Dávkování pro Aricept: Co potřebujete vědět

Úvod

Pokud máte demenci, může vám lékař doporučit Aricept jako možnost léčby. Je to lék na předpis používaný k léčbě demence související s mírnou, středně těžkou nebo těžkou Alzheimerovou chorobou.

Aricept je dodáván jako tableta, kterou spolknete, a orálně se rozpadající tableta (ODT), která se rozpustí na vašem jazyku. Obě formy obsahují účinnou látku donepezil. (Účinná látka způsobuje, že lék funguje.) Aricept patří do skupiny léků nazývaných inhibitory acetylcholinesterázy.

Tento článek popisuje dávkování přípravku Aricept, stejně jako jeho silné stránky a jak jej užívat. Chcete-li se dozvědět více o Ariceptu, přečtěte si tento podrobný článek.

Poznámka: Tento článek popisuje obvyklé dávkování Ariceptu, které poskytuje výrobce léků. Při používání přípravku Aricept však vždy užívejte dávku, kterou vám předepsal lékař.

Jaké je dávkování Ariceptu?

Níže uvedená tabulka zdůrazňuje základy dávkování Ariceptu. Nezapomeňte si přečíst další podrobnosti o obvyklém dávkování léku.

Závažnost Alzheimerovy choroby Počáteční dávka Maximální dávkování
mírný až střední 5 miligramů (mg) jednou denně 10 mg jednou denně
střední až těžké 5 mg jednou denně 23 mg jednou denně

Poznámka: Váš lékař Vám pravděpodobně předepíše 5 mg denně po dobu 4 až 6 týdnů před zvýšením dávky na 10 mg denně. Pak pravděpodobně budete muset užívat 10 mg denně po dobu nejméně 3 měsíců, než zvýšíte dávku na 23 mg denně.

Jaké jsou formy Ariceptu?

Aricept je dodáván jako tableta, kterou spolknete, a orálně se rozpadající tableta (ODT), která se rozpustí na vašem jazyku.

Jaké silné stránky má Aricept?

Aricept se dodává ve třech silách: 5 miligramů (mg), 10 mg a 23 mg.

Jaké jsou obvyklé dávky přípravku Aricept pro léčbu demence?

Váš lékař vám pravděpodobně zahájí nízkou dávku pro demenci a časem ji upraví, abyste dosáhli správného množství pro vás. Nakonec předepíšou nejmenší dávku Ariceptu, která poskytuje požadovaný účinek.

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Počáteční dávka přípravku Aricept pro léčbu demence je 5 mg jednou denně. Počáteční dávka je stejná pro mírnou až středně těžkou a středně těžkou až těžkou Alzheimerovu chorobu.

Maximální dávka u mírné až středně těžké Alzheimerovy choroby je 10 mg jednou denně. Nejvyšší dávka u středně těžké až těžké Alzheimerovy choroby je 23 mg jednou denně.

Používá se Aricept dlouhodobě?

Ano, Aricept se obvykle používá jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař zjistíte, že je to bezpečné a účinné pro váš stav, pravděpodobně to budete brát dlouhodobě.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování přípravku Aricept.

Jaká je maximální dávka přípravku Aricept?

Maximální dávka přípravku Aricept je 10 mg u mírné až středně těžké Alzheimerovy choroby a 23 mg u středně těžké až těžké Alzheimerovy choroby.

Kdy je nejlepší denní doba pro užití dávky Ariceptu?

Nejlepší je užívat Aricept těsně předtím, než půjdete večer spát. To pomůže minimalizovat účinek některých možných vedlejších účinků, jako je pomalý srdeční tep. Pomalý srdeční tep může způsobit mdloby. Při užívání tohoto léku je stále důležité být opatrný při ranním vstávání z postele.

Pokud nežádoucí účinky přípravku Aricept ruší váš spánek, poraďte se se svým lékařem o nejvhodnější době, kdy si máte dávku vzít.

Jaké faktory mohou ovlivnit mé dávkování?

Dávka přípravku Aricept, kterou máte předepsána, může záviset na několika faktorech. Tyto zahrnují:

 • závažnost stavu, k jehož léčbě používáte lék
 • forma Ariceptu, kterou berete
 • další podmínky, které můžete mít
 • jiné drogy, které užíváte
 • jak vaše tělo reaguje na Aricept

Jak se přípravek Aricept užívá?

Aricept by se měl užívat jednou denně. Nejlepší čas, kdy si ho vzít, je těsně před spaním.

Aricept můžete užívat s jídlem nebo bez jídla.

Pokud užíváte orálně se rozpadající tabletu (ODT), nechte ji rozpustit na jazyku. Poté vypijte sklenici vody.

Pokud užíváte tabletu, měli byste ji spolknout celou. Nedrťte, nerozdělujte ani nežvýkejte. Pokud máte potíže s polykáním tablet, v tomto článku najdete tipy, jak tuto formu léků užívat. Nebo se zeptejte svého lékaře, zda by pro vás mohla být ODT verze léku lepší volbou.

Informace o expiraci, skladování a likvidaci Ariceptu naleznete v tomto článku.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mít velký tisk nebo použít Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Pokud máte potíže s otevíráním lahviček s léky, dejte vědět svému lékárníkovi. Mohou být schopni dodat Aricept ve snadno otevíratelné nádobě. Mohou mít také tipy, které vám usnadní otevírání obalu léku.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku přípravku Aricept, vynechejte ji a pokračujte v užívání léku v obvyklou dobu následující den. Neužívejte dvě dávky najednou, abyste nahradili vynechanou dávku.

Pokud neužíváte Aricept týden nebo déle, poraďte se se svým lékařem, než si dáte další dávku. Mohou doporučit užívání nižší dávky před obnovením obvyklé dávky.

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si dávky přípravku Aricept včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo stažení aplikace pro připomenutí do telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Aricept, než Vám předepsal lékař, protože to může vést k závažným nežádoucím účinkům.

Příznaky předávkování

Příznaky způsobené předávkováním mohou zahrnovat:

 • nevolnost
 • zvracení
 • pocení
 • slinění
 • pomalý srdeční tep
 • nízký krevní tlak
 • respirační deprese (zpomalené dýchání)

 • křeče
 • smrt (vzácné, ale možné, pokud se objeví slabost dýchacích svalů)

Co dělat v případě, že užijete příliš mnoho přípravku Aricept

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Aricept. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávky poskytované výrobcem léků. Pokud vám lékař doporučí přípravek Aricept, předepíše vám dávku, která je pro vás vhodná.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování přípravku Aricept bez doporučení svého lékaře. Aricept užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které si možná budete chtít položit:

 • Bude pro mě vyšší dávkování fungovat lépe?
 • Mám užívat jiné dávkování, pokud beru jiné léky?
 • Zvýší vyšší dávka riziko určitých nežádoucích účinků?

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY