Costochondritida: příčiny, komplikace a léčba

Co je costochondritida?

Costochondritis je zánět chrupavky v hrudním koši. Tento stav obvykle postihuje chrupavku, kde se horní žebra připojují k hrudní kosti nebo hrudní kosti, což je oblast známá jako kostosternální kloub nebo kostosternální spojení.

Bolest na hrudi způsobená kostochondritidou se může pohybovat od mírné až po těžkou. Mírné případy mohou způsobit pouze pocit citlivosti hrudníku na dotek nebo určitou bolest, když zatlačíte na oblast hrudní chrupavky.

Závažné případy mohou způsobit vystřelující bolesti do končetin nebo nesnesitelnou bolest na hrudi, která zasahuje do vašeho života a zdá se, že nezmizí. Tento stav často odezní během několika týdnů, ale některé případy mohou vyžadovat léčbu.

Jaké jsou příznaky costochondritidy?

Lidé s kostochondritidou často pociťují bolest na hrudi v oblasti horních a středních žeber na obou stranách hrudní kosti. Bolest může vyzařovat do zad nebo břicha. Může se také zhoršit, pokud se pohybujete, protahujete nebo zhluboka dýcháte.

Tyto příznaky mohou naznačovat další stavy, včetně infarktu. Pokud pociťujete přetrvávající bolest na hrudi, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Co způsobuje costochondritidu?

Přesná příčina costochondritidy u většiny lidí není známa. Ale podmínky, které to mohou způsobit, zahrnují:

 • trauma hrudníku, jako je tupý náraz při autonehodě nebo pádu
 • fyzická zátěž z činností, jako je zvedání těžkých břemen a namáhavé cvičení
 • některé viry nebo respirační stavy, jako je tuberkulóza a syfilis, které mohou způsobit zánět kloubů
 • určité typy artritidy
 • nádory v oblasti kostosterálního kloubu

Kdo je ohrožen kostochondritidou?

Kostochondritida se vyskytuje častěji u žen a lidí starších 40 let. Vyšší riziko tohoto onemocnění u vás může být také, pokud:

 • účastnit se akcí s velkým dopadem
 • vykonávat manuální práci
 • trpí alergií a jsou často vystaveni dráždivým látkám

Vaše riziko se zvyšuje, pokud máte některý z následujících stavů:

 • revmatoidní artritida
 • ankylozující spondylitida
 • reaktivní artritida, dříve známá jako Reiterův syndrom

Nesprávná manipulace s těžkými břemeny může zatěžovat svaly hrudníku. Mladší lidé by měli zvedat těžké tašky a batohy opatrně. Dospělí by měli manuální práci provádět opatrně.

Jaké jsou nouzové příznaky costochondritidy?

Okamžitě navštivte lékaře, pokud máte potíže s dýcháním nebo pociťujete intenzivní bolest na hrudi.

Vždy vyhledejte okamžitou pohotovostní péči, když máte abnormální a vysilující bolest na hrudi. Může to znamenat něco vážného, ​​například infarkt. Získání péče co nejdříve omezuje možnost komplikací, zvláště pokud vaši kostochondritidu způsobuje základní problém.

Jak je kostochondritida diagnostikována?

Váš lékař provede fyzickou prohlídku před stanovením diagnózy. Mohou se také zeptat na vaše příznaky a anamnézu vaší rodiny. Během fyzického vyšetření lékař posoudí úroveň bolesti manipulací s hrudním košem. Mohou také hledat známky infekce nebo zánětu.

Váš lékař může nařídit testy, jako jsou rentgenové a krevní testy, aby vyloučil další stavy, které mohou způsobovat vaše příznaky. Možná budete potřebovat elektrokardiogram (EKG nebo EKG) nebo rentgen hrudníku, abyste se ujistili, že nemáte onemocnění koronárních tepen nebo jiné srdeční onemocnění.

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud potřebujete pomoc při hledání lékaře primární péče nebo revmatologa.

Jak se costochondritida léčí?

Costochondritis lze léčit několika způsoby.

Léky

Většina případů costochondritidy je léčena volně prodejnými léky. Pokud je vaše bolest mírná až střední, lékař vám pravděpodobně doporučí nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (Advil) nebo naproxen (Aleve).

Váš lékař může také předepsat:

 • NSAID na předpis
 • jiné léky proti bolesti, jako jsou narkotika
 • léky proti úzkosti
 • tricyklická antidepresiva, včetně amitriptylinu
 • perorální steroidy nebo injekce steroidu do postižené oblasti

Změny životního stylu

Váš lékař vám může říci, abyste provedli trvalé změny životního stylu, pokud máte přetrvávající nebo chronickou costochondritidu. Některé druhy cvičení mohou tento stav zhoršit, včetně běhu a vzpírání. Ruční práce může mít také negativní účinek.

Váš lékař může také doporučit:

 • klid na lůžku
 • fyzikální terapie
 • horká nebo studená terapie pomocí nahřívací podložky a ledu

Váš lékař může použít úrovně bolesti k vyhodnocení vaší odpovědi na léčbu. Jakmile dokončíte léčbu, můžete se postupně dostat na předchozí úrovně aktivity. Každodenní protahování může pomoci zmírnit bolest. Váš lékař může také provést proceduru zvanou transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS), která využívá malé množství elektřiny, aby zabránila vašim nervům vysílat signály bolesti nebo bolesti do vašeho mozku.

Jaké jsou komplikace costochondritidy?

Dlouhodobá bolest způsobená kostochondritidou může být vysilující, pokud se neléčí. Léčba zánětu a bolesti obvykle způsobí, že costochondritida nakonec zmizí sama.

Pokud máte chronickou kostochondritidu, bolest se může vrátit – dokonce i po léčbě – když cvičíte nebo se zabýváte určitými aktivitami. V těchto případech možná budete muset vyhledat dlouhodobou péči, abyste se ujistili, že costochondritida neovlivňuje vaši kvalitu života a schopnost účastnit se každodenních činností.

Bolesti spojené s costochondritidou mohou naznačovat další problémy. Bolest na hrudi může často znamenat, že máte problémy se srdcem, takže když pocítíte bolest na hrudi, okamžitě navštivte svého lékaře, abyste se ujistili, že nemáte infarkt nebo zápal plic.

Bolest na hrudi spojená s costochondritidou je častým příznakem fibromyalgie. Při fibromyalgii můžete pociťovat bolestivost na hrudi kromě:

 • bolest v celém těle
 • únava a neschopnost odpočívat kvůli bolesti
 • potíže se zaměřením nebo soustředěním
 • pocity deprese
 • bolesti hlavy

Pokud zaznamenáte bolesti na hrudi spolu s těmito dalšími příznaky, poraďte se se svým lékařem o vyšetření na fibromyalgii. Pochopení této podmínky vám může pomoci vyřešit příznaky a zajistit, aby nepřerušovalo váš každodenní život.

Jaký je dlouhodobý výhled pro costochondritidu?

Tento stav obvykle není trvalý. V mnoha případech costochondritida sama odezní. Mírné případy costochondritidy mohou po několika dnech zmizet. Chronické případy mohou trvat týdny i déle, ale většina případů netrvá déle než rok.

Abyste snížili pravděpodobnost trvalé a chronické kostochondritidy, noste a zvedněte těžká břemena správně. Zkuste dělat méně cvičení s vysokým dopadem nebo manuální práce. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud při provádění některé z těchto činností pocítíte bolest na hrudi.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY