Co se stane s vaší kůží, když přestanete kouřit

Kouření může přispívat k řadě kožních problémů, od předčasných vrásek až po změnu barvy. Ale odvykání může pomoci minimalizovat a dokonce zvrátit některé z těchto účinků.

Kouření může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je rakovina a srdeční onemocnění. Může si to ale také vybrat daň na vašem vzhledu – včetně pleti.

Kouření způsobuje zúžení krevních cév, což snižuje tok kyslíku a živin do pokožky. Výzkum naznačuje, že lidé, kteří kouří, mají méně kolagenových a elastinových vláken, klíčových proteinů pro zdraví a pevnost pokožky.

Mezitím tabákový kouř je propojený pigmentace, která může způsobit, že vaše pleť bude vypadat šedě, načervenalě nebo nažloutle.

Kromě toho může kouření způsobit stařecké skvrny a předčasné vrásky a zhoršit kožní onemocnění, jako je lupénka nebo ekzém.

Co se ale stane s vaší pokožkou, když přestanete kouřit? Docela dost.

Výhody odvykání kouření

Přestat kouřit prospívá téměř všem orgánům v těle, včetně toho největšího.

Zlepšuje pleť a pigmentaci

Podle 2012 výzkumpřestat kouřit může snížit stařecké skvrny, zarudnutí a další známky změny barvy.

A studie 2013 opakoval toto zjištění. Výzkumníci dospěli k závěru, že zarudnutí kůže a tabákové skvrny se po ukončení kouření výrazně snížily.

Snižuje známky stárnutí

A malá studie z roku 2010 dospěli k závěru, že přestat kouřit vedlo ke snížení „biologického věku“ účastníků o 13 let. Vědci toto číslo založili na faktorech, jako je jas, hladkost, elasticita a zbarvení pokožky.

To znamená, že je zapotřebí více výzkumu, abychom plně pochopili, jak odvykání kouření ovlivňuje existující vrásky.

Obnovuje produkci kolagenu

Kouření zhoršuje produkci kolagenu, ale tento proces může být obnoven po ukončení.

V malé studii z roku 2019 vědci zjistili, že přestat kouřit vedlo k reaktivaci produkce kolagenu v těle.

Kdy uvidíte výsledky?

Podle výzkum 2019známky stařeckých skvrn a hyperpigmentace se mohou snížit do jednoho měsíce od ukončení kouření. A malá studie z roku 2013 také zjistili, že změny barvy pleti způsobené kouřením se začnou zvrátit asi 4-12 týdnů po ukončení kouření.

Pamatujte: čas, který trvá, než si všimnete výhod, se může lišit. Během měsíce však pravděpodobně můžete očekávat určitá zlepšení.

Tipy pro obnovu pleti

Kromě toho, že přestanete kouřit, existují i ​​​​další kroky, které můžete udělat pro obnovení své pokožky, včetně:

  • Udržování vyvážené stravy. Zdravá, vyvážená strava plná základních vitamínů a živin může pomoci posílit a chránit pokožku. Pitná voda může také pomoci pokožce zůstat zdravá a hydratovaná. Omezení alkoholu také minimalizuje známky fotostárnutí a dehydratace.
  • Dostatek pohybu. Výzkum z roku 2015 naznačuje, že pravidelné kardio může zlepšit složení pokožky, zahušťovat vnitřní vrstvy a dodávat jí baculatější vzhled.
  • Dobře spát. Stejně jako ostatní vaše orgány, vaše kůže se během spánku sama opravuje. Když budete mít dostatek zavřených očí, dáte svému tělu dostatek času na posílení průtoku krve a produkci kolagenu. To může pomoci snížit známky vrásek a hyperpigmentace.
  • Používání opalovacího krému. Použití SPF, i když je zataženo, ochrání vaši pokožku před poškozením světlem. Malá studie z roku 2016 dokonce naznačuje, že pravidelné používání opalovacích krémů by mohlo zvrátit známky fotostárnutí, i když je zapotřebí více výzkumu, který to potvrdí.
  • Dodržování pravidelné rutiny péče o pleť. Mytí, hydratace a péče o vaši pokožku může vést k udržení zdravé a hydratované pokožky. Pokud si nejste jisti správnou rutinou péče o pleť pro vás, promluvte si s dermatologem.
  • Používání produktů formulovaných pro obnovu pokožky. Existuje mnoho produktů, které mohou pomoci zvrátit známky poškození způsobeného kouřením. Například séra s vitamínem C mohou redukovat vrásky a rozjasnit pleť. Mezitím může niacinamid pomoci zesvětlit vzhled hyperpigmentace a stařeckých skvrn.Retinol je také velmi účinný v boji proti vráskám.
  • Získání ošetření v ordinaci, které se zaměří na vaše obavy. Existuje několik dermatologických a kosmetických ošetření v ordinaci, jako je mikrojehličkování, dermální výplně a ošetření laserovým resurfacingem, které mohou pomoci zlepšit texturu pokožky a snížit zabarvení.

Cítíte se ztraceni v uličce péče o pleť? Přečtěte si více o běžných složkách péče o pleť.

Sečteno a podtrženo

Kouření může časem poškodit vaši pokožku, způsobit stařecké skvrny, předčasné vrásky, změnu barvy a ztluštění. Může také zhoršit příznaky kožních onemocnění, jako je psoriáza a ekzém.

Přestat kouřit může zvrátit některé škody. Ukončení tohoto návyku může obnovit produkci kolagenu, snížit známky zarudnutí a hyperpigmentace a snížit výskyt vrásek.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY