Co způsobuje suchou pokožku a jak ji léčit

Přehled

Suchá kůže je nepříjemný stav vyznačující se šupinatěním, svěděním a praskáním. Může k němu dojít z různých důvodů. Možná máte přirozeně suchou pokožku. Ale i když má vaše pokožka tendenci být mastná, čas od času se může objevit suchá pokožka.

Suchá kůže může postihnout kteroukoli část vašeho těla. Obvykle postihuje ruce, paže a nohy. V mnoha případech může být vše, co k léčbě potřebujete, změna životního stylu a volně prodejné zvlhčovače. Pokud tato léčba nestačí, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Typy suché pokožky

Vystavení suchému počasí, horké vodě a určitým chemikáliím může způsobit vysušení pokožky. Suchá kůže může být také způsobena základními zdravotními stavy.

Dermatitidaje lékařský termín pro extrémně suchou pokožku. Existuje několik různých typů dermatitidy.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida se vyvíjí, když vaše kůže reaguje na něco, čeho se dotkne, což způsobuje lokalizovaný zánět.

Dráždivá kontaktní dermatitida se může objevit, když je vaše pokožka vystavena dráždivé chemické látce, jako je bělidlo.

Alergická kontaktní dermatitida se může vyvinout, když je vaše pokožka vystavena látce, na kterou jste alergičtí, jako je nikl.

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitidadochází, když vaše pokožka produkuje příliš mnoho mazu. Výsledkem je červená a šupinatá vyrážka, obvykle na pokožce hlavy. Tento typ dermatitidy je běžný u kojenců.

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida je také známá jako ekzém. Je to chronické kožní onemocnění, které způsobuje, že se na kůži objevují suché šupinaté skvrny. Je to běžné u malých dětí.

Jiné stavy, jako je lupénka a diabetes typu 2, mohou také způsobit vysušení pokožky.

Rizikové faktory pro suchou pokožku

Suchá kůže může postihnout každého. Ale některé rizikové faktory zvyšují vaše šance na rozvoj suché pokožky, včetně:

 • Stáří. U starších lidí je pravděpodobnější, že se u nich objeví suchá kůže. Jak stárnete, vaše póry přirozeně produkují méně mazu, což zvyšuje riziko suché pokožky.
 • Zdravotní historie. Je pravděpodobnější, že se u vás objeví ekzém nebo alergická kontaktní dermatitida, pokud máte tyto stavy nebo jiná alergická onemocnění ve vaší rodině.
 • Sezóna. Suchá pokožka je častější během podzimních a zimních měsíců, kdy je vlhkost relativně nízká. V létě pomáhá vyšší úroveň vlhkosti zabránit vysychání pokožky.
 • Koupací návyky. Časté koupání nebo mytí velmi horkou vodou zvyšuje riziko vysušení pokožky.

Ošetření suché pokožky

Plán léčby doporučený vaším lékařem bude záviset na příčině vaší suché pokožky.

V některých případech vás mohou poslat ke kožnímu specialistovi nebo dermatologovi. Spolu s léky na životní styl mohou doporučit volně prodejné masti, krémy nebo pleťové vody na předpis k léčbě vašich příznaků.

Léky životního stylu

Jednoduché změny životního stylu mohou pomoci předcházet a zmírnit suchou pokožku. Zkusit:

 • nepoužívejte horkou vodu ke koupání nebo sprchování
 • sprchovat se každý druhý den místo každý den
 • omezte dobu sprchování na méně než 10 minut
 • při koupání nebo sprchování používejte hydratační mýdlo
 • aplikujte hydratační krém ihned po koupání nebo sprchování
 • vlhkou pokožku osušte měkkým ručníkem, spíše než třete
 • vyhněte se svědění nebo drhnutí suchých kožních skvrn
 • použijte zvlhčovač ve vaší domácnosti
 • pít hodně vody

Je také důležité vybrat správný druh hydratačního krému pro váš typ pleti. Pokud je vaše pokožka extrémně suchá, vyhledejte produkt na bázi vazelíny.

Můžete zvážit přechod na lehčí pleťové mléko na vodní bázi během letních měsíců, pokud bude vaše pokožka méně suchá. Lotiony, které obsahují hroznový olej a antioxidanty, mohou také pomoci zachytit vodu ve vaší pokožce.

Výhled pro suchou pleť

Pokud občas zaznamenáte suchou pokožku, můžete jí pravděpodobně předcházet a léčit ji pomocí jednoduchých změn životního stylu a volně prodejných hydratačních přípravků. Pokud se u vás objeví silně suchá kůže, domluvte si schůzku se svým lékařem.

Pokud se dermatitida neléčí, může se zhoršit. Včasná léčba vám pomůže cítit se dříve pohodlně. Sníží také riziko komplikací, jako jsou otevřené rány po škrábání a kožní infekce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY