Dobré vs. špatné zárodky

Bakterie získaly špatnou pověst, a to z dobrého důvodu. Bakterie stojí za řadou závažných onemocnění — včetně zápalu plic (Streptococcus pneumoniae), meningitida (Haemophilus influenzae), streptokoka v krku (Streptokok skupiny A), otrava jídlem (Escherichia coli a Salmonella),a řadu dalších infekcí.

Tyto „špatné“ bakterie jsou důvodem, proč si pečlivě dezinfikujeme ruce a utíráme kuchyňské a koupelnové dřezy a všechna další místa, kde se choroboplodné zárodky mají tendenci hromadit. Vyvinuli jsme také širokou škálu antibiotik, což jsou léky určené k zabíjení bakterií způsobujících onemocnění.

Přesto ne všechny bakterie jsou zlí. Ve skutečnosti je naše těla domovem odhadem 100 bilionů „dobrých“ bakterií, z nichž mnohé sídlí v našich střevech. Nejen, že žijeme v harmonii s těmito prospěšnými bakteriemi, ale jsou skutečně nezbytné pro naše přežití.

Dobré bakterie pomáhají našemu tělu trávit potravu a absorbovat živiny a ve střevním traktu produkují několik vitamínů – včetně kyseliny listové, niacinu a vitamínů B6 a B12. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Nejlepší praxe a výzkum klinické gastroenterologieProspěšné bakterie nás mohou také chránit před svými nebezpečnými příbuznými, kteří způsobují onemocnění tím, že je vytlačují ve střevech, produkují kyseliny, které brání jejich růstu, a stimulují imunitní systém, aby se s nimi vyrovnal.

Když se užitečné bakterie množí a daří se jim v našem těle, fungují jako naši ochránci. Ale někdy vystavujeme populaci prospěšných bakterií riziku. Když užíváme antibiotika k léčbě infekce škodlivými bakteriemi, zabíjíme také užitečné bakterie. To může způsobit nerovnováhu bakterií v těle, která může vést k průjmu a dalším gastrointestinálním problémům.

Probiotika a zdraví

Myšlenka, že určité druhy bakterií mohou zlepšit naše zdraví, existuje již od počátku 20čt století, kdy ruský biolog Elie Metchnikoff, držitel Nobelovy ceny, poprvé navrhl, že konzumace bakterií podobných těm, které žijí v těle, může mít zdravotní přínosy. Nedávno společnosti začaly uvádět na trh produkty zvané probiotika (což znamená „pro život“) obsahující tyto bakterie.

Probiotika jsou dostupná v mnoha formách, včetně doplňkových pilulek, čípků a krémů. Mnoho potravin obsahuje přátelské bakterie, jako např.

 • jogurt
 • podmáslí
 • sýry s živými aktivními kulturami

Mezi další potraviny, které obsahují přátelské bakterie, patří fermentované potraviny, jako jsou:

 • miso
 • tempeh
 • kysané zelí
 • pivo
 • kváskový chléb
 • čokoláda
 • kimchi

Probiotika jsou navržena k prevenci a léčbě různých zdravotních stavů, jako jsou:

 • průjem (včetně průjmu způsobeného antibiotiky)
 • syndromu dráždivého tračníku
 • ulcerózní kolitida a Crohnova choroba
 • zubní kaz, zánět dásní a paradentóza
 • ekzém

Několik studií naznačilo, že probiotické pilulky mohou zlepšit zdraví, ale mnoho lékařských výzkumníků, jako jsou ti z Clevelandské kliniky, uvádí, že neexistuje dostatek důkazů, které by to řekly s jistotou.

Druhy probiotik a co dělají

Níže je uvedeno několik probiotik, která se užívají k léčbě nebo prevenci onemocnění, a jak se předpokládá, že fungují.

Lactobacillus

V těle se bakterie Lactobacillus běžně nacházejí v trávicím, močovém a pohlavním systému. Najdete je také v jogurtech a doplňcích stravy a také v čípcích.

Existuje více než 50 různých druhů laktobacilů, včetně:

 • Lactobacillus acidophilus, jedno z nejpoužívanějších probiotik. Nachází se v jogurtech a fermentovaných sójových produktech, jako je miso a tempeh. Lactobacillus acidophilus se používá (ve formě čípků) k léčbě bakteriálních infekcí pochvy. Ve formě pilulek jej lze užívat k prevenci a léčbě průjmu, včetně cestovatelského průjmu u dospělých a průjmu způsobeného rotaviry u dětí.
 • Lactobacillus rhamnosus GG může pomoci léčit cestovatelský průjem nebo průjem, který je způsoben Clostridium difficile (C. difficile) bakteriemi nebo antibiotiky u dětí. Bylo také zjištěno, že pomáhá předcházet ekzému u kojenců.
 • Lactobacillus salivarius může pomoci zablokovat růst Helicobacter pylori (H. pylori), bakterie, které způsobují peptické vředy.
 • Lactobacillus plantarum může zlepšit bariéru imunitního systému proti napadajícím bakteriím způsobujícím onemocnění.

Další použití pro laktobacily zahrnují:

 • prevence průjmu způsobeného antibiotiky a infekcí
 • prevence koliky (neutišitelný pláč) u dětí
 • prevence plicních infekcí u malých dětí
 • prevence průjmu u dospělých, kteří jsou v nemocnici nebo podstupují chemoterapii rakoviny
 • léčba onemocnění střev, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) a ulcerózní kolitida

Bifidobakterie

Bifidobakterie tvoří většinu „dobrých“ bakterií žijících ve střevě. Tyto bakterie začnou kolonizovat gastrointestinální systém téměř okamžitě po našem narození.

Bifidobakterie se vyskytují v přibližně 30 různých kmenech, včetně:

 • Bifidobacteria bifidum může pomoci chránit před nezdravými bakteriemi. Výzkum naznačuje, že mohou také zmírnit příznaky IBS. Při kombinaci s Lactobacillus acidophilus, Bifidobacteria bifidum může pomoci předcházet ekzému u novorozenců.
 • Bifidobakterie infantis Předpokládá se, že pomáhají zmírnit příznaky IBS, jako je bolest břicha, plynatost a nadýmání
 • Bifidobakterie lactis bylo hlášeno, že zlepšuje hladinu cholesterolu u žen a lidí s diabetem 2.

Streptococcus thermophilus

Tyto bakterie produkují enzym laktázu, který tělo potřebuje k trávení cukru v mléce a dalších mléčných výrobcích. Některé studie naznačují Streptococcus thermophilus může pomoci předcházet intoleranci laktózy.

Saccharomyces boulardii

Saccharomyces boulardii je vlastně druh kvasinek, ale působí jako probiotikum. Některé studie zjistily, že je užitečný při prevenci a léčbě cestovatelského průjmu, stejně jako průjmu způsobeného antibiotiky. Může být také užitečný při léčbě akné a snížení vedlejších účinků léčby antibiotiky H. pylori bakterie.

Upozornění týkající se užívání probiotik

Než začnete užívat jakýkoli probiotický doplněk, nezapomeňte, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) tyto produkty neschválil. To znamená, že si při nákupu produktu nemůžete být jisti, zda je bezpečný a účinný. Byly hlášeny případy, kdy se u lidí po užívání probiotik vyvinuly v krvi bakterie (bakteriémie) nebo plísně (fungémie). K potvrzení přínosů probiotik a také možných rizik je zapotřebí více klinických studií.

Informujte svého lékaře a lékárníka, než začnete užívat jakýkoli probiotický doplněk. Zeptejte se, zda je bezpečný pro lidi s vaším zdravotním stavem a zda bude interagovat s jinými léky, které již užíváte. Je obzvláště důležité informovat svého lékaře před použitím těchto doplňků, pokud jste těhotná nebo kojíte, máte oslabený imunitní systém v důsledku onemocnění, jako je HIV/AIDS, nebo užíváte léky, které potlačují váš imunitní systém.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY