DIY? Testosteronové testovací sady vysvětleny

Přehled

Snížení hladiny testosteronu je normální jev u mužů, jak stárnou. Téměř jedna třetina všech mužů starších 75 let má podle Mayo Clinic nižší než normální hladiny testosteronu. Nízká hladina testosteronu se však může objevit u mužů v jakémkoli věku. Základní zdravotní problém, jako je obezita, porucha hypofýzy nebo zranění, může snížit hladinu testosteronu. Příčinou může být i léčba rakoviny.

Můžete být v pokušení otestovat si hladinu testosteronu pomocí některého z domácích produktů na testování testosteronu, které jste viděli v reklamě. Než vyzkoušíte testovací sadu, ujistěte se, že rozumíte:

 • jak to funguje
 • jak je spolehlivý
 • jaké informace vám poskytne
 • co dělat se svými výsledky

Příznaky nízkého testosteronu

U dospělých mužů příznaky nízké hladiny testosteronu (hypogonadismus) zahrnují:

 • erektilní dysfunkce
 • snížená chuť na sex
 • snížená svalová hmota
 • snížený růst tělesného ochlupení
 • únava
 • návaly horka
 • potíže se soustředěním

Další informace: Návaly horka u mužů »

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků a máte podezření, že máte snížený testosteron, navštivte svého lékaře. Ačkoli je nízká hladina testosteronu často normálním důsledkem stárnutí, můžete mít vážný základní stav, který vyžaduje léčbu.

Diagnostika nízké hladiny testosteronu

Při návštěvě lékaře můžete očekávat, že podstoupíte fyzickou prohlídku, abyste zkontrolovali vaše příznaky. Pravděpodobně vám bude také odebrána krev, aby se otestovaly hladiny hormonů. Hladiny testosteronu se během dne mění a nejvyšší jsou ráno. Z tohoto důvodu vám lékař bude chtít odebrat vzorek krve mezi 7:00 a 10:00

Krevní test na testosteron může vašemu lékaři říci, kolik volného testosteronu cirkuluje ve vaší krvi. Může také ukázat celkové množství hormonu ve vašem těle. Studie ukazují, že měření volného testosteronu je lepší způsob, jak přesně diagnostikovat hypogonadismus.

Hladinu celkového testosteronu může ovlivnit mnoho faktorů. Vysoké nebo nízké hladiny nemusí nutně znamenat klinický problém.

Přečtěte si více: Kdy zvážit test testosteronu »

Domácí testovací soupravy

Mnoho produktů je k dispozici pro testování hladiny hormonů doma, než navštívíte svého lékaře. Můžete si zakoupit domácí testovací sadu online od LetsGetChecked tady.

Všechny tyto testy testují spíše vaše sliny než krev, takže si vzorek můžete odebrat doma. Jak sbíráte sliny a kolik vzorků odebíráte, se může lišit v závislosti na produktu. Všechny domácí testovací sady vyžadují, abyste své sbírky poslali poštou do laboratoře k testování. Výsledky můžete získat během několika dnů nebo týdnů.

Přesnost a spolehlivost vyšetření slin

Než se spolehnete na výsledky domácí testovací sady na testosteron, měli byste si být vědomi přesnosti testování slin oproti testování krve. Testování slin je jednodušší a méně invazivní než odběr krve, takže vědce zajímá, zda je tato metoda spolehlivá. Výsledky a názory odborníků jsou smíšené. Americká asociace klinických endokrinologů stále doporučuje používat krevní testy pro měření hladin pohlavních hormonů, jako je testosteron. Je to kvůli variabilitě, kterou vidí ve výsledcích testování slin.

Na druhou stranu některé studie a recenze docházejí k závěru, že testování slin je vhodnější, protože je pro pacienta méně stresující. Jedna recenze výzkumu dospěla k závěru, že sliny jsou stejně spolehlivé jako jiné tělesné tekutiny (slzy, moč a pot) a v některých případech dokonce lepší.

Autoři tohoto přehledu poukazují na to, že nebylo provedeno dostatek analýz komerčních domácích testovacích sad. Zda poskytují přesné, spolehlivé a neměnné výsledky, nebylo potvrzeno. Testosteron ve vzorcích slin může být také ovlivněn tím, jak jsou sbírány a skladovány.

Co uděláte s výsledky?

Pokud se rozhodnete měřit hladinu testosteronu pomocí domácí sady, měli byste být připraveni podniknout další nezbytné kroky. Laboratorní výsledky by měly přijít s vysvětlením vaší naměřené hladiny testosteronu. Pokud je vaše hladina považována za normální, ale stále máte příznaky, které vás znepokojují, navštivte svého lékaře.

Pokud se vaše výsledky vrátí jako nižší než normálně, domluvte si schůzku se svým lékařem, než vyzkoušíte jakýkoli domácí lék. Různé doplňky testosteronu na trhu s sebou nesou rizika a mohou způsobit vedlejší účinky, jako jsou:

 • spánková apnoe
 • zvýšené riziko srdečních onemocnění
 • růst prostaty
 • omezená produkce spermií

Nízká hladina testosteronu může být někdy příznakem vážného zdravotního stavu. To je další dobrý důvod, proč navštívit svého lékaře, pokud jsou vaše hladiny nízké.

Odnést

Nízká hladina testosteronu může být normální součástí vašeho procesu stárnutí. Alternativně můžete mít stav, který způsobuje pokles vašich úrovní. V obou případech je nejlepším řešením navštívit svého lékaře pro přesnou diagnózu a dozvědět se o možnostech léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY