Co potřebujete vědět o fekální inkontinenci

Co je fekální inkontinence?

Fekální inkontinence, nazývaná také střevní inkontinence, je ztráta kontroly nad střevem, která má za následek mimovolní pohyby střev (fekální eliminaci). To se může pohybovat od občasného nedobrovolného průchodu malého množství stolice až po úplnou ztrátu kontroly nad střevem.

Někteří lidé s fekální inkontinencí pociťují nutkání na stolici, ale nejsou schopni se dočkat, až se dostanou do koupelny. Jiní lidé necítí pocit nevyřízeného pohybu střev, nevědomky vylučují stolici.

Fekální inkontinence může být nepříjemný stav, ale může se zlepšit léčbou.

Co způsobuje fekální inkontinenci?

Normální kontrola střev závisí na správné funkci:

 • pánevní svaly
 • konečník, část dolního konce tlustého střeva

 • svaly análního svěrače, svaly v konečníku
 • nervový systém

Poranění kterékoli z těchto oblastí může vést k fekální inkontinenci.

Mezi běžné příčiny fekální inkontinence patří:

Fekální impakce

Chronická zácpa může vést k zablokování stolice. K tomu dochází, když tvrdá stolice uvízne v konečníku. Stolice se může natáhnout a oslabit svěrač, což činí svaly neschopnými zastavit normální průchod.

Další komplikací fekální impakce je únik tekuté fekální hmoty přes řitní otvor.

Průjem

Průjem je důsledkem řídké nebo tekuté stolice. Tato řídká stolice může způsobit okamžitou potřebu pohybu střev. Potřeba může být tak náhlá, že nemáte dost času, abyste se dostali do koupelny.

Hemoroidy

Vnější hemoroidy mohou zablokovat úplné uzavření svěrače. To umožňuje nedobrovolný odchod řídké stolice a hlenu.

Poškození svalů

Poškození análního svěrače zabrání svalům udržet řitní otvor pevně uzavřený. Operace v anorektální oblasti nebo v její blízkosti, trauma a zácpa mohou poškodit svaly svěrače.

Poškození nervu

Pokud jsou poškozeny nervy, které ovládají pohyb svěrače, svaly svěrače se řádně nezavřou. Když k tomu dojde, možná také nebudete cítit nutkání jít na záchod.

Některé příčiny poškození nervů zahrnují:

 • trauma z porodu
 • chronická zácpa
 • mrtvice
 • diabetes mellitus
 • roztroušená skleróza (MS)

Dysfunkce pánevního dna

Ženy mohou během porodu utrpět poškození svalů a nervů v pánvi, ale příznaky dysfunkce pánevního dna nemusí být okamžitě patrné. Mohou se objevit až po letech. Mezi komplikace patří:

 • slabost pánevních svalů, které se používají při pohybech střev
 • rektální prolaps, což je případ, kdy konečník vyčnívá konečníkem

 • rectocele, což je stav, kdy se konečník vyboulí dolů do pochvy

U některých mužů se také může objevit dysfunkce pánevního dna.

Kdo je ohrožen fekální inkontinencí?

S fekální inkontinencí se může setkat kdokoli, ale někteří lidé ji dostanou častěji než ostatní. Můžete být ohroženi, pokud:

 • je vám více než 65 let
 • jsi žena
 • jsi žena, která porodila
 • máte chronickou zácpu
 • máte onemocnění nebo zranění, které způsobilo poškození nervů

Jak se diagnostikuje fekální inkontinence?

Váš lékař provede důkladnou anamnézu a fyzické vyšetření k diagnostice fekální inkontinence. Váš lékař se vás zeptá na frekvenci inkontinence a na to, kdy k ní dochází, stejně jako na vaši dietu, léky a zdravotní problémy.

Následující testy mohou pomoci k diagnóze:

 • digitální vyšetření oblasti konečníku
 • kultura stolice
 • baryum klystýr (fluoroskopický rentgen tlustého střeva, včetně tlustého střeva a konečníku, s kontrastem barya)

 • krevní testy
 • elektromyografie (k testování funkce svalů a příbuzných nervů)

 • anorektální ultrazvuk
 • proktografie (rentgenové video při pohybu střev)

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud potřebujete pomoc při hledání lékaře primární péče.

Jak se léčí fekální inkontinence?

Léčba fekální inkontinence závisí na příčině. Některé z možností léčby zahrnují:

Strava

Potraviny, které způsobují průjem nebo zácpu, jsou identifikovány a vyloučeny ze stravy. To může pomoci normalizovat a regulovat pohyby střev. Váš lékař mnoho doporučuje zvýšení tekutin a určitých druhů vlákniny.

Léky

U průjmu mohou být předepsány léky proti průjmu, jako je loperamid (Imodium), kodein nebo difenoxylát / atropin (Lomotil), aby se zpomalil pohyb tlustého střeva, což umožnilo pomalejší průchod stolice. Váš lékař může při zácpě doporučit vlákninové doplňky.

Rekvalifikace střev

Dodržování rutiny rekvalifikace střev může podpořit normální pohyby střev. Aspekty této rutiny mohou zahrnovat:

 • pravidelné sezení na záchodě
 • pomocí rektálních čípků ke stimulaci pohybu střev

Inkontinenční spodní prádlo

Pro větší ochranu můžete nosit speciálně navržené spodní prádlo. Tyto oděvy jsou k dispozici v jednorázových a opakovaně použitelných formách a některé značky používají technologii, která minimalizuje zápach.

Kegelovy cviky

Kegelovy cviky posilují svaly pánevního dna. Tato cvičení zahrnují rutinu opakovaného stahování svalů, které se používají při odchodu do koupelny. Měli byste se poradit se svým lékařem, abyste se naučili správný způsob cvičení.

Biofeedback

Biofeedback je alternativní lékařská technika. S ním se naučíte pomocí mysli ovládat své tělesné funkce pomocí senzorů.

Pokud máte fekální inkontinenci, biofeedback vám pomůže naučit se ovládat a posilovat svaly svěrače. Někdy se lékařské vybavení používané pro trénink umístí do vašeho řitního otvoru a konečníku. Váš lékař poté prověří funkci vašeho konečníku a svalů análního svěrače.

Naměřený svalový tonus je vizuálně zobrazen na obrazovce počítače, takže můžete sledovat sílu pohybů svalů. Sledováním informací („zpětná vazba“) se dozvíte, jak zlepšit kontrolu svalů konečníku („bio“).

Chirurgická operace

Chirurgická léčba je obecně vyhrazena pro těžké případy fekální inkontinence. Existuje několik chirurgických možností:

 • Sfinkteroplastika. Natržené konce řitního svěrače jsou přivedeny zpět k sobě, takže sval je posílen a anální svěrač je napnutý.
 • Gracilisova transplantace svalu. Sval gracilis je přenesen z vnitřní strany stehna a umístěn kolem análního svěrače, aby dodal sílu a podporu.
 • Umělý svěrač. Umělý svěrač je silikonový kroužek, který je implantován kolem řitního otvoru. Umělý svěrač ručně vyfouknete, abyste umožnili defekaci, a nafoukněte jej, abyste uzavřeli řitní otvor, což zabraňuje úniku.
 • Kolostomie. Někteří lidé, kteří mají těžkou fekální inkontinenci, se rozhodnou podstoupit operaci kolostomie. Během operace kolostomie váš chirurg přesměruje konec tlustého střeva tak, aby prošel břišní stěnou. K břichu je kolem stomie připevněn jednorázový vak, což je část střeva, která je připevněna k otvoru vytvořenému přes břicho. Po dokončení operace již stolice neprochází řitním otvorem, ale místo toho se vyprázdní ze stomie do jednorázového vaku.

Solesta

Solesta je injekční gel, který byl schválen Food and Drug Administration (FDA) v roce 2011 pro léčbu fekální inkontinence. Cílem terapie Solesta je zvýšit množství rektální tkáně.

Gel se vstřikuje do stěny řitního otvoru a u některých lidí účinně snižuje nebo úplně léčí fekální inkontinenci. Funguje tak, že způsobuje větší objem a tloušťku anální tkáně, což zužuje anální otvor a pomáhá mu zůstat těsněji uzavřený.

Přípravek Solesta musí podávat zdravotnický pracovník.

Lze fekální inkontinenci předejít?

Stárnutí, traumata z minulosti a určité zdravotní stavy mohou vést k fekální inkontinenci. Stavu nelze vždy předejít. Riziko však lze snížit udržováním pravidelného vyprazdňování a udržováním silných pánevních svalů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY