Co vědět o klonidinu pro spánek

Úvod

Nespavost je stav, který ovlivňuje váš spánek. Pokud ji máte, můžete pociťovat problémy s usínáním, setrváním ve spánku nebo se během dne cítit neklidně. Při hledání úlevy jste možná slyšeli, že klonidin může pomoci při léčbě nespavosti.

Klonidin se primárně používá k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze). Používá se také k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Není však schválen FDA pro nespavost.

Přesto je jedním z vedlejších účinků klonidinu sedace nebo ospalost. Výsledky některých klinických studií naznačují, že klonidin může být užitečný při léčbě nespavosti u dětí s ADHD, ale tyto výsledky jsou omezené. Zde je to, co byste měli vědět o používání klonidinu, který vám pomůže spát.

Klonidin pro nespavost

Klonidin způsobuje vedlejší účinky, jako je ospalost. Omezené studie testovaly klonidin jako léčbu nespavosti a sledovaly pouze toto použití u dětí s ADHD. Podle metaanalýzy však počáteční studie naznačovaly, že klonidin mohl těmto dětem pomoci rychleji usnout a méně se v noci probouzet.

Přesto tyto výsledky studie neposkytují dostatek informací k potvrzení klonidinu jako bezpečné a účinné léčby nespavosti, a to i u dětí s ADHD. Navíc toto použití klonidinu bylo studováno pouze u dětí s ADHD, nikoli u běžné populace. Z tohoto důvodu je nemožné přesně říci, jak by to ovlivnilo jiné skupiny lidí.

Jiné způsoby léčby nespavosti

Primární léčbou nespavosti je změna životního stylu. Možná budete chtít vyzkoušet následující změny životního stylu k léčbě nespavosti:

Pokud změny životního stylu nezlepší vaše problémy se spánkem, poraďte se se svým lékařem. Některé léky jsou schváleny k léčbě nespavosti. Mohou být pro vás to pravé, ale většina lidí by je neměla používat delší dobu. Pro více informací si přečtěte o změnách životního stylu, behaviorální terapii a lécích jako léčbě nespavosti.

Nežádoucí účinky klonidinu

Kromě ospalosti existují další běžné nebo mírné vedlejší účinky klonidinu. Mezi tyto nežádoucí účinky patří:

 • suchá ústa
 • suché oči
 • závrať
 • žaludeční nevolnost nebo bolest
 • zácpa
 • bolest hlavy

Klonidin má také některé závažnější vedlejší účinky, i když jsou vzácné. Mezi tyto nežádoucí účinky patří:

 • počáteční zvýšení krevního tlaku před poklesem
 • abnormální srdeční frekvence
 • ortostatická hypotenze (nízký krevní tlak, když stojíte), která způsobuje závratě
 • omdlévat
 • zpomalené dýchání nebo potíže s dýcháním
 • bolest na hrudi
 • halucinace (vidět a slyšet věci, které nejsou skutečné)

Více o klonidinu

Klonidin patří do třídy léků nazývaných centrálně působící alfa agonisté. K léčbě vysokého krevního tlaku stimuluje klonidin určité receptory v mozkovém kmeni. To snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Klonidin také ovlivňuje část mozku zvanou prefrontální kůra. Toto je část, která pomáhá regulovat chování, pozornost a vyjádření emocí nebo afektu.

Předpokládá se, že účinky klonidinu na prefrontální kůru z něj činí účinnou léčbu ADHD u lidí ve věku 6 let nebo starších.

Klonidin přichází v různých formách, včetně tablet s okamžitým uvolňováním, tablet s prodlouženým uvolňováním a náplastí. K léčbě vysokého krevního tlaku se používají tablety klonidinu s okamžitým uvolňováním a klonidinové náplasti. Tablety klonidinu s prodlouženým uvolňováním se používají u dětí k léčbě ADHD.

Přečtěte si více: Kompletní informace o léku pro klonidin »

Promluvte si se svým lékařem

Klonidin je schválen k léčbě vysokého krevního tlaku a ADHD, ale zatím není dostatek údajů, které by podpořily jeho použití jako léčbu nespavosti. Zatímco klonidin může způsobit ospalost jako vedlejší účinek, přínos tohoto účinku nepřevažuje nad riziky ostatních vedlejších účinků.

Poraďte se se svým lékařem o změnách, které můžete provést, abyste pomohli, pokud máte problémy se spánkem. Pokud u vás změny životního stylu nefungují, může vám lékař doporučit léčbu, která je pro vás účinnější.

Související: Nejlepší aplikace pro nespavost roku 2016 »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY