Co způsobuje polakisurii a jak se léčí?

Co je polakisurie?

Polakisurie je také známá jako benigní idiopatická frekvence močení. Týká se častého denního močení u dětí bez konkrétní příčiny. Ačkoli je nejčastější u dětí ve věku 3 až 5 let, mohou se rozvinout i teenageři.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, co způsobuje polakisurii, jak je diagnostikována a jak můžete svému dítěti pomoci zvládnout jejich příznaky.

Jaké jsou příznaky?

Po 3 letech bude vaše dítě močit asi 12krát denně. Jak stárnou a jejich močový měchýř roste, budou močit čtyřikrát až šestkrát denně.

Nejvýraznějším příznakem polakisurie je, že vaše dítě náhle pocítí nutkání močit během dne mnohem více, než je považováno za typické, ale ve skutečnosti se nepomočí. Vaše dítě může například chodit na záchod jednou za půl hodiny nebo méně. V některých případech mohou potřebovat jít až 40krát za jeden den. Mohou zjistit, že pokaždé, když jdou, vyteče jen trochu moči.

Co tento stav způsobuje?

Lékaři ne vždy vědí, co způsobuje polakisurii. V mnoha případech se vaše dítě může cítit vystresované velkou změnou ve svém životě, jako je například to, že jde poprvé do školy. Jakákoli významná událost doma, ve škole nebo v jejich osobním životě může také vyvolat epizodu polakisurie. Tyto jsou známé jako psychogenní spouštěče.

Mezi možné spouštěče patří:

 • stěhování do nového domova
 • dostat se do problémů ve škole
 • být šikanován
 • nedostává dobré známky
 • mít nového člena rodiny, například nedávno narozeného sourozence nebo nového nevlastního rodiče
 • ztráta blízkého člena rodiny nebo přítele
 • rodiče se rozvádějí nebo mají obavy z rozvodu rodičů

Vaše dítě může mít také pocit, že potřebuje hodně na záchod, když ví, že se nějakou dobu nebude moci dostat na záchod, například na výletě, během testu ve škole nebo na škole. událost, která trvá dlouho, například bohoslužba.

Některé možné fyzické a duševní spouštěče zahrnují:

 • nebakteriální cystitida
 • změny chemických látek v těle, jako je konzumace většího množství soli
 • zánět v močové trubici nebo močovém měchýři
 • zvýšené hladiny vápníku v moči
 • tikové poruchy, jako je Tourettův syndrom
 • úzkostné poruchy

Někteří lékaři se domnívají, že polakisurii může vyvolat zvýšené povědomí vašeho dítěte o svém močovém měchýři. Váš močový měchýř se neustále plní močí produkovanou ledvinami, což způsobuje jeho expanzi. Normálně si nevšimnete pocitu, že se moč shromažďuje ve vašem močovém měchýři, dokud se již nemůže rozpínat. Ale pokud má vaše dítě polakisurii, uvědomuje si více než obvykle, že se mu plní močový měchýř, což v něm může vyvolat pocit, že musí jít na záchod pokaždé, když cítí, že se jeho močový měchýř rozšiřuje. Často není nalezen vůbec žádný spouštěč.

Lékaři vědí, že polakisurie není způsobena žádným základním onemocněním v močovém traktu. Z tohoto důvodu má vaše dítě pravděpodobně polakisurii – a ne jiný močový stav – pokud můžete zkontrolovat následující příznaky z tohoto seznamu:

 • Vaše dítě při močení necítí žádnou bolest.
 • Moč vašeho dítěte není páchnoucí, tmavá nebo abnormální barvy.
 • Vaše dítě močí přes den mnohem více než v noci.
 • Vaše dítě nemočí do spodního prádla ani nemá potíže ho udržet.
 • Vaše dítě nepije větší množství tekutin než dříve.
 • Vaše dítě nerozdává odpad jinak než dříve.
 • Zdá se, že vaše dítě nemá horečku, vyrážku, infekci nebo jiný symptom základního onemocnění.
 • Vaše dítě v poslední době příliš nezhublo.

Jak se tento stav diagnostikuje?

Pokud vaše dítě začne často močit, navštivte svého dětského lékaře, aby vyloučil jakékoli další stavy, které by to mohly způsobit.

Za prvé, lékař vašeho dítěte provede úplné fyzické vyšetření, aby se ujistil, že neexistují žádné další příznaky jiných stavů. Požádají vás o úplnou anamnézu zdravotního stavu vašeho dítěte až do doby, kdy začalo často močit, aby zjistili, zda nějaké zásadní změny naznačují možný zdravotní stav. Budou se také ptát, zda vaše dítě nedávno začalo užívat nějaké nové léky.

Lékař vašeho dítěte také zkontroluje jeho tělo na známky, které mohou naznačovat problémy s ledvinami, genitáliemi nebo střevy, protože to vše může ovlivnit, jak často vaše dítě močí.

Provedou také testy, aby vyloučily jakékoli jiné stavy způsobující, že vaše dítě hodně močí. To zahrnuje:

Analýza moči. Vaše dítě bude požádáno, aby se vymočilo do šálku nebo na měrku. Moč může být odeslána do laboratoře k testování nebo zkontrolována v ordinaci lékaře. Tento test se může ujistit, že vaše dítě nemá cukrovku, onemocnění ledvin, jako je nefrotický syndrom, nebo infekci močového měchýře.

Krevní testy. Ty jsou nutné jen občas. Lékař vašeho dítěte použije malou jehlu k odebrání části krve a pošle ji do laboratoře k testování. Tento test může také vyloučit cukrovku, onemocnění ledvin a močového měchýře.

Tipy pro management

Vaše dítě pravděpodobně nebude potřebovat léky k léčbě polakisurie.

Váš lékař může odkázat vaše dítě na poradenství nebo terapii, pokud úzkost nebo jiný duševní stav způsobuje polakisurii.

Pomoci vašemu dítěti naučit se nechodit na záchod pokaždé, když cítí nutkání, je účinný způsob, jak pomoci vyřešit polakisurii.

Jak mohu podpořit své dítě?

Nejprve se ujistěte, že vaše dítě ví, že se nic neděje: Není nemocné a nemá žádné problémy s tělem. Je důležité, aby se necítili špatně, že potřebují hodně močit.

Místo toho jim dejte vědět, že se nic špatného nestane, pokud se nebudou močit pokaždé, když pocítí nutkání, ale že když budou muset jít, mohou. Možná budete moci pomoci svému dítěti, aby si zvyklo déle čekat, než půjde na záchod. Někdy však soustředění se na problém může situaci zhoršit. Pak může být nejlepší nechat je jít na záchod, kdy chtějí, a zároveň je ujistit, že nutkání bude časem méně časté.

Promluvte si soukromě s učiteli vašeho dítěte, chůvami, příbuznými a kýmkoli dalším, kdo pomáhá se o ně starat. Každý, kdo tráví čas s vaším dítětem, by mu měl pomoci cítit se bezpečně, pohodlně a měl by mít jistotu, že nemusí tak často močit, a zároveň mu umožnit jít, pokud cítí, že to potřebuje.

Jsou s tímto stavem spojeny nějaké komplikace?

S polakisurií nejsou spojeny žádné komplikace. Navštivte svého lékaře, pokud vaše dítě náhle pociťuje bolesti při močení, začne si smáčet postel, pokud tomu tak dříve nebylo, nebo pociťuje neustále extrémní žízeň.

Pokud lékař vašeho dítěte zjistí nějaké stavy, které způsobují, že hodně močí, jako je cukrovka, pravděpodobně bude potřebovat okamžitou léčbu. Neléčená cukrovka nebo dlouhodobé infekce močového měchýře a ledvin mohou způsobit trvalé poškození organismu vašeho dítěte.

Výhled

Epizoda polakisurie může trvat od několika dnů do několika měsíců. Může se také vrátit každých několik měsíců nebo let, i když v životě vašeho dítěte neexistuje jasná příčina nebo spouštěč.

V mnoha případech může vaše dítě přestat močit, jakmile jste mu pomohli cítit se pohodlně a nechodit na záchod pokaždé, když pociťuje nutkání. Někdy, pokud se všichni soustředili na časté močení vašeho dítěte, může pomoci, když problém na čas upustíte. Polakisurie je často vyvolána starostmi, nejistotou nebo úzkostí, takže zajištění toho, aby se vaše dítě cítilo dobře doma nebo ve škole, mu může pomoci vyřešit jeho pocity potřeby chodit hodně na záchod.

Může se polakisurie vyvinout u dospělých?

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY