Co očekávat po očkování proti rotavirům

Vaše dítě může být po každé dávce rotavirové vakcíny extra vybíravé nebo může mít mírné vedlejší účinky, ale to by mělo za několik dní odeznít. Komplikace z vakcíny jsou velmi vzácné a přínosy výrazně převažují nad riziky.

Rotavirus je nakažlivý virus, který způsobuje průjem, zvracení a horečku. Většinou postihuje kojence a děti mladší 5 let. Závažné případy rotaviru mohou vyžadovat naléhavou lékařskou péči kvůli dehydrataci.

Rotavirus býval běžným onemocněním dětí mladších 5 let. Dnes očkování proti rotavirům brání až 50 000 hospitalizací kojenců a malých dětí ve Spojených státech.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje, aby všichni novorozenci dostali několik dávek vakcíny od 2 měsíců věku.

Zde je to, co můžete očekávat poté, co vaše dítě dostane vakcínu proti rotavirům.

Jaké jsou vedlejší účinky rotavirové vakcíny?

Rotavirová vakcína přichází s rizikem nežádoucích účinků. Obecně však platí, že rizika spojená s očkováním jsou nižší než rizika spojená s nakažením virem.

Ve skutečnosti většina miminek nepociťuje žádné vedlejší účinky očkování proti rotavirům.

V jiných případech jsou nežádoucí účinky mírné a mohou zahrnovat dočasný záchvat plynu, průjem nebo zvracení týden po očkování. Některá kojenci se mohou ve dnech po očkování zdát úzkostlivější než obvykle.

Někteří zdravotničtí pracovníci podávají vedle rotavirové vakcíny další vakcíny. Pokud je tomu tak, vaše dítě může po očkování zaznamenat další nežádoucí účinky.

Váš lékař by vám měl vysvětlit, co můžete očekávat ohledně nežádoucích účinků očkování a kdy vyhledat lékařskou péči.

Jak dlouho trvají vedlejší účinky rotavirové vakcíny?

Nežádoucí účinky mohou přetrvávat až 7 dní po očkování proti rotavirům. Ale většina kojenců se uzdraví během několika dnů.

Mějte na paměti, že nežádoucí účinky se mohou objevit po každé dávce vakcíny. Děti ve Spojených státech obvykle dostávají dvě nebo tři dávky v závislosti na značce vakcíny:

  • Vakcína RotaTeq (RV5) vyžaduje tři dávky po 2, 4 a 6 měsících.
  • Vakcína Rotarix (RV1) vyžaduje dvě dávky po 2 a 4 měsících.

Jaké jsou možné komplikace rotavirové vakcíny?

Závažné komplikace očkování proti rotavirům jsou velmi vzácné a mohou zahrnovat intususcepci nebo alergické reakce.

Intususcepce nastává, když část tenkého střeva sklouzne do tlustého střeva a vytvoří blokádu. Jde o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. Postihuje přibližně 1 z každých 20 000 až 1 ze 100 000 kojenců, kteří dostanou rotavirovou vakcínu, obvykle do týdne po první nebo druhé dávce CDC.

Alergická reakce na rotavirovou vakcínu je extrémně vzácná. Riziko závažné reakce je přibližně 1 z 1 milionu dávek, přičemž příznaky se objevují v prvních hodinách po očkování.

Můžete dostat rotavirus po očkování?

Při doporučeném dávkování jsou rotavirové vakcíny vysoce účinné. Vakcína významně snižuje šance vašeho dítěte na rozvoj příznaků poté, co bylo vystaveno viru.

Jak častý je rotavirus po očkování?

Podle CDCVakcína chrání přibližně 90 % dětí vystavených viru před rozvojem závažných příznaků a 70 % až 80 % dětí před rozvojem jakýchkoli příznaků.

Navíc očkování proti rotavirům mělo účinky na celou populaci. Od zavedení vakcíny před více než deseti lety se počet onemocnění ve Spojených státech výrazně snížil.

Podle studie z roku 2019 se počet hospitalizací pro rotavirus u dětí ve věku 4 let a méně snížil o více než 85 % mezi lety 2000 a 2013.

Kvůli očkování proti rotavirům je v první řadě méně pravděpodobné, že bude vaše dítě vystaveno viru.

Často kladené otázky

Pokud bylo vaše dítě nedávno očkováno proti rotavirům, možná vás zajímá, co můžete očekávat.

Kdy začíná průjem po očkování proti rotavirům?

Mírný průjem je vzácným vedlejším účinkem očkování proti rotavirům. Může začít kdykoli během týdne po očkování.

Jak dlouho zůstává dítě po očkování proti rotavirům neklidné?

Po očkování proti rotavirům může být vaše dítě nervózní, mrzuté nebo rozrušené. Tento vedlejší účinek by neměl trvat déle než několik dní.

Jak dlouho rotavirus zůstává ve stolici dítěte po očkování?

Vaše dítě dostane vakcínu proti rotavirům prostřednictvím kapiček. Po očkování vaše dítě vylučuje virus stolicí. Může trvat až 10 dní, než virus opustí stolici vašeho dítěte.

Tipy na prevenci rotavirů

Rotavirus je vysoce nakažlivý. Zatímco dospělí se mohou virem nakazit, děti jej s větší pravděpodobností onemocní.

Rotavirus se přenáší infikovanou látkou. Můžete se nakazit tím, že se dotknete kontaminovaných výkalů, povrchů, předmětů nebo potravin a poté se dotknete úst.

Rotavirům můžete předejít pravidelným mytím rukou a dodržováním správné hygieny. Ale nejlepší způsob, jak pomoci vašemu dítěti vyhnout se rotavirům, je nechat je očkovat.

I když je rotavirus mnohem méně častý než kdysi, stále je důležité nechat své dítě očkovat. Když je očkováno méně dětí, zvyšuje se šance na propuknutí rotavirů.

U očkovaných kojenců a dětí je mnohem méně pravděpodobné, že se u nich rozvinou symptomy rotaviru nebo vyžadují hospitalizaci ve srovnání s neočkovanými kojenci a dětmi. Kromě toho je méně pravděpodobné, že příznaky budou závažné.

Vaše dítě může zaznamenat mírné vedlejší účinky, jako je nervozita, plynatost nebo průjem. Závažné komplikace jsou velmi vzácné. Je jasné, že přínosy vakcíny výrazně převažují nad riziky.

Promluvte si s lékařem, abyste se dozvěděli více o tom, jak chránit své dítě před rotavirem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY