Cvičení, když máte fibrilaci síní

Muž venčení psa po ulici
Maskot/Getty Images

Co je fibrilace síní?

Fibrilace síní, často nazývaná zkráceně AFib, je častou příčinou nepravidelného srdečního rytmu. Když vaše srdce bije mimo rytmus, nazývá se to srdeční arytmie. Vaše srdce se spoléhá na pravidelný rytmus, který pochází z elektrického vzoru v jeho komorách. S AFib se tento vzor nepřenáší organizovaným způsobem. V důsledku toho se horní komory srdce, známé jako síně, nestahují v pravidelném rytmickém rytmu.

Přechodné epizody AFib se vyskytují u toho, co se nazývá paroxysmální AFib. U chronické AFib má srdce tuto arytmii po celou dobu.

Pro AFib jsou k dispozici léčby a s tímto stavem můžete stále žít aktivní život. Při životě s AFib je důležité vzít v úvahu několik věcí, včetně cvičení.

Nežádoucí účinky fibrilace síní

AFib může být problémem z několika důvodů. Za prvé, nedostatek účinných srdečních kontrakcí způsobuje, že krev víří a hromadí se v síních. V důsledku toho se mohou vyvinout krevní sraženiny, které se mohou dostat kamkoli v těle. Pokud se sraženina dostane do mozku, může způsobit mrtvici. Pokud se sraženina dostane do plic, může způsobit plicní embolii.

Za druhé, pokud srdce bije příliš rychle, může rychlý srdeční tep vést k srdečnímu selhání. Srdeční selhání znamená, že váš srdeční sval není schopen efektivně pumpovat nebo se naplnit dostatkem krve. Za třetí, neléčený AFib může vést k dalším problémům souvisejícím se srdeční arytmií, včetně chronické únavy a deprese.

Další informace: Srdeční selhání »

Nežádoucí účinky cvičení s fibrilací síní

Jedním z nejčastějších příznaků AFib je snadnější únava při cvičení. Mezi další příznaky AFib, které mohou ztížit cvičení, patří:

 • bušení srdce
 • závrať
 • pocení
 • úzkost
 • dušnost

AFib může ztížit cvičení, protože vaše srdce může začít o závod. Zrychlené srdce může způsobit pokles krevního tlaku a způsobit, že se budete cítit na omdlení. V tomto případě může být namáhavé cvičení spíše škodlivé než užitečné.

V mnoha případech vám cvičení s AFib může pomoci žít silnější život. Cvičení vám pomůže udržet si zdravou váhu, což může zabránit zhoršení srdečního selhání. Fyzická aktivita má také výhody, které jsou zvláště užitečné, pokud máte AFib, včetně zpomalení srdeční frekvence a snížení krevního tlaku.

Mít dobrou kvalitu života je důležitým cílem, pokud máte AFib, a cvičení může pomoci zmírnit úzkost a stres.

Dobré cvičení pro AFib

Než se pustíte do jakéhokoli cvičení, ujistěte se, že si protáhnete svaly nebo udělejte nějakou nenáročnou chůzi po dobu asi 10 minut, aby se vaše srdce přizpůsobilo aktivitě. Ujistěte se, že jste hydratovaní, než začnete zvyšovat svou úroveň aktivity.

Jakmile se zahřejete, vyzkoušejte cvičení, jako je silová chůze, jogging nebo pěší turistika, abyste si dobře zacvičili bez přetížení srdce. Jízda na rotopedu nebo používání eliptického stroje nebo běžeckého pásu jsou také bezpečné cvičení pro lidi s AFib.

Dobrým cvičením může být i zvedání lehkých vah. Může vám pomoci vybudovat svalový tonus a sílu, aniž byste přetěžovali svaly nebo namáhali srdce.

Nejprve vyzkoušejte krátké 5-10minutové cvičení, abyste se ujistili, že cvičení nezpůsobí točení hlavy nebo mdloby. Až se budete cítit pohodlně s krátkými obdobími cvičení, postupně přidávejte 5–10 minut cvičení, dokud nebudete mít pocit, že jste dosáhli uspokojujícího osobního fitness cíle.

Cvičení, kterým je třeba se vyhnout s AFib

Pokud jste nějakou dobu necvičili, nechcete začít s intenzivním cvičením s vysokým dopadem. Když cvičíte s AFib, možná budete chtít začít s krátkými intervaly cvičení s nízkým dopadem. Poté můžete postupně zvyšovat délku a intenzitu tréninků.

Snažte se vyhnout aktivitám s vyšším rizikem zranění, jako je lyžování nebo jízda na kole. Mnoho léků na ředění krve používaných k léčbě AFib může způsobit, že budete krvácet silněji, když jste zraněni.

Pokud plánujete zvedat závaží, poraďte se se svým lékařem nebo fyzioterapeutem o tom, jak velkou váhu je pro vás bezpečné zvednout. Přílišné zvedání může hodně zatížit vaše srdce.

Promluvte si se svým lékařem

Poraďte se se svým lékařem o tom, co byste měli a neměli dělat, pokud jde o cvičení. Pokud váš AFib spouští nějaké příznaky, může vám lékař doporučit, abyste dostali stav pod lepší kontrolu, než začnete cvičit. Mohou vám předepsat léky, aby se pokusili udržet vaše srdce v rytmu nebo aby vaše srdce nebilo příliš rychle.

Zkontrolujte tepovou frekvenci

Nemusíte se věnovat příliš intenzivní aktivitě, abyste si mohli užít výhody cvičení. S AFib může být lepší nápad nejprve udržovat cvičení na mírné úrovni. Sledování tepové frekvence vám také může pomoci udržet si během tréninku bezpečné tempo.

K dispozici je mnoho fitness a cvičení, které vám pomohou sledovat vaši srdeční frekvenci. Tyto fitness trackery se obvykle nosí na zápěstí jako hodinky (a také obvykle vypadají jako hodinky). Mnoho z nich také zaznamenává podrobné statistiky srdečního tepu, které si můžete prohlédnout prostřednictvím aplikace na svém smartphonu, tabletu nebo domácím počítači.

Mezi nejoblíbenější a nejznámější značky fitness trackerů patří Fitbit, který prodává několik modelů fitness trackerů s vestavěnými monitory srdečního tepu. Společnosti jako Apple, Garmin a Samsung také prodávají fitness trackery.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), středně intenzivní fyzická aktivita by měla být 50 až 70 procent vaší maximální tepové frekvence. Chcete-li změřit tepovou frekvenci při cvičení, položte ukazováček a prostředníček na palcovou stranu opačného zápěstí, těsně pod palec nebo na stranu krku. Pulz můžete počítat celou minutu nebo počítat 30 sekund a násobit 2.

Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti při kontrole srdeční frekvence:

 • Vaše maximální tepová frekvence se určí odečtením vašeho věku od čísla 220. Pokud je vám například 50 let, bude vaše maximální tepová frekvence 170 tepů za minutu (bpm).
 • Chcete-li cvičit na střední úrovni, vaše tepová frekvence by měla být mezi 85 (z vynásobení 170 x 0,5) a 119 (z vynásobení 170 x 0,7) tepů za minutu.

Pokud užíváte lék známý jako beta-blokátor, můžete si všimnout, že se vaše srdeční frekvence nezvýší tak, jak byste si mysleli. Je to proto, že beta-blokátory působí na vaši pomalou srdeční frekvenci, kromě toho, že snižují krevní tlak. V důsledku toho vaše srdce nemusí bít tak rychle, i když cvičíte mírným tempem.

Zvažte srdeční rehabilitaci

Je normální cítit se nervózní z cvičení, když máte AFib. Při sólo tréninku ale nemusíte vždy dohlížet na vlastní tepovou frekvenci. Poraďte se se svým lékařem o srdeční rehabilitaci.

Srdeční rehabilitace znamená pouze cvičení ve zdravotnickém zařízení, kde je možné sledovat vaše srdce. Mezi možnosti patří nemocnice, ambulance nebo klinika vašeho lékaře. Zaměstnanci zařízení vás mohou varovat, pokud se vaše srdeční frekvence příliš zrychlí nebo pokud máte abnormální krevní tlak. Personál je také speciálně vyškolen, aby pomáhal lidem se srdečními chorobami, jako je AFib a srdeční selhání. Mohou poskytnout tipy na nová cvičení, která je třeba zvážit, a rady ohledně bezpečnosti cvičení.

Během rehabilitace srdce můžete být požádáni o provedení zátěžového testu při cvičení. V tomto testu budete chodit na běžeckém pásu, který je nastaven na rychlost a sklon, zatímco budete připojeni k zařízení, které monitoruje vaši srdeční frekvenci.

Zátěžový test umožňuje vašemu lékaři zjistit, jak dobře vaše srdce reaguje na cvičení, a také jak efektivně a důsledně pumpuje krev do vašeho těla. Tento test může změřit, kolik cvičení může vaše srdce přijmout, než se objeví příznaky AFib. Vědět, jaká úroveň cvičení je pro vaše srdce dobrá, vám může pomoci vytvořit cvičební rutinu, která je pro vaši AFib bezpečná.

Vědět, kdy přestat nebo vyhledat pomoc

I když můžete být schopni cvičit bez komplikací z AFib, je stále důležité, abyste věděli, které příznaky znamenají zpomalení nebo úplné zastavení. AFib může způsobit bolest na hrudi při cvičení. Pokud vaše bolest na hrudi neustoupí ani po krátké přestávce nebo odpočinku, zavolejte na číslo 911 nebo na místní tísňovou linku. Můžete také zvážit, zda vás někdo odveze na pohotovost.

Mezi další příznaky, u kterých byste měli vyhledat pohotovostní léčbu, patří:

 • dušnost, ze které se nemůžete vzpamatovat
 • vystřelující bolest paže
 • zmatenost nebo dezorientace
 • ztráta vědomí
 • náhlá slabost na jedné straně vašeho těla
 • nezřetelná řeč
 • potíže s jasným myšlením

Zavolejte svého lékaře, pokud máte nějaké další příznaky, které způsobují, že se necítíte dobře nebo se necítíte dobře.

Pokud máte kardiostimulátor, poraďte se se svým lékařem o tom, jak nejlépe zvládnout cvičební rutinu. Váš lékař může chtít kombinovat další léčbu AFib s kardiostimulátorem, jako jsou léky nebo ablace (vytvoření zjizvené tkáně, která pomáhá kontrolovat váš srdeční rytmus). Tato ošetření mohou zlepšit vaši schopnost zvládnout delší nebo intenzivnější tréninky. Zeptejte se svého lékaře, jak tato léčba ovlivní vaše srdce, než si vytvoříte cvičební rutinu.

Některé léky na AFib, jako je warfarin (Coumadin), způsobují, že jste náchylnější k většímu krvácení, když se zraníte. Pokud užíváte tento nebo jiný lék na ředění krve, zeptejte se svého lékaře, zda je bezpečné účastnit se cvičení, která zvyšují riziko pádu nebo fyzického zranění.

Výhled a varování

Požádejte svého lékaře o potvrzení, zda se můžete pravidelně účastnit cvičení. V ideálním případě by to bylo na mírné úrovni cvičení. Znalost příznaků, které by mohly naznačovat, že musíte zpomalit nebo vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc, může zajistit, že při cvičení s AFib zůstanete zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY