Co potřebujete vědět o překonání horečky

Jak překonat horečku

Pokud máte vy nebo někdo, o koho se staráte, horečku, postupujte podle následujících kroků, abyste horečku odstranili:

 1. Změřte si teplotu a zhodnoťte své příznaky. Pokud je vaše teplota 100,4 °F (38 °C) nebo vyšší, máte horečku.
 2. Zůstaňte v posteli a odpočívejte.
 3. Udržujte hydrataci. Pití vody, ledového čaje nebo velmi zředěné šťávy k doplnění tekutin ztracených pocením. Ale pokud je těžké udržet tekutiny dole, cucejte ledové třísky.
 4. Berte volně prodejné léky jako acetaminofen a ibuprofen ke snížení horečky. Všimněte si správného dávkování a nepoužívejte je spolu s jinými léky na snížení horečky. Neměli byste svému dítěti nebo dítěti podávat aspirin bez konzultace s lékařem. Kojenci mladší 6 měsíců by neměli dostávat ibuprofen.
 5. Zůstaň v klidu. Odstraňte další vrstvy oblečení a přikrývek, pokud nemáte zimnici.
 6. Udělejte si vlažné koupele nebo použijte studené obklady, abyste se cítili pohodlněji. Studené koupele, koupele s kostkami ledu nebo alkoholové koupele nebo tření mohou být nebezpečné a je třeba se jim vyhnout.
 7. Ale bez ohledu na to, co ukazuje číslo na teploměru, pokud máte nějaké obavy, poraďte se se svým lékařem.

Horečka je reakcí těla na boj s infekcemi způsobenými viry nebo bakteriemi. Horečky mohou být také výsledkem spálení sluncem nebo očkováním. Horečku může dostat každý, bez ohledu na věk. Lidé, kteří mají oslabený imunitní systém, mohou mít horečky častěji než ostatní. Chcete-li se dozvědět o konkrétních pokynech pro léčbu podle věku a porozumět svým příznakům, pokračujte ve čtení.

Jak zhodnotit situaci

Zdravý dospělý člověk s mírnou horečkou se může cítit, jako by ho srazil náklaďák Mack, ale dítě s vysokou horečkou se někdy může cítit docela pohodlně. Může nastat i opak obou scénářů. Horečky nejsou univerzální a jejich příznaky také ne. Vaše celková úroveň pohodlí a příznaky vám mohou pomoci rozhodnout, jak horečku léčit. Pokud máte horečku, můžete zaznamenat následující příznaky:

 • pocit slabosti nebo točení hlavy
 • ztráta chuti k jídlu
 • bolest hlavy
 • Bolest svalů
 • pocení
 • zimnice
 • nevolnost
 • zvracení
 • vyrážka

Pokud horečku doprovází vyrážka, měli byste se poradit se svým lékařem. Je důležité, aby váš lékař určil hlavní příčinu vyrážky. Jiné příznaky, jako je nevolnost nebo zvracení, mohou po lékařské péči vymizet rychleji. Pokud je vaše horečka vyšší než 103 °F (39,4 °C), měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. To platí zejména, pokud zažíváte zmatenost, halucinace nebo křeče.

Měření teploty 101

Většina lidí má základní teplotu 98,6 °F (37 °C), ačkoli někteří lidé mají základní teplotu o něco vyšší nebo nižší. Normální je i denní kolísání teplot. Různé typy teploměrů mohou poskytovat různé výsledky. Jste považováni za horečku orální, rektální, ušní nebo temporální tepnový (čelní) teploměr registruje 100,4 °F (38 °C) nebo vyšší. Pokud používáte an axilární (podpažní) teploměr, bude naměřená teplota přibližně o 1 °F nebo o 1 °C nižší, takže cokoliv nad 37 °C by představovalo horečku. Mnoho pediatrů doporučuje používat rektální teploměry pro kojence a kojence. Poraďte se se svým lékařem, jaký typ teploměru použít. Také byste jim měli dát vědět, jakým teploměrem jste teplotu svého dítěte zaznamenávali.

Kdy navštívit lékaře

Jak a kdy byste měli horečku léčit, je obecně určeno vaším věkem. Pokud se horečka neléčí, může vést k vážným komplikacím u malých dětí, starších dospělých a lidí s narušeným imunitním systémem.

Kojenci a batolata

Kojenci do 3 měsíců by měli být vyšetřeni lékařem, pokud mají horečku 100,4 °F (38 °C) nebo vyšší. Měli by stále navštívit lékaře, i když nejsou přítomny žádné další příznaky. Děti ve věku 3 až 6 měsíců nemusí vyžadovat léčbu horečky až do 102 °F (38,9 °C). Pokud má vaše dítě jiné příznaky nebo jeho horečka přesáhne 38,9 °C, měli byste zavolat svému lékaři. Děti ve věku od 6 měsíců do 2 let, které mají teplotu 38,9 °C nebo vyšší, mohou užívat volně prodejné léky pod dohledem lékaře. Informujte svého lékaře, pokud horečka přetrvává déle než jeden den, zhorší se nebo neklesne pomocí léků.

Malé děti a dospívající

Děti ve věku od 2 do 17 let obecně nepotřebují léky na snížení horečky pod 38,9 °C. Mohou mít prospěch z léků, pokud pociťují příznaky, jako je podrážděnost nebo bolesti svalů. Pokud jejich horečka přesáhne 102 °F (38,9 °C), lze ji pomocí léků snížit. Pokud je vaše dítě velmi nepříjemné nebo pokud jeho horečka přetrvává déle než tři dny, měli byste se poradit se svým lékařem.

Dospělí

Dospělí ve věku 18 a více let obvykle nepotřebují léky na horečku pod 38,9 °C. Horečky nad toto číslo mohou být sníženy léky. Pokud vaše horečka překročí 103 °F (39,4 °C) nebo nereaguje na léčbu, je oprávněné zavolat lékaře. Dospělí s horečkou a dalšími příznaky, jako je ztuhlý krk, silná bolest kdekoli v těle nebo dušnost, by měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Horečka u dospělých nad 65 let automaticky nevyžaduje zvláštní léčbu, i když byste si měli dávat pozor na příznaky, jako je dušnost nebo zmatenost. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Měli byste se také poradit se svým lékařem, pokud vaše horečka přesáhne 38,9 °C nebo pokud neklesne do dvou dnů. Můžete vyzkoušet volně prodejné léky, ale měli byste si být jisti, že nebudou v rozporu s jinými léky, které užíváte.

Další pokyny

Pokud máte oslabený imunitní systém, měli byste vyhledat lékařskou péči. Oslabený imunitní systém je běžný u lidí, kteří mají HIV, rakovinu nebo autoimunitní onemocnění. Horečka je často příznakem infekce. Někdy jsou tyto infekce rychle se pohybující nebo obtížně léčitelné. Pokud tedy máte oslabený imunitní systém, je důležité získat okamžitou lékařskou pomoc při horečce.

Co můžete udělat teď

Běžící horečka není obvykle nic, čeho byste se měli obávat. Je důležité porozumět pokynům pro léčbu horečky, zejména u malých dětí, starších dospělých a lidí s narušeným imunitním systémem. Pokud máte vy nebo někdo, o koho se staráte, horečku, měli byste:

 • Zkontrolujte pokyny pro věk. Je bezpečné léčit tuto horečku doma, nebo byste měli navštívit lékaře?
 • Zůstaňte hydratovaní. Každý může mít prospěch z přidaných elektrolytů nebo vody.
 • Sledujte dobu trvání. Bez ohledu na váš věk, pokud vaše horečka neustoupí do dvou dnů, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud si někdy nebudete jisti, jak horečku zvládnout, zavolejte svému lékaři. Mohou s vámi spolupracovat na určení nejlepšího postupu. Pokračujte ve čtení: Vše, co potřebujete vědět o horečce vašeho dítěte »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY