Co způsobuje žlutý výtok před menstruací?

Přehled

Výtok je směs hlenu a vaginálního sekretu, který se uvolňuje vagínou. Je normální, že ženy mají výtok během menstruačního cyklu. Hladiny estrogenu ovlivňují výboj, takže typ výboje se může v průběhu cyklu měnit.

Vyšší hladiny estrogenu uprostřed vašeho cyklu mohou vést k silnějšímu výtoku, zatímco výtok na začátku a na konci vašeho cyklu bývá tenčí. Některé léky, jako jsou léky na plodnost a některé typy antikoncepce, mohou také zvýšit hladinu estrogenu a vést k většímu výtoku.

Výtok může také poskytnout vodítko k vašemu zdraví. Určitý výtok je normální. Může ale také signalizovat zdravotní problém v závislosti na barvě nebo konzistenci výtoku a dalších příznacích. Většina normálních výtoků je bílá nebo čirá, bez zápachu. Bledě žlutý výtok před menstruací může být normální, ale také může být příznakem infekce.

Čtěte dále a dozvíte se více o žlutém výtoku před menstruací.

9 Příčiny

Žlutý výtok může mít různou konzistenci nebo zápach v závislosti na tom, v jaké části menstruačního cyklu se nacházíte a zda je výtok známkou infekce.

Zde jsou některé z možných příčin žlutého výtoku:

1. Menstruace je blízko

Hlavní vlastnosti: vodnatý nebo světle žlutý výtok

Vodnatý žlutý výtok je nejčastější těsně před menstruací. Je to proto, že vaše pochva produkuje více hlenu. Nažloutlý odstín může pocházet z malého množství menstruační krve smíchané s normálním bílým výtokem.

Velmi bledý, žlutý výtok je také běžný a obvykle normální, zvláště těsně před menstruací. Je to jen důvod k obavám, pokud má výtok také abnormální strukturu nebo zapáchá.

2. Krátký menstruační cyklus

Hlavní vlastnosti: hnědožlutý výtok

Hnědožlutý výtok je nejčastější hned po menstruaci. Barva pochází z menstruační krve. Pokud máte krátký cyklus, můžete si před menstruací všimnout i hnědožlutého výtoku.

Ženy v menopauze si také mohou všimnout hnědožlutého výtoku v důsledku hormonálních změn.

3. Známka infekce

Hlavní vlastnosti: páchnoucí, žlutý výtok

Výtok je obvykle bez zápachu nebo má velmi slabý zápach. Nepříjemně páchnoucí zápach, který je často páchnoucí po rybách, je známkou infekce.

4. Trichomoniáza

Hlavní vlastnosti: pěnivý, žlutý nebo nazelenalý výtok; může mít rybí zápach

Pěnivý žlutý výtok může být známkou trichomoniázy, což je typ sexuálně přenosné infekce (STI). Trichomoniáza s větší pravděpodobností než jiné STI vede k příznakům.

Výtok z trichomoniázy je nazelenalý nebo nažloutlý a zapáchá po rybách. Svědění a bolest genitálií při močení nebo sexu jsou také příznaky trichomoniázy.

5. Kapavka nebo chlamydie

Hlavní vlastnosti: žlutý výtok podobný hnisu

Kapavka a chlamydie jsou STI, které jsou často asymptomatické, ale mohou způsobit výtok. Výtok z kapavky nebo chlamydií bude žlutý a hnisavý.

6. Zánětlivé onemocnění pánve

Hlavní vlastnosti: žlutý nebo zelený výtok se silným zápachem

Pánevní zánětlivé onemocnění (PID) je infekce obvykle způsobená tím, že se neléčená kapavka nebo chlamydie šíří přes reprodukční systém. Pokud není léčena, může způsobit poškození dělohy, vejcovodů a vaječníků.

Výtok z PID je žlutý nebo zelený a má silný zápach. Mezi další příznaky patří:

 • tupá bolest břicha
 • nepravidelné menstruace
 • špinění po celý měsíc

 • vysoká horečka
 • nevolnost
 • bolest při sexu

7. Bakteriální vaginóza

Hlavní vlastnosti: nažloutlý nebo šedobílý výtok s rybím zápachem

Bakteriální vaginóza je infekce, ke které dochází, když se změní přirozená rovnováha bakterií ve vaší pochvě. Příčina není známa, ale souvisí s:

 • kouření
 • pomocí sprchy
 • mít více sexuálních partnerů

Výtok z bakteriální vaginózy bude mít rybí zápach a může být šedobílý nebo žlutobílý.

8. Cervicitida

Hlavní vlastnosti: nažloutlý výtok podobný hnisu s nepříjemným zápachem; výtok může být také zelený nebo hnědý

Cervicitida je zánět děložního čípku. Je to způsobeno STI, přemnožením bakterií nebo alergií (například na latex). Je často asymptomatická, ale může způsobit velké množství nažloutlých výtoků podobných hnisu se špatným zápachem. Výtok může být také zelený nebo hnědý.

Mezi další příznaky patří:

 • časté, bolestivé močení
 • bolest při sexu
 • krvácení po sexu

9. Změny stravy

V některých případech může váš výtok změnit barvu, pokud vyzkoušíte nový vitamín nebo jídlo. Je však pravděpodobnější, že žlutý výtok je známkou infekce.

Hledám pomoc

Žlutý výtok je často příznakem infekce. Měli byste navštívit lékaře, pokud máte před menstruací žlutý výtok, zvláště pokud:

 • výtok má silný zápach
 • výtok je mohutný nebo pěnivý
 • máte svědění genitálií nebo bolesti při močení

To jsou také příznaky infekce.

Váš lékař začne odebráním vaší zdravotní anamnézy. Mohou se vás zeptat:

 • kdy začalo vypouštění
 • jaký je výtok
 • jaké další příznaky máte
 • vaše sexuální historie
 • pokud se sprchuješ

Poté mohou odebrat vzorek výtoku a podívat se na něj pod mikroskopem, aby zjistili, zda nemáte bakteriální vaginózu nebo trichomoniázu. Vzorek výtoku bude také odeslán do laboratoře ke kontrole kapavky, chlamydií a PID.

Výhled

Výtok je normální součástí ženského menstruačního cyklu, ale žlutý výtok může být příznakem infekce, jako je STI. Pokud váš výtok zapáchá, je mohutný nebo pěnivý nebo máte jiné genitální příznaky, měli byste navštívit lékaře.

Příčiny žlutého výtoku jsou léčitelné, ale jejich včasné zachycení a léčba vám pomůže vyhnout se závažnějším příznakům nebo komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY