Co způsobuje lechtání v mé hrudi?

Lechtání nebo chvění na hrudi může být příznakem řady zdravotních stavů, od srdce přes plíce až po žaludek.

I když většina příčin není vážná, existují okolnosti, kdy by lechtání na hrudi nemělo být ignorováno.

Jaké jsou příčiny lechtání na hrudi?

Lechtání na hrudi se může cítit jako chvění nebo bublání v hrudi. Zde jsou některé možné příčiny.

Nachlazení

Lechtání na hrudi je často příznakem běžného nachlazení. Obvykle se jedná o mírné virové onemocnění, které vede k příznakům, jako je kašel, rýma, bolest hlavy a celkový pocit nepohodlí.

Běžná rýma obvykle odezní za méně než týden a můžete ji léčit pomocí volně prodejných opatření.

Přečtěte si více o běžném nachlazení.

Senná rýma

Senná rýma, známá také jako alergická rýma, může způsobit, že se v krku nebo na hrudi rozvine pocit lechtání. Senná rýma je způsobena vystavením alergenu (něco, na co jste alergický).

Senná rýma často trvá déle než běžné nachlazení. Na rozdíl od svého názvu není horečka příznakem senné rýmy, ale můžete zaznamenat:

 • rýma s řídkým vodnatým výtokem
 • kašel
 • kýchání
 • sinusový tlak

Přečtěte si více o senné rýmě.

Bronchitida

Někdy může být lechtáním na hrudi bronchitida. Jedná se o zánět sliznice dýchacích cest v plicích. Bronchitida se může vyvinout po nachlazení nebo jiné respirační infekci. Někteří lidé nazývají bronchitidu „nachlazením hrudníku“.

Kromě lechtání na hrudi jsou příznaky:

 • únava
 • dušnost
 • vykašlávání hlenu
 • bolest na hrudi nebo nepohodlí

Někdy může být bronchitida dlouhotrvající stav nazývaný chronická bronchitida.

Zjistěte více o bronchitidě.

Astma

Astma je chronický stav, který způsobuje, že se plíce velmi rychle uvolňují a stahují. V důsledku toho je obtížné efektivně dýchat. Křeč v dýchacích cestách může způsobit pocit lechtání na hrudi.

Pokud je astma velmi těžké, může dojít k sípání a dušnosti. Dalším příznakem astmatu je chronický kašel, který je obvykle horší v noci.

Astma může způsobit vážné epizody, kdy nemůžete dobře dýchat. Abyste tomu zabránili, navštivte odborníka na astma.

Zjistěte více o astmatu.

Úzkost

Úzkost je pocit paniky nebo strachu, který může být ohromující. Člověk s úzkostí může cítit lechtání na hrudi kvůli rychlému srdečnímu tepu nebo rychlému dýchání.

Můžete také zažít intenzivní epizodu úzkosti známou jako záchvat úzkosti. To může mít pocit, jako byste měli infarkt.

Zjistěte více o úzkosti.

Kyselý reflux nebo GERD

Kyselý reflux je stav, který způsobuje, že žaludeční kyselina stoupá do krku. To může způsobit pálení v krku a také lechtání na hrudi. Příznaky se často zhoršují, když ležíte naplocho nebo po velkém jídle.

Zatímco každý může čas od času zažít reflux kyseliny, časté epizody refluxu kyseliny mohou indikovat gastroezofageální refluxní chorobu (GERD). Tento stav může být vážný, protože může být nepříjemný a bolestivý. Kyselina může také poškodit sliznici jícnu.

Zjistěte více o GERD.

Nepravidelný srdeční tep

Srdce obvykle bije ve specifickém rytmu, ale existují výjimky. Jedním z nich je stav nazývaný fibrilace síní (aFib). Tento stav způsobuje, že horní část lidského srdce bije mimo rytmus se spodní částí. Efektem může být chvění nebo lechtání na hrudi.

Někdy se člověk může cítit na omdlení, když má nepravidelný srdeční rytmus. Pokud máte podezření, že vaše srdce bije nepravidelně, měli byste navštívit svého lékaře.

Pokud máte bolesti na hrudi spolu s lechtáním na hrudi, vyhledejte lékařskou pomoc. To jsou příznaky srdečního infarktu.

Přečtěte si více o fibrilaci síní.

Zápal plic

Pneumonie je závažná infekce plic, která může být důsledkem bakterií, plísní nebo virů, které se dostanou do dýchacích cest. Některé z příznaků pneumonie zahrnují:

 • bolest na hrudi
 • kašel, který může nebo nemusí produkovat hlen
 • únava
 • horečka
 • pocení nebo zimnice
 • dušnost

Zápal plic může být obzvláště problematický pro osoby ve věku 65 let a starší. Pokud by lechtání na hrudi mohlo být způsobeno zápalem plic, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zjistěte více o zápalu plic.

Jaké jsou způsoby léčby lechtání na hrudi?

Nejčastěji je lechtání na hrudi způsobeno nachlazením nebo jiným onemocněním plic. V tomto případě mohou některé z nejlepších ošetření zahrnovat:

 • Odpočinek. Dostatek odpočinku může dát tělu energii k uzdravení.
 • Pití velkého množství tekutin. To pomáhá nejen udržet tělo hydratované, ale také ředit hleny, což usnadňuje vykašlávání.
 • Vyhýbejte se kouři a pasivnímu kouření. Kouř může dráždit plíce, způsobit kašel a zvýšit lechtání na hrudi.
 • Užívání léků, které řeší základní problém. Příklady zahrnují látky zmírňující kyselý reflux, antihistaminika, dekongestanty nebo inhalátory.

Pokud kašel přetrvává déle než týden nebo se vaše příznaky zhorší, měli byste vždy navštívit svého lékaře.

Pokud je lechtání na hrudi způsobeno refluxem kyseliny, možná budete muset změnit svůj jídelníček. To může zahrnovat vyhýbání se jídlům s vysokým obsahem tuku, kořeněným jídlům a těm, o kterých je známo, že produkují nadměrnou žaludeční kyselinu, jako jsou:

 • rajčata
 • čokoláda
 • máta peprná
 • káva

Konzumace menších jídel a zdržení se jídla dvě až tři hodiny před spaním může pomoci strávit jídlo, takže je méně pravděpodobné, že jídlo bude refluxovat (po jídle se vrátí).

Pokud je lechtání na hrudi způsobeno nepravidelným srdečním rytmem, lékař zhodnotí vaše srdce a jeho rytmus. K dispozici jsou léky, které mohou pomoci vrátit srdce zpět do rytmu. Pokud jsou neúčinné, může lékař použít speciálně aplikovaný elektrický šok, aby se pokusil dostat srdce zpět do rytmu.

Jaký je výhled na lechtání na hrudi?

Lechtání na hrudi může souviset s plícemi, srdcem nebo žaludkem. Pokud vaše příznaky přetrvávají déle než několik dní nebo se zhorší, měli byste navštívit svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY