářských zvířat poté, co byla poražena, a to vedlo k onemocnění v Evropě a Asii. Z tohoto důvodu Spojené státy a Evropa monitorují vzorky tkání z hospodářských zvířat, aby zjistily přítomnost klenbuterolu.

Klenbuterol byl také nedávno pozorován jako přísada do pouličních drog, jako je heroin.

Hubnutí a zvýšení výkonu

Bylo pozorováno, že klenbuterol zvyšuje svalovou hmotu a snižuje tělesný tuk. Navíc zůstává v těle s aktivním účinkem až asi šest dní po konzumaci (detekovatelné stopy mohou zůstat déle). Kvůli těmto vlastnostem se často používá jako doplněk na hubnutí nebo pro zvýšení sportovního výkonu.

Lidé užívající clenbuterol pro hubnutí nebo zvýšení výkonu často používají také anabolické steroidy nebo růstové hormony.

Studie o účinnosti klenbuterolu jako prostředku ke snížení hmotnosti nebo zvýšení výkonu u lidí jsou poměrně omezené, ačkoli mnoho studií bylo provedeno na zvířatech a hospodářských zvířatech:

  • Výzkumníci pozorovali, že clenbuterol stimuluje růst a obnovu svalů a zároveň zabraňuje atrofii u myší a potkanů.
  • Studie u hospodářských zvířat ukázaly, že nárůst svalové hmoty nastává na úkor tukové tkáně. Toto je součást procesu označovaného jako přerozdělování.
  • A studie u koní zjistili, že dlouhodobé podávání vysokých dávek clenbuterolu zvyšuje expresi genů souvisejících s různými svalovými složkami a metabolismem tuků.

Navzdory skutečnosti, že existuje minimum důkazů o tom, že clenbuterol je lékem zvyšujícím výkonnost, je uveden na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA).

Vedlejší účinky klenbuterolu

Klenbuterol může mít negativní vedlejší účinky při nadměrném nebo nesprávném použití. Mohou zahrnovat:

  • zvýšená srdeční frekvence
  • zrychlené dýchání
  • bušení srdce
  • bolest na hrudi
  • otřesy
  • úzkost
  • nerovnováha elektrolytů

Přezkum nežádoucích reakcí na clenbuterol hlášený dvěma toxikologickým střediskům to zjistil 11 ze 13 případy byly způsobeny užíváním clenbuterolu pro hubnutí nebo kulturistiku.

Dávkování a podávání

Když se clenbuterol užívá ke kontrole příznaků astmatu, doporučená dávka je mezi 0,02 a 0,03 miligramy denně. Lék se dodává ve formě tablet nebo inhalátorů pro léčbu astmatu. Stejně jako mnoho bronchodilatátorů používaných k léčbě astmatu byste je měli používat podle potřeby – až do doporučeného dávkování na rozdíl od běžného denního užívání.

Klenbuterol používaný pro hubnutí nebo zvýšení výkonu lze získat jako tabletu, tekutinu nebo injekci. Lidé používající klenbuterol pro tento účel obvykle užívají mezi 0,06 a 0,12 miligramy denně, což je vyšší než doporučená dávka pro léčbu astmatu.

Jídlo s sebou

Klenbuterol není schválen FDA pro použití u lidí. Mimo Spojené státy jej lze použít k léčbě astmatu nebo CHOPN. Lék se často používá mimo označení pro hubnutí nebo pro zvýšení sportovního výkonu.

Klenbuterol je na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA). Profesionální sportovci s pozitivním testem na tuto drogu mohou být diskvalifikováni z účasti v soutěžních sportech.

Klenbuterol může mít negativní vedlejší účinky při nadměrném nebo nesprávném použití.

Při používání clenbuterolu je důležité přísně dodržovat všechny pokyny pro dávkování.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY