Dávkování pro Linzess: Co potřebujete vědět

Linzess je lék na předpis, který se používá k léčbě určitých druhů zácpy. Lék přichází jako kapsle, kterou spolknete. Obvykle se užívá jednou denně.

Linzess se používá k léčbě následujících stavů u dospělých:

 • syndrom dráždivého tračníku se zácpou (IBS-C)
 • chronická idiopatická zácpa (CIC), což je zácpa bez známé příčiny

Účinnou látkou přípravku Linzess je linaklotid. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.) Linzess přichází jako kapsle, kterou spolknete. Linzess patří do skupiny léků známých jako agonisté guanylátcyklázy-C.

Tento článek popisuje dávkování Linzess, stejně jako jeho silné stránky a jak jej užívat. Chcete-li se dozvědět více o Linzess, přečtěte si tento podrobný článek.

Poznámka: Tato tabulka ukazuje dávkování Linzessu se silami v mikrogramech (mcg). Pro více podrobností pokračujte ve čtení níže.

Stav Obvyklé dávkování Další možné dávkování
IBS-C 290 mcg užívaných jednou denně žádný
CIC 145 mcg užívaných jednou denně 72 mcg užívaných jednou denně

Mějte prosím na paměti, že tento článek pokrývá standardní dávkovací schéma Linzess, které poskytuje výrobce léčiv. Vždy však dodržujte pokyny pro dávkování, které vám předepsal lékař.

Jaké je Linzessovo dávkování?

Podrobnosti o dávkování Linzess viz níže.

Jaká je forma Linzess?

Linzess přichází jako kapsle, kterou spolknete.

Jaké silné stránky má Linzess?

Linzess se dodává ve třech silách: 72 mikrogramů (mcg), 145 mcg a 290 mcg.

Jaké jsou obvyklé dávky Linzess?

Doporučené dávkování závisí na tom, který stav je léčen.

Níže uvedené informace popisují dávkovací schémata, která se běžně používají nebo doporučují. Ujistěte se však, že dodržujete pokyny pro dávkování od svého lékaře. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování pro syndrom dráždivého tračníku se zácpou (IBS-C)

Doporučená dávka Linzess pro dospělé s IBS-C je 290 mcg jednou denně. Toto je také nejnižší a nejvyšší dávka, která je obvykle předepisována pro tento stav.

Dávkování u chronické idiopatické zácpy (CIC)

Doporučená dávka Linzess pro dospělé s CIC je 145 mcg jednou denně. Toto je nejvyšší dávka, která je obvykle předepisována pro tento stav.

Pokud vaše příznaky CIC nejsou závažné nebo jste měli vedlejší účinky z dávky 145 mcg, může vám lékař předepsat nižší dávku 72 mcg užívanou jednou denně.

Bere se Linzess dlouhodobě?

Ano, Linzess se obvykle bere jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař zjistíte, že je to bezpečné a účinné pro váš stav, pravděpodobně to budete brát dlouhodobě. Studie Linzesse se zabývaly užíváním léku po dobu až 18 měsíců.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování Linzess.

Mohu užívat Linzess dvakrát denně?

Ne, Linzess byste neměli užívat dvakrát denně. Tento lék je určen k užívání jednou denně. Užívání více než toto může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Pokud se obáváte, že vaše současné dávkování pro vás nefunguje, promluvte si se svým lékařem.

Mám problémy s ledvinami. Musím užívat nižší dávku Linzess?

Není to pravděpodobné. Linzes se rozkládá uvnitř trávicího traktu, takže by neměl mít vliv na ledviny. Pokud máte problémy s ledvinami, měli byste být schopni užívat standardní dávku Linzess pro váš stav. Vždy ale užívejte dávkování doporučené lékařem.

Máte-li dotazy ohledně aktuálního dávkování, promluvte si se svým lékařem.

Jak se Linzess užívá?

Linzess přichází jako kapsle, kterou spolknete. Budete ho užívat jednou denně na lačný žaludek alespoň 30 minut před prvním jídlem dne. Tobolky byste měli spolknout celé. Tobolky nedrťte ani nežvýkejte. Pokud máte potíže s polykáním tobolek, přečtěte si tento článek s tipy, které vám mohou pomoci.

Můžete také otevřít kapsle a smíchat kuličky uvnitř s jablečným pyré nebo vodou. Korálky nedrťte ani nežvýkejte. Smíchejte Linzess s jablečným pyré nebo vodou těsně před užitím každé dávky. Nemíchejte dávky předem.

Pokud mícháte linecké s jablečnou omáčkou:

 1. Otevřete kapsli a smíchejte kuličky s 1 čajovou lžičkou jablečného pyré při pokojové teplotě.
 2. Ihned spolkněte lžíci jablečného pyré a bez žvýkání kuliček.

Pokud mícháte Linzess s vodou:

 1. Otevřete kapsli a smíchejte kuličky s 30 mililitry (asi 1 unce) vody o pokojové teplotě.
 2. Jemně směs protřepejte po dobu 20 sekund a ihned směs spolkněte.

V případě potřeby můžete Linzess dostávat také nazogastrickou nebo gastrostomickou sondou.* Nazogastrická sonda se zavede do nosu a vede do žaludku. Do žaludku se přes břicho zavede gastrostomická přívodní trubice.

Informace o vypršení platnosti, skladování a likvidaci Linzess naleznete v tomto článku.

* Podrobnosti o podávání přípravku Linzess pomocí vyživovací sondy naleznete v informacích o předepisování léku nebo se poraďte se svým lékařem.

Přístupné obaly a štítky na léky

Pokud je pro vás obtížné přečíst štítek na předpisu na vašem léku, řekněte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mít velký tisk nebo použít Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku přípravku Linzess, vynechejte vynechanou dávku a vezměte si další dávku v obvyklou dobu následující den. Neměli byste užívat dvě dávky, abyste nahradili vynechanou dávku. Pokud tak učiníte, můžete zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Pokud potřebujete pomoc, abyste si nezapomněli vzít dávku Linzess včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo stažení aplikace pro připomenutí do telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Linzess, než Vám předepsal lékař, protože to může vést k závažným nežádoucím účinkům.

Příznaky předávkování

Příznaky, které mohou vyplynout z předávkování Linzessem, zahrnují průjem.

Co dělat v případě, že si vezmete příliš mnoho Linzess

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Linzess. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Pokud však máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte na číslo 911 (nebo na místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávky Linzess poskytované výrobcem léků. Pokud vám váš lékař doporučí tento lék, předepíše vám dávkování, které je pro vás to pravé.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování Linzessu bez doporučení lékaře. Linzess užívejte pouze přesně podle předpisu. Máte-li dotazy nebo obavy týkající se aktuálního dávkování, promluvte si se svým lékařem.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

 • Závisí předepsaná dávka Linzess na jiných lécích, které užívám?
 • Je pravděpodobné, že budu mít více vedlejších účinků, když si vezmu vyšší dávku Linzess?
 • Zvýšíte mi dávku Linzessu, když mi to nefunguje?

Chcete-li se dozvědět více o Linzess, přečtěte si tyto články:

 • Linzess (linaklotid)
 • Linzess a náklady: Co potřebujete vědět
 • Linzessovy interakce: Alkohol, léky a další
 • Nežádoucí účinky Linzess: Co potřebujete vědět
 • Trulance vs. Linzess: Co byste měli vědět

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY