CoQ10 a statiny: Co potřebujete vědět

Co je CoQ10?

Koenzym Q10 neboli CoQ10 je látka, kterou si lidské tělo vytváří přirozeně. Buňky jej využívají k výrobě energie. CoQ10 také funguje jako silný antioxidant, který pomáhá bojovat proti volným radikálům, které mohou poškodit buňky a DNA.

Vaše tělo však s přibývajícím věkem produkuje méně a méně CoQ10. Lidé s určitými stavy, včetně cukrovky, Parkinsonovy choroby a srdečních problémů, mívají nízké hladiny CoQ10. Není známo, zda nedostatek způsobuje onemocnění, nebo zda se nedostatek objevuje jako první, způsobuje rychlejší stárnutí buněk a zvyšuje pravděpodobnost onemocnění.

Přestože si vaše tělo produkuje vlastní CoQ10, můžete jej získat také z určitých potravin. Nejlepšími zdroji CoQ10 jsou mastné ryby a maso z orgánů, jako jsou hovězí játra. Lze jej nalézt i v celozrnných výrobcích. Umělá forma CoQ10 je k dispozici jako doplněk ve většině lékáren a prodejen zdravé výživy.

Hladiny CoQ10 a vedlejší účinky statinů

Statiny jsou třídou léků na předpis navržených ke snížení vysokého cholesterolu. Přestože jsou statiny velmi účinné, nejsou pro každého. Statiny mohou způsobit nežádoucí účinky, jako jsou:

  • bolest svalů
  • nevolnost a průjem
  • poškození jater a ledvin
  • zvýšená hladina cukru v krvi a diabetes 2. typu

Někteří lidé mají vážnější problémy, včetně stavu známého jako rhabdomyolýza. Dochází k němu při rozpadu svalových buněk. Při kolapsu svalů se do krevního oběhu uvolňuje určitá bílkovina. To zase může způsobit vážné problémy s ledvinami.

Spolu s těmito účinky statiny také snižují hladinu koenzymu Q10 ve vašem těle. S poklesem hladiny se vedlejší účinky statinů zvyšují.

Možné výhody doplňků CoQ10

Užívání doplňků CoQ10 může pomoci zvýšit vaše hladiny CoQ10 a může snížit vedlejší účinky statinů. Výsledky studií přínosů CoQ10 pro snížení svalové bolesti spojené s užíváním statinů jsou však rozporuplné.

Na bolest svalů

Ve studii zveřejněné v American Journal of CardiologyVýzkumníci uvádějí, že používání doplňků CoQ10 zřejmě snižuje rozpad svalů, bolest a nepohodlí lidí užívajících statiny. Nicméně nedávná studie v Ateroskleróza naznačuje, že CoQ10 nezlepšuje bolest svalů u lidí užívajících statiny.

Pro zdraví srdce

Suplementace CoQ10 může také fungovat jako přirozená pomoc při snižování cholesterolu a zlepšování zdraví srdce. I když není dostatek studií, které by potvrdily, jak dobře to funguje, může být možné kombinovat CoQ10 se statiny pro lepší výsledky.

Mnoho studií zkoumá souvislost mezi užíváním doplňků CoQ10 a zdravím srdce. Recenze zveřejněná v Cirkulace: Srdeční selhání naznačuje, že pacienti se srdečním selháním, kteří užívali doplňky CoQ10, měli méně příznaků a komplikací než ti, kteří užívali placebo. Další recenze, publikovaná v Ateroskleróza, naznačuje, že CoQ10 může zlepšit zdraví krevních cév u lidí se srdečním onemocněním nebo bez něj. Ne všechny výzkumy jsou však pozitivní. Zatímco se kdysi myslelo, že CoQ10 může zlepšit krevní tlak, nedávná recenze zveřejněná v Cochranova knihovna naznačuje, že CoQ10 nesnižuje krevní tlak o nic více než placebo.

Další úvahy

Doplňky koenzymu Q10 mají jen málo hlášených vedlejších účinků. Nejčastější se zdá být žaludeční nevolnost. CoQ10 může také snižovat hladinu cukru v krvi, takže lidé s cukrovkou musí při jeho užívání pečlivěji sledovat hladinu cukru v krvi nebo se doplňku úplně vyhnout.

Doplňky CoQ10 mohou interagovat s některými léky, včetně beta-blokátorů, některých antidepresiv a chemoterapeutických léků. Váš lékař může potřebovat změnit dávku statinu, pokud užíváte také doplňky CoQ10. Ujistěte se, že jste se před užitím CoQ10 poradili se svým lékařem.

Sečteno a podtrženo

Ačkoli se zdá, že doplňky CoQ10 jsou velmi slibné pro zdraví srdce, jejich účinnost na zlepšení bolesti svalů ze statinů není jasná. Celkově je zapotřebí více studií k potvrzení jejich přínosu pro tento vedlejší účinek.

Pokud užíváte statiny a máte nepříjemné vedlejší účinky, proberte doplňky CoQ10 se svým lékařem. CoQ10 se zdá být bezpečný a dobře tolerovaný. Jeho užívání může být pro vás dobrou volbou, zvláště pokud jste v dobrém zdravotním stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY