Co je příčinou mých studených prstů?

Přehled

Chcete-li se chránit před mrazem, prioritou vašeho těla je udržovat životně důležité orgány v teple. Při nízkých teplotách vaše tělo instinktivně odebírá teplou krev z vašich končetin a přitahuje ji směrem k jádru, kde může chránit vaše srdce, plíce a další orgány. I když je normální zažít studené prsty, když jste v chladném prostředí, někteří lidé jsou vystaveni většímu riziku omrzlin než jiní.

Pokud jsou vaše prsty chladné, když je teplota normální, může to být základní příčina. Studené prsty mohou být známkou několika problémů, včetně Raynaudova syndromu, hypotyreózy, nedostatku vitamínů, anémie, arteriálního onemocnění nebo dokonce autoimunitního stavu.

co to způsobuje?

1. Raynaudův syndrom

Raynaudův syndrom, nazývaný také Raynaudův fenomén, je stav, který způsobuje, že některé oblasti vašeho těla – obvykle vaše prsty – jsou nepřiměřeně chladné a necitlivé, když jste vystaveni nízkým teplotám nebo vysoké úrovni stresu. Pokud máte Raynaudův syndrom, můžete zaznamenat záchvaty extrémně studených a necitlivých prstů. To se děje proto, že malé tepny, které zásobují vaši pokožku krví, jsou v křeči.

Při Raynaudově záchvatu se tepny zužují, což brání správné cirkulaci krve. Prsty často mění barvu, od bílé přes modrou až po červenou. Jakmile záchvat skončí a průtok krve do vašich rukou se vrátí do normálu, můžete pociťovat brnění, pulzování nebo otoky.

Váš lékař může diagnostikovat Raynaudovu chorobu na základě vaší anamnézy a příznaků. Mohou provést krevní testy, aby vyloučili další možné příčiny vašich příznaků, jako je autoimunitní porucha. Většina lidí s Raynaudovou chorobou má primární Raynaudovu chorobu, což je stav, který existuje sám o sobě. Ostatní lidé mají sekundární Raynaudovy záchvaty, což znamená, že jejich Raynaudovy záchvaty jsou příznakem jiného zdravotního stavu.

Raynaudova choroba obvykle nevysiluje a většina lidí nevyžaduje žádnou léčbu. Ale existují možnosti léčby. Lékaři obvykle předepisují léky, které rozšiřují krevní cévy a zlepšují krevní oběh. Patří mezi ně blokátory kalciových kanálů, alfa blokátory a vazodilatátory.

2. Hypotyreóza

Hypotyreóza (nedostatečná funkce štítné žlázy) je stav, kdy vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů. Nejčastěji se vyskytuje u žen nad 60 let, ale může postihnout kohokoli. Hypotyreóza přichází postupně a jen zřídka vyvolává příznaky v raných stádiích. V průběhu času může tento stav způsobit komplikace, jako je srdeční onemocnění, bolesti kloubů, obezita a neplodnost.

Pokud jsou vaše prsty neobvykle studené, je možné, že máte sníženou činnost štítné žlázy. Hypotyreóza nezpůsobuje studené prsty, ale zvyšuje vaši citlivost na chlad. To znamená, že se cítíte chladněji, než ve skutečnosti jste. Pokud jste neustále chladnější než ostatní lidé a máte další příznaky, možná je čas nechat se otestovat. Mezi další příznaky hypotyreózy patří:

 • únava
 • přibývání na váze
 • opuchlý obličej
 • suchá kůže
 • chrapot
 • svalová slabost, bolesti, citlivost a ztuhlost
 • vysoké nebo zvýšené hladiny cholesterolu
 • vypadávání vlasů nebo řídnutí vlasů
 • Deprese
 • bolesti kloubů, ztuhlost a otoky

Váš lékař primární péče může odhalit hypotyreózu jednoduchým krevním testem. Pokud jste žena starší 60 let, váš lékař již může testovat hypotyreózu během vaší roční fyzické kondice. Léčba zahrnuje denní dávku syntetického hormonu štítné žlázy, který je obvykle bezpečný a účinný.

3. Nízké teploty

Není žádným překvapením, že nízké teploty způsobují studené prsty. Jaká jsou však rizika rozvoje vážnějšího problému? Když je holá kůže vystavena extrémnímu chladu, omrzliny se mohou začít vyvíjet během několika minut. Omrzliny, zmrznutí kůže a pod ní ležících tkání, je lékařská pohotovost s vážnými komplikacemi. Jakmile překročí první fázi, může způsobit trvalé poškození kůže, tkání, svalů a kostí.

Pokud máte špatný krevní oběh v rukou kvůli Raynaudově nebo jinému zdravotnímu stavu, pak vám hrozí zvýšené riziko omrzlin.

4. Nedostatek vitaminu B-12

Vitamin B-12 je základní vitamin, který se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, včetně vajec, ryb, masa, drůbeže a mléčných výrobků. Je nezbytný pro správnou tvorbu červených krvinek a neurologické funkce. Mnoho lidí, zejména vegetariánů a veganů, ho nemá dostatek.

Nedostatek vitaminu B-12 může způsobit neurologické příznaky, jako je chlad, necitlivost a brnění v rukou a nohou. Mezi další příznaky nedostatku B-12 patří:

 • anémie
 • únava
 • slabost
 • potíže s udržením rovnováhy
 • Deprese
 • bolestivost v ústech

Chcete-li otestovat nedostatek vitaminu B-12, váš lékař bude muset odebrat vzorek krve. Nejběžnější léčbou jsou injekce vitaminu B-12, protože mnoho lidí má problém se vstřebáváním B-12 trávicím traktem. Ale vysoká dávka perorálního doplňku B-12 může být také účinná.

5. Anémie

Anémie je stav, při kterém má vaše krev nižší než normální množství červených krvinek. Objevuje se také, když vašim červeným krvinkám chybí klíčový protein bohatý na železo zvaný hemoglobin. Hemoglobin pomáhá vašim červeným krvinkám dodávat kyslík z plic do zbytku těla.

Pokud vaše tělo nemá dostatek hemoglobinu, aby přenášelo krev bohatou na kyslík do vašich rukou, můžete pociťovat studené prsty. Můžete se také cítit unavení a slabí. Většina případů anémie je způsobena nedostatkem železa.

Pokud máte podezření, že máte anémii, požádejte svého primárního lékaře, aby provedl krevní testy. Pokud vaše krevní obraz ukazuje na nízké hladiny železa, může vám lékař navrhnout změny ve stravě. Ke zmírnění příznaků často stačí jíst stravu bohatou na železo a užívat doplňky železa. Zde je návod, jak můžete také zvýšit vstřebávání železa z potravin.

6. Lupus

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět. Stejně jako jiné autoimunitní poruchy se lupus vyskytuje, když imunitní systém vašeho těla omylem napadne své vlastní tkáně a orgány. Lupus může způsobit zánět po celém těle, včetně kloubů, kůže, ledvin a krevních buněk.

Příznaky lupusu se značně liší v závislosti na tom, která část těla má zánět. Lupus může způsobit Raynaudův syndrom, který vede k záchvatům studených, necitlivých prstů, když jste vystaveni chladnému počasí nebo se cítíte ve stresu. Mezi další příznaky patří:

 • vyrážka na obličeji
 • únava
 • horečka
 • bolest kloubů
 • kožní léze

Lupus je notoricky obtížné diagnostikovat, protože jeho příznaky připomínají příznaky mnoha jiných stavů. Váš lékař bude muset před stanovením diagnózy lupusu otestovat další stavy.

Neexistuje žádný lék na lupus, ale příznaky lze zvládnout pomocí nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), kortikosteroidů, imunosupresiv a dalších léků.

7. Sklerodermie

Sklerodermie je skupina onemocnění, která způsobují tvrdnutí kůže. Ovlivňuje pojivovou tkáň uvnitř vašeho těla, takže je tvrdá nebo tlustá. Může způsobit otoky a bolesti kloubů a svalů.

Většina lidí se sklerodermií dostane Raynaudův syndrom, který může způsobit záchvaty ledově studených prstů. U lidí se sklerodermií se také vyvíjí silná, napjatá kůže na prstech a červené skvrny na rukou. Pro diagnostiku sklerodermie váš lékař provede vyšetření a může provést biopsii kůže. Neexistuje žádný lék, ale některé příznaky a progresi onemocnění lze zvládnout léky.

8. Choroby tepen

Různá onemocnění, která postihují tepny, mohou snížit průtok krve do rukou a způsobit studené prsty. To může být způsobeno nahromaděním plaku nebo zánětem v krevních cévách. Jakýkoli druh ucpání krevních cév může zabránit normální cirkulaci krve.

Dalším arteriálním problémem je primární plicní hypertenze, která postihuje plicní tepny a vede k Raynaudově syndromu, zejména u lidí s jinými typy autoimunitních onemocnění.

9. Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu (CTS) nastává, když se střední nerv, který probíhá mezi vaším předloktím a dlaní, sevře v zápěstí. Střední nerv poskytuje pocit dlaně vašich rukou a prstů. Když je sevřen tuhým průchodem známým jako karpální tunel, způsobuje bolestivé příznaky.

Příznaky CTS přicházejí pomalu a postupně se zhoršují. Mezi časné příznaky patří necitlivost a brnění v rukou a prstech. Mnoho lidí s CTS zažívá Raynaudův syndrom a zvýšenou citlivost na chlad. Příznaky lze obvykle zmírnit zápěstní dlahou a protizánětlivými léky. Tato cvičení mohou také pomoci. V závažných případech může být vyžadován chirurgický zákrok.

10. Kouření

Kouření škodí celému tělu, včetně krevního oběhu. Kouření způsobuje zúžení krevních cév, což může způsobit studené prsty. Může také vést ke vzácnému stavu zvanému Buergerova choroba, který způsobuje zánět krevních cév. Poraďte se se svým lékařem o odvykání.

Co mohu udělat pro zahřátí?

Zde je několik strategií, které můžete použít k rychlému zahřátí prstů:

jaký je výhled?

Studené prsty jsou součástí života, zvláště pro ty, kteří žijí v chladném prostředí. Promluvte si se svým lékařem o svých studených rukou, zvláště pokud pociťujete jiné příznaky. Mnohé ze základních stavů studených prstů lze zvládnout léčbou a změnami životního stylu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY