Desoximetason, topický krém

Nejdůležitější pro desoximetason

 1. Desoximetasonový krém je dostupný jako značkový lék a generický lék. Název značky: Topicort.
 2. Desoximetason se dodává ve čtyřech formách: krém, mast, gel a sprej.
 3. Desoximetasonový krém se používá k léčbě dermatóz. Jedná se o kožní onemocnění, která mohou způsobit zarudnutí, otok, svědění a nepohodlí.

Důležitá upozornění

 • Upozornění na abnormální hladiny steroidních hormonů: Užívání desoximetazonu může zvýšit hladinu steroidních hormonů ve vašem těle a způsobit vysokou hladinu cukru v krvi. To by mohlo vést k cukrovce. Vaše riziko stavu zvaného hypotalamo-hypofýza-nadledvinová suprese se zvyšuje, když přestanete užívat lék. Tento stav snižuje hladinu steroidních hormonů. Vaše riziko těchto stavů se zvyšuje, pokud používáte tento lék na velkých plochách těla nebo po dlouhou dobu. Zvýší se také, pokud na léčivou oblast použijete zábal nebo obvaz.
 • Upozornění na kožní infekce: Užívání desoximetazonu může zvýšit riziko kožních infekcí.

Co je desoximetason?

Desoximetason je lék na předpis. Je to topický lék, což znamená, že ho aplikujete na kůži. Dodává se jako krém, gel, mast a sprej.

Desoximetasonový krém je dostupný jako značkový lék Topicort. Je také dostupný jako generický lék. Generické léky obvykle stojí méně než značková verze. V některých případech nemusí být dostupné v každé síle nebo formě jako značkový lék.

Desoximetasonový krém lze použít jako součást kombinované terapie. To znamená, že jej možná budete muset používat s jinými léky.

Proč se to používá

Desoximetasonový krém se používá k léčbě zarudnutí, otoku, svědění a nepříjemných pocitů způsobených kožními onemocněními nazývanými dermatózy.

Jak to funguje

Desoximetason patří do třídy léků nazývaných topické kortikosteroidy. Třída léků je skupina léků, které fungují podobným způsobem. Tyto léky se často používají k léčbě podobných stavů.

Desoximetason působí tak, že aktivuje přirozené látky ve vaší kůži a snižuje otoky, zarudnutí a svědění.

Nežádoucí účinky desoximetazonu

Topický krém Desoximetason nezpůsobuje ospalost, ale může způsobit další vedlejší účinky.

Častější nežádoucí účinky

Některé z častějších nežádoucích účinků, které se mohou vyskytnout při užívání desoximetazonu, zahrnují tyto účinky, které se vyskytují v blízkosti oblastí, kde aplikujete tento lék:

 • pálení, svědění, podráždění, zarudnutí nebo suchost pokožky
 • otok, zarudnutí nebo puchýře plné hnisu na kůži na bázi chloupků
 • drobné červené hrbolky kolem úst
 • nežádoucí růst vlasů
 • pupínky

Pokud jsou tyto účinky mírné, mohou odeznít během několika dnů nebo týdnů. Pokud jsou závažnější nebo neustupují, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Závažné vedlejší účinky

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte závažné nežádoucí účinky. Zavolejte 911, pokud se vaše příznaky cítí život ohrožující nebo pokud si myslíte, že máte lékařskou pohotovost. Závažné nežádoucí účinky a jejich příznaky mohou zahrnovat následující:

 • Těžká vyrážka
 • Infekce kůže. Příznaky mohou zahrnovat:
  • zarudnutí
  • otok
  • vytékající hnis

Vyloučení odpovědnosti: Naším cílem je poskytovat vám ty nejrelevantnější a aktuální informace. Protože však léky působí na každého člověka jinak, nemůžeme zaručit, že tyto informace zahrnují všechny možné vedlejší účinky. Tyto informace nenahrazují lékařskou pomoc. Vždy proberte možné nežádoucí účinky s poskytovatelem zdravotní péče, který zná vaši anamnézu.

Desoximetason může interagovat s jinými léky

Desoximetasonový krém může interagovat s jinými léky, vitamíny nebo bylinami, které užíváte. Interakce je, když látka mění způsob působení léku. To může být škodlivé nebo bránit tomu, aby lék dobře fungoval.

Aby se předešlo interakcím, měl by váš lékař pečlivě spravovat všechny vaše léky. Určitě informujte svého lékaře o všech lécích, vitamínech nebo bylinkách, které užíváte. Chcete-li zjistit, jak může tento lék interagovat s něčím jiným, co užíváte, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Příklady léků, které mohou způsobit interakce s desoximetasonem, jsou uvedeny níže.

Jiné kortikosteroidy

Užívání jiných kortikosteroidů s desoximetasonem může zvýšit hladinu kortikosteroidů v krvi a zvýšit riziko nežádoucích účinků. Příklady jiných kortikosteroidů zahrnují:

 • hydrokortison
 • prednison
 • dexamethason

Vyloučení odpovědnosti: Naším cílem je poskytovat vám ty nejrelevantnější a aktuální informace. Protože však léky interagují u každého člověka jinak, nemůžeme zaručit, že tyto informace zahrnují všechny možné interakce. Tyto informace nenahrazují lékařskou pomoc. Vždy si promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče o možných interakcích se všemi léky na předpis, vitamíny, bylinkami a doplňky stravy a volně prodejnými léky, které užíváte.

Upozornění týkající se desoximetazonu

Tento lék přichází s několika varováními.

Upozornění na alergii

Tento lék může způsobit alergickou reakci. Pokud se váš stav po použití tohoto léku nevyléčí, můžete mít alergickou reakci na lék nazývaný kontaktní dermatitida. Zavolejte svého lékaře, pokud se stav vaší pokožky po použití tohoto léku nezlepší.

Pokud se u vás objeví tyto příznaky, zavolejte 911 nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Neužívejte tento lék znovu, pokud jste na něj někdy měli alergickou reakci. Opětovné užívání může být smrtelné (způsobit smrt).

Upozornění pro osoby s určitými zdravotními problémy

Pro lidi s kožními infekcemi: Užívání tohoto léku snižuje vaši imunitu a může vás vystavit zvýšenému riziku kožních infekcí.

Upozornění pro ostatní skupiny

Pro těhotné ženy: Desoximetason je těhotenský lék kategorie C. To znamená dvě věci:

 1. Výzkumy na zvířatech prokázaly nepříznivé účinky na plod, když lék užívá matka.
 2. Nebylo provedeno dostatek studií na lidech, aby bylo jisté, jak může lék ovlivnit plod.

Poraďte se se svým lékařem, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět. Tento lék by měl být použit pouze tehdy, pokud potenciální přínos ospravedlňuje potenciální riziko.

Pro ženy, které kojí: Není známo, zda topické použití desoximetazonu může způsobit, že tento lék přejde do mateřského mléka. Tento lék by měl být používán s opatrností, pokud kojíte.

Pro děti: Děti jsou vystaveny zvýšenému riziku výskytu nežádoucích účinků spojených s tímto lékem.

Použití tohoto léku k léčbě plakové psoriázy nebylo u dětí studováno. Neměl by se používat k léčbě plakové psoriázy u lidí mladších 18 let.

Jak užívat desoximetason

Všechny možné dávky a lékové formy zde nemusí být zahrnuty. Vaše dávka, léková forma a jak často lék užíváte, bude záviset na:

 • tvůj věk
 • stav, který se léčí
 • jak vážný je váš stav
 • jiné zdravotní potíže, které máte
 • jak reagujete na první dávku

Forma a silné stránky léku

Obecný: desoximetason

 • Formulář: lokální krém
 • Silné stránky: 0,05 %, 0,25 %

Značka: Topicort

 • Formulář: lokální krém
 • Silné stránky: 0,05 %, 0,25 %

Dávkování při dermatózách

Dávkování pro dospělé (věk 18 let a starší)

Naneste tenkou vrstvu léku na postižená místa a jemně vetřete. Aplikujte dvakrát denně.

Dávkování pro děti (ve věku 0 až 17 let)

 • Neexistují žádná konkrétní doporučení ohledně dávkování pro použití desoximetasonového krému u lidí mladších 18 let.
 • Desoximetasonový krém by měl být používán s opatrností, protože lidé mladší 18 let mohou mít zvýšené riziko výskytu nežádoucích účinků spojených s jeho užíváním.

Vyloučení odpovědnosti: Naším cílem je poskytovat vám ty nejrelevantnější a aktuální informace. Protože však léky působí na každého člověka jinak, nemůžeme zaručit, že tento seznam zahrnuje všechny možné dávky. Tyto informace nenahrazují lékařskou pomoc. Vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem o dávkách, které jsou pro vás vhodné.

Vezměte podle pokynů

Desoximetason se používá ke krátkodobé léčbě. Přichází s vážnými riziky, pokud jej neužíváte podle předpisu.

Jestliže přestanete užívat lék nebo jej neužíváte vůbec: Můžete zaznamenat zhoršení příznaků nebo žádné zlepšení.

Pokud vynecháte dávku nebo neužijete lék podle plánu: Vaše léky nemusí také fungovat.

Pokud si vezmete příliš mnoho: Můžete mít zvýšené riziko nežádoucích účinků.

Co dělat, když vynecháte dávku: Aplikujte svou dávku, jakmile si vzpomenete. Pokud si však vzpomenete jen několik hodin před další plánovanou dávkou, použijte pouze jednu dávku. Nesnažte se to dohnat aplikací dvou dávek najednou.

Jak zjistit, zda lék funguje: Pokud používáte lék k léčbě dermatóz, měli byste zaznamenat snížení svědění, zarudnutí, suchosti, krusty, šupinatění a nepohodlí různých kožních onemocnění, které nezahrnují zánět.

Důležité pokyny pro užívání desoximetazonu

Mějte na paměti tyto úvahy, pokud vám lékař předepisuje desoximetason.

Úložný prostor

 • Desoximetason skladujte při pokojové teplotě mezi 68 °F a 77 °F (20 °C a 25 °C). Při cestování jej skladujte při teplotě mezi 59 °F a 86 °F (15 °C a 30 °C). Chraňte před vysokými teplotami.
 • Neskladujte tento lék ve vlhkých nebo vlhkých prostorách, jako jsou koupelny.

Náplně

Předpis na tento lék je znovu plnitelný. K opětovnému naplnění tohoto léku byste neměli potřebovat nový předpis. Váš lékař napíše na váš recept počet povolených náplní.

Cestovat

Při cestování s léky:

 • Léky mějte vždy u sebe. Při letu jej nikdy nedávejte do odbaveného zavazadla. Uchovávejte jej v příruční tašce.
 • Nebojte se letištních rentgenových přístrojů. Nemohou poškodit vaše léky.
 • Možná budete muset personálu letiště ukázat štítek lékárny pro váš lék. Vždy s sebou noste originální nádobku označenou na předpis.
 • Nedávejte tento lék do přihrádky v autě ani jej nenechávejte v autě. Určitě se tomu vyhněte, když je velmi horké nebo velmi chladné počasí.

Dostupnost

Ne každá lékárna má tento lék na skladě. Při vyplňování receptu nezapomeňte předem zavolat, abyste se ujistili, že ho vaše lékárna nese.

Předchozí povolení

Mnoho pojišťoven vyžaduje pro tento lék předchozí povolení. To znamená, že váš lékař bude muset získat souhlas vaší pojišťovny, než vaše pojišťovna zaplatí předpis.

Existují nějaké alternativy?

K léčbě vašeho stavu jsou k dispozici další léky. Některé pro vás mohou být vhodnější než jiné. Poraďte se se svým lékařem o dalších možnostech léků, které pro vás mohou fungovat.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu se mohou změnit a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY