Co je torakolumbální skolióza?

Thorakolumbální skolióza je typ skoliózy postihující oblast, kde se setkávají horní a dolní záda, což způsobuje zakřivení páteře. Lze ji léčit pečlivým sledováním křivky, ortézou nebo chirurgickým zákrokem.

Skolióza je poměrně častá. Americká asociace neurologických chirurgů odhaduje, že jsou postižena 2–3 % lidí ve Spojených státech, což je přibližně 6–9 milionů lidí.

Přesto, protože mírná skolióza může být asymptomatická a následně nediagnostikována, může být toto číslo vyšší.

Torakolumbální skolióza je jednou z nejčastějších forem. Dřívější studie zveřejněno v roce 2013 uvedli, že torakolumbální nebo bederní skolióza tvoří 40 % případů dospívajících, přičemž tento typ zakřivení mají častěji chlapci.

Jak se typicky projevuje torakolumbální skolióza?

Skolióza může postihnout kteroukoli ze tří hlavních částí páteře. Je známá jako torakolumbální skolióza, když postihuje oblast hrudníku a střední části zad (hrudní páteř) a horní část dolní části zad (bederní páteř).

Lidé s torakolumbální skoliózou mohou pociťovat bolest, ať už kvůli zakřivení páteře samotné, stlačení nervů v dané oblasti nebo obojímu. Můžete také pociťovat bolest související se svalovou únavou, protože svaly na jedné straně pracují více, aby udržely rovnováhu.

Často je také vyboulenina na zádech, kolem oblasti, kde můžete cítit bolest a asymetrii. Můžete mít také nerovný pas nebo hrudní koš, nerovná ramena, všimnete si, že jedna lopatka je viditelnější než druhá, nebo že se vaše tělo naklání na jednu stranu.

Někteří lidé s torakolumbální skoliózou mohou také zaznamenat ztrátu výšky. Můžete také zaznamenat dušnost. Tlak na břicho může také způsobit, že se váš žaludek bude cítit plný, i když jste nic nejedli.

Přesto ne každý se skoliózou pociťuje bolest nebo jiné příznaky nebo bolest – může být asymptomatická.

Co přesně skoliózu způsobuje a kdo je nejvíce ohrožen?

Skolióza je nejčastější u malých dětí a dospívajících. Máte větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine skolióza, pokud máte rodiče nebo sourozence s tímto onemocněním.

Může se ale vyvinout v dospělosti, někdy je důsledkem osteoporózy nebo degenerativních změn páteře.

Existují tři hlavní typy skoliózy: idiopatická, vrozená a neuromuskulární.

Idiopatická – což znamená, že základní příčina je neznámá – skolióza je nejběžnějším typem, který představuje 80 % případů. Obvykle se vyvíjí po 10 letech a je běžnější mezi dívkami.

Vrozená skolióza nastane, když se žebra nebo páteř během vývoje plodu nevytvarují správně, přičemž zakřivení páteře je přítomno od narození.

Neuromuskulární skolióza nastává, když je zakřivení výsledkem neurologického nebo svalového stavu. Může se jednat o dětskou mozkovou obrnu, svalovou dystrofii nebo rozštěp páteře.

Někdy může poranění páteře nebo nádor způsobit skoliózu, ale to je vzácné.

Jak se diagnostikuje torakolumbální skolióza?

Postup diagnostiky torakolumbální skoliózy je stejný jako u diagnostiky jiných typů skoliózy. Zdravotnický pracovník pravděpodobně doporučí fyzické vyšetření a rentgenové záření k potvrzení nebo stanovení diagnózy.

Možná budete muset stát vzpřímeně, zatímco pořizují rentgenové snímky vaší přední a boční strany, aby změřili stupeň zakřivení. Zdravotnický pracovník vás může požádat, abyste se při dalším snímkování ohnuli. Tím by se změřila flexibilita křivky.

Váš lékař diagnostikuje skoliózu, pokud je zakřivení vaší páteře větší než 10 stupňů.

Mohli by vás také posoudit na spinální stenózu, což je zúžení nebo stlačení páteřního kanálu. Pokud se domnívají, že vaše skolióza může ovlivnit vaše dýchání, může váš lékař doporučit další testování.

Jak se torakolumbální skolióza léčí?

Může pomoci několik různých způsobů léčby torakolumbální skoliózy. Léčba, která je pro vás nejlepší, může záviset na vašem věku, umístění křivky, stupni křivky a pravděpodobnosti progrese křivky.

Pokud je křivka mezi 10–25 stupni, může se váš lékař rozhodnout, že je nejlepší prozatím sledovat vaši skoliózu. Mohou doporučit ortézu, pokud je křivka mezi 25–40 stupni.

V každém případě vám lékař pravděpodobně doporučí fyzikální terapii. Možná budete moci dostat injekce, které vám pomohou zvládnout bolest.

Zdravotníci obvykle doporučují operaci, pokud je křivka větší než 40 stupňů nebo pokud jsou vaše příznaky závažné. Například lidé, kteří mají potíže s dýcháním nebo stojí vzpřímeně při každodenních činnostech, mohou mít prospěch.

Nejběžnějším chirurgickým zákrokem je spinální fúze, která zahrnuje spojení více obratlů kostním štěpem, aby se z nich stal jeden celek. Váš lékařský tým může odebrat štěpy z vašeho těla nebo dárce přes kostní banku.

V zádech budete mít tyče, které vám pomohou podepřít páteř a udržet ji rovnou, zatímco se kosti spojí. To může pomoci zabránit opětovnému zakřivení páteře.

Jaký je výhled pro někoho s torakolumbální skoliózou?

Skolióza je celoživotní stav, který je často progresivní. U mnoha lidí se skolióza s věkem zhoršuje.

Pokud máte torakolumbální skoliózu, můžete ji zvládnout po mnoho let pečlivým sledováním nebo fyzikální terapií.

Pokud však skolióza narušuje kvalitu vašeho života, můžete zvážit trvalejší zásah. Chirurgická korekce páteře může pomoci zmírnit bolest a další příznaky skoliózy.


Adam England žije ve Velké Británii a jeho práce se objevily v řadě národních i mezinárodních publikací. Když nepracuje, pravděpodobně poslouchá živou hudbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY