Co rodiče potřebují vědět o dětské rakovině kostí

Osteosarkom a Ewingův sarkom jsou dva nejčastější typy dětské rakoviny kostí. Jsou vzácné, a když jsou zachyceny včas, léčba může být velmi účinná.

Drazen Zigic/Getty Images

Dva nejběžnější typy primární dětské rakoviny kostí jsou osteosarkom a Ewingův sarkom. Osteosarkom obvykle ovlivňuje rameno nebo nohu vašeho dítěte blízko kolena. Ewingův sarkom je spíše ovlivnit jejich pánev, žebra nebo nohy.

Oba typy rakoviny jsou extrémně vzácné. Osteosarkom postihuje asi 500 dětí ve Spojených státech za rok. To odpovídá asi 2 % dětské rakoviny.

Ewingův sarkom je ještě vzácnější, postihuje asi 200 dětí ve Spojených státech ročně. Tvoří o 1 % dětských diagnóz rakoviny.

Podívejme se, co byste měli vědět o dětské rakovině kostí, včetně příznaků, příčin, léčby a výhledů.

Zjistěte více o osteosarkomu.

Zjistěte více o Ewingově sarkomu.

Co je dětská rakovina kostí?

Dětská rakovina kostí je vzácný typ rakoviny, která postihuje kosti vašeho dítěte. Existují dvě hlavní kategorie rakoviny kostí:

 • Primární rakovina kostí: Tato kategorie rakoviny kostí začíná v kosti.
 • Metastatická rakovina kostí: Tato kategorie rakoviny kostí začíná jako jiný typ rakoviny a šíří se do kostí vašeho dítěte.

Dva hlavní typy primární dětské rakoviny kostí jsou osteosarkom a Ewingův sarkom. Osteosarkom je častější než Ewingův sarkom, ale obě tyto formy rakoviny jsou vzácné.

Diagnózy rakoviny kostí s největší pravděpodobností obdrží teenageři, zejména během růstových skoků. Jsou nejčastěji přijímané dětmi mladšími 19 let.

Zatímco osteosarkom a Ewingův sarkom jsou rakoviny kostí, postihují různé kosti. Osteosarkom se nejčastěji vyskytuje v pažích, ramenou a nohách vašeho dítěte. Ewingův sarkom se nejčastěji vyskytuje v jejich žebrech, pánvi, nohách a páteři.

Osteosarkom a Ewingův sarkom mohou také postihnout stejné kosti. To znamená, že některé kosti mohou být postiženy buď Ewingovým sarkomem nebo osteosarkomem.

Jaké jsou příznaky dětské rakoviny kostí?

Ačkoli osteosarkom a Ewingův sarkom mohou postihovat různé kosti, obvykle mají podobné příznaky. Příznaky pro dětská rakovina kostí zahrnuje:

 • bolest, která je obvykle nejčastějším příznakem
 • otok v blízkosti kosti vašeho dítěte nebo v jeho kosti
 • kosti, které se lámou snadno nebo bez jasné příčiny
 • horečka, která se nedá vysvětlit
 • měkká hrudka, která může být teplá na dotek

Příznaky dětské rakoviny kostí jsou podobné příznakům jiných nemocí a stavů. To, že vaše dítě má tyto příznaky, neznamená, že má rakovinu.

Pokud vaše dítě pociťuje některý z těchto příznaků, kontaktujte prosím ihned zdravotníka, abyste zjistili, co je příčinou příznaků vašeho dítěte.

Co způsobuje dětskou rakovinu kostí?

Není jasné, jaká je přesná příčina dětské rakoviny kostí. Dědičnost a předchozí léčba rakoviny (chemoterapie, transplantace kmenových buněknebo záření) jsou možnými spouštěči.

Odborníci se domnívají, že Ewingův sarkom může souviset s rychlým vývojem kostí, například během prudkého růstu dospívajících. Ačkoli dětské rakoviny kostí mohou způsobit, že kosti jsou zranitelnější vůči zlomeninám a zlomeninám, zlomené kosti nezpůsobují rakovinu kostí u dětí.

Jak se diagnostikuje dětská rakovina kostí?

Pokud se lékař, který vidí vaše dítě, domnívá, že může mít rakovinu kostí, provede řadu testů, aby zjistil, zda tomu tak je. Obvykle začnou fyzickým vyšetřením. Budou také klást otázky o tom, kdy příznaky vašeho dítěte začaly a jaké příznaky zažívá.

Poté pediatr pravděpodobně nařídí rentgenový snímek oblasti, která vaše dítě trápí. Pokud potřebují více informací a mají podezření, že existuje šance na rakovinu kostí, mohou být provedeny další testy, počítaje v to:

 • skeny kostí
 • CT vyšetření
 • zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)
 • PET skeny
 • krevní testy, které vyhodnotí hladiny enzymů zvaných alkalická fosfatáza a laktátdehydrogenáza, které jsou oba vyšší u dětí s osteosarkomem a Ewingovým sarkomem

 • biopsie, kdy je tkáň z nádoru extrahována a následně zkoumána pod mikroskopem

Jaká je léčba rakoviny kostí u dětí?

Léčba rakoviny kostí u dětí se liší v závislosti na typu rakoviny, kterou vaše dítě má, a na tom, jak pokročilá je. Rakoviny kostí, které jsou lokalizované (zůstávají v místě, kde začaly), se obvykle léčí snadněji než rakoviny, které se rozšířily do jiných částí těla vašeho dítěte.

Přesto se léčba rakoviny u dětí každým dnem zlepšuje. Děti, které dostanou diagnózu agresivnější formy rakoviny, mají naději.

Některé z možností léčby rakoviny kostí u dětí zahrnout:

 • chemoterapie, která využívá protirakovinné léky k ničení rakovinných buněk

 • radiační terapie, která využívá vysoce intenzivní rentgenové záření k ničení rakovinných buněk

 • operace k odstranění nádorů
 • experimentální možnosti léčby, které se zaměřují na typ rakoviny, kterou vaše dítě má

Jaké jsou rizikové faktory rakoviny kostí u dětí?

Určité faktory mohou zvýšit riziko dítěte rozvoje onemocnění, jako jsou:

 • Děti, kterým byl při narození přidělen muž, mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine rakovina kostí v dětství.
 • U bílých dětí je větší pravděpodobnost vzniku Ewingova sarkomu.
 • Černošské děti a děti jiných rasových skupin mají větší pravděpodobnost vzniku osteosarkomu než bílé děti.
 • U dětí s anamnézou retinoblastomu, což je vzácná rakovina oka, je větší pravděpodobnost vzniku osteosarkomu.
 • U dětí s rodinnou anamnézou Li-Fraumeniho syndromu je větší pravděpodobnost vzniku osteosarkomu.
 • Děti, které byly léčeny ozařováním a chemoterapií pro jiné druhy rakoviny, mají zvýšené riziko vzniku rakoviny kostí.

Jaký je výhled pro děti, které mají rakovinu kostí?

Stejně jako ostatní druhy rakoviny, výhled pro děti kteří mají rakovinu kostí, závisí na tom, jak pokročilá je jejich rakovina a jak moc se rozšířila do jiných částí jejich těla. Když je rakovina lokalizovaná – což znamená, že zůstává v oblasti původního nádoru – míra přežití je vysoká, když děti dostávají léčbu rakoviny.

Pokud se rozšířil do regionálních oblastí (blízké struktury) nebo vzdálených oblastí (jako jsou jejich plíce nebo jiné odlišné orgány), míra přežití se snižuje.

Léčba rakoviny se opět neustále vyvíjí a postupuje. Každým rokem je větší naděje pro děti s diagnózou rakoviny kostí.

Často kladené otázky

Jaké jsou vedlejší účinky léčby rakoviny kostí?

V závislosti na typu léčby rakoviny, které vaše dítě dostává, mohou mít okamžité vedlejší účinky, jako je nevolnost, únava, průjem a vypadávání vlasů.

Léčba rakoviny může také zvýšit riziko neplodnosti vašeho dítěte, jiných typů rakoviny a srdečních problémů později v životě.

Vyžaduje dětská rakovina kostí amputaci?

Před lety byla amputace postižených kostí často nezbytná k léčbě dětské rakoviny. Dnes léčba pokročila, takže úplné odstranění končetiny obvykle není nutné.

Dostanou někdy malé děti rakovinu kostí?

Osteosarkom, nejběžnější typ dětské rakoviny kostí, obvykle postihuje děti, které jsou mezi nimi 10 a 19 let. Své mimořádně vzácný mezi dětmi mladšími 5 let.

Rakovina kostí v dětství je vážné onemocnění, ale je extrémně vzácné. Pokud má vaše dítě příznaky, jako je bolest v kostech, je nepravděpodobné, že by mělo rakovinu kostí.

Jakékoli neobvyklé příznaky, které má vaše dítě, prodiskutujte s pediatrem. Když je rakovina kostí u dětí zachycena brzy, šance vašeho dítěte na přežití jsou vysoké.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY