Cromolyn sodný pro alergie

Alergická reakce nastává, když imunitní systém omylem identifikuje neškodnou látku jako nebezpečného vetřelce a začne proti ní bojovat. Tato látka je známá jako alergen. Když na to vaše tělo zareaguje, uvolní se přírodní chemická látka zvaná histamin. Histamin způsobuje mnoho nepříjemných příznaků, jako je rýma, kýchání a svědění očí.

Histamin je produkován typem buňky imunitního systému známého jako žírná buňka. Žírné buňky hrají klíčovou roli v ochraně těla před nemocemi. Jsou to první buňky, které reagují na přítomnost cizích látek, například alergenů.

Některé léky bojující proti alergii blokují působení histaminu poté, co je uvolněn žírnými buňkami. Cromolyn sodný funguje jinak. Je to takzvaný „stabilizátor žírných buněk“. To znamená, že na prvním místě zastaví žírné buňky v uvolňování histaminu a dalších zánětlivých chemikálií. Díky tomu pomáhá předcházet projevům alergie. Cromolyn sodný se používá především k prevenci alergických astmatických záchvatů. U obecných environmentálních alergií je nyní kromolyn sodný považován za léčbu druhé nebo třetí linie. K tomuto účelu se častěji používají nosní kortikosteroidy a antihistaminika.

Cromolyn sodný původně pocházel z léčivé byliny zvané ammi visnaga. Mezi další použití ammi visnaga tradičně kontrolovala bolest ledvinových kamenů. Jeho schopnost otevřít dýchací cesty zaujala první výzkumníky. Nakonec identifikovali účinnou látku rostliny: sodnou sůl kromolynu. Je známo, že sodná sůl kromolynu brání žírným buňkám ve spouštění imunitní odpovědi. Tato reakce způsobuje nepříjemné příznaky alergie. Není však jisté, jak tato aktivita pomáhá předcházet astmatickým záchvatům.

Jak používat Cromolyn Sodium

Cromolyn sodný (Nasalcrom) je dodáván jako roztok, který se používá se speciálním nosním aplikátorem. Lék je vdechován nosem a do plic. Aby se zabránilo symptomům alergie, musí být vdechován třikrát až šestkrát denně. Lék je účinnější, pokud je užíván před zahájením alergické reakce. Nejlepší je použít před vystavením potenciálním alergenům.

Před použitím sodné soli cromolynu si promluvte se svým lékařem. Je důležité, abyste věděli, jak léky správně používat. Vždy byste měli pečlivě dodržovat pokyny na obalu nebo na štítku s předpisem. Používejte léky přesně podle pokynů. Měli byste také užít každou doporučenou dávku. Důvodem je, že lék je účinnější, pokud je používán nepřetržitě. Může však trvat až čtyři týdny, než kromolyn sodný dosáhne plného účinku. Zlepšení symptomů tedy možná neuvidíte hned. Informujte svého lékaře, pokud se vaše příznaky nezlepší do jednoho měsíce od užívání léků.

Vedlejší účinky sodné soli kromolynu

Mezi možné vedlejší účinky sodné soli cromolynu patří:

  • bolesti hlavy
  • podráždění nosu
  • kašel
  • sípání
  • závrať
  • nevolnost
  • bolesti těla
  • ospalost

Poraďte se svým lékařem, pokud se u vás během užívání sodné soli cromolynu vyskytne některý z těchto nežádoucích účinků. Lékař vám může upravit dávkování nebo vás převést na jiný lék. Nepřestávejte užívat léky ani neprovádějte žádné změny v dávkování, aniž byste nejprve promluvili se svým lékařem.

Další použití

Sodná sůl kromolynu po určitou dobu představovala průlom v prevenci alergií vyvolaného astmatu. Lék významně pomáhá omezit astmatické epizody vyvolané alergickou reakcí. V posledních letech však novější léky inhibující leukotrieny do značné míry nahradily léky obsahující sodnou sůl kromolynu. Inhibitory leukotrienu jsou považovány za pohodlnější a bezpečnější než sodná sůl kromolynu. Sodík Cromolynu musí být inhalován alespoň třikrát denně, zatímco inhibitory leukotrienu je třeba užívat pouze jednou denně.

Použití sodné soli cromolynu k prevenci astmatických epizod upadlo. Začíná se však používat v topické léčbě atopické dermatitidy u dětí. Atopická dermatitida je alergické zánětlivé onemocnění kůže, které způsobuje svědivou a bolestivou vyrážku. Při přímé aplikaci na kůži sodná sůl cromolynu bezpečně a účinně snižuje příznaky atopické dermatitidy. Cromolyn sodný není absorbován do krevního oběhu, když je aplikován na kůži. To eliminuje jakékoli obavy z vedlejších účinků.

Cromolyn sodný je také užitečný při léčbě alergické konjunktivitidy. Tento stav může nastat, když alergeny vyvolávají zánět ve výstelce očních víček. To může způsobit extrémní zarudnutí a podráždění očí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY