Domácí bylinné přípravky

Domácí bylinné přípravky

Štítky na bylinkách zakoupených v obchodech jen zřídka prozrazují, jak jsou rostliny pěstovány, natož jak dlouho jsou ingredience vystaveny světlu a vysokým teplotám, když jsou skladovány v plastových nádobách. Vypěstujte si vlastní, abyste zajistili nejlepší kvalitu a účinnost svých bylinných přípravků.

“Hlavní výhodou je možnost vytvořit si vztah k této bylince,” říká Jen Bredesen, bylinkářka a učitelka na California School of Herbal Studies. Dokonce i začátečníci zahrádkáři mohou vymýšlet jednoduché domácí prostředky, jako jsou čaje a masti, pomocí Bredesenova seznamu devíti nejlepších snadno pěstovatelných léčivých bylin.

měsíček (Calendula officinalis)

Měsíček je také známý jako měsíček. Je to staletý antifungální, antiseptický spojenec při hojení ran. Okvětní lístky těchto veselých žlutooranžových květů připomínajících kopretinu propůjčují zklidňující vlastnosti pleti mnoha přírodním kosmetikám a plenkovým krémům.

Měsíček je volně se vysévající letnička, která kvete po celou sezónu. Je to krásný doplněk do zahrad s plným sluncem. Okvětní lístky sklízejte čerstvé. Můžete také sušit celé květy – které se zavírají večer – předtím, než vytvoří semena.

Koriandr (Coriandrum sativum)

Cilantro se může pochlubit jedinečnou chutí, kterou lidé buď milují, nebo nenávidí. Listy často zdobí mexická a thajská jídla. Semena, známá jako koriandr, jsou hlavní složkou indického kari.

Málokdo si o této rostlině představí jako léčivou bylinu, ale výzkum ukazuje, že je to silný prostředek na podporu trávení a může být schopen odstranit těžké kovy a další toxické látky z těla.

Koriandr roste nejlépe v chladné, vlhké zahradě a v horkém počasí rychle upadá. Podívejte se na pomalé odrůdy od semenářských společností. Vyzkoušejte tento recept na očistné koriandrové pesto.

Citronový balzám (Melissa officinalis)

Oleje, třísloviny a hořčiny ve vonných listech a květech meduňky mají relaxační, protikřečové účinky na žaludek a nervový systém. Podle studie z roku 2008 může pomoci bojovat proti virům, jako je herpes simplex, když se používá lokálně.

Meduňka je pro děti dostatečně chutná a šetrná při přípravě v čajích nebo tinkturách s glycerinovým základem.

Tato uklidňující a povznášející trvalka vytváří na zahradě pěkný kousek jasně zelené a je to skvělá rostlina, která se dá čerstvě pěstovat. Sušená bylina ztrácí určitou sílu po šesti měsících. Vyzkoušejte tento nálev z meduňky a máty peprné.

Máta peprná (Mentha x piperita)

Máta peprná a máta peprná jsou známé příchutě v zubních pastách a žvýkačkách. Oba obsahují silně osvěžující elán, ale Národní centrum pro doplňkové a integrované zdraví (NCCIH) uvádí, že máta peprná poskytuje silnější lék než její kulinářštější příbuzný.

Když se vaří jako čaj, máta peprná může zmírnit zažívací potíže, jako jsou poruchy trávení a zvracení. Může také zklidnit bolavé svaly, když je aplikován lokálně jako tekutina nebo mléko.

Všechny máty se bujně rozprostírají ve vlhké zahradě. Zvažte pěstování každé rostliny ve vlastním velkém květináči. Listy sklízejte těsně před květem. Ještě déle a začnou chutnat hořce.

rozmarýn (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn je skvělý oživovatel. Tato vytrvalá dřevitá bylina stimuluje energii a optimismus a zlepšuje paměť a koncentraci tím, že přináší více kyslíku do vašeho mozku. Je to úžasně stimulující alternativa ke kofeinu, když potřebujete ten druhý dech.

Řada těchto dlouhověkých a suchomilných rostlin vytváří krásný, včelám přátelský stálezelený živý plot. Možná budete potřebovat pouze jednu rostlinu ve vaší zahradě – málo je dlouhá cesta.

divizna (Verbascum thapsus)

Zklidňující vlastnosti divizny mohou pomoci při léčbě bronchiálních respiračních infekcí. Listy se běžně přidávají do přípravků proti kašli.

Dejte tomuto krásnému a majestátnímu bienále dostatek prostoru a stůjte v úžasu. Robustní, žlutě kvetoucí stonek se vynoří z růžice silných chlupatých listů, dosahující k nebi téměř 6 stop.

tymián (Thymus vulgaris)

Jemné stonky a drobné listy této půdopokryvné rostliny popírají obrovskou sílu, kterou jí Evropané ve středověku připisovali. Mnozí věřili ve schopnost byliny zvýšit statečnost a odvrátit noční můry.

Moderní bylinkáři spoléhají na antibakteriální a antiseptické vlastnosti tymiánových olejů, aby zabránili zimnímu nachlazení a chřipce. Mnoho kultivarů existuje nad rámec přímých druhů, včetně sladce chutnajících citrusových odrůd, které jsou perfektními léky na bříško pro děti. Přečtěte si více o zdravotních výhodách tymiánu.

levandule (levandule)

Levandule, která je dlouho známá pro svou sladkou vůni, se také může pochlubit léčebnými výhodami jako mírné antidepresivum, které může podle některých prospět i vašemu nervovému systému. studie. Přidejte levandulový olej do koupele pro zmírnění stresu, napětí a nespavosti. Používá se také v krémech k léčbě spálenin a akné.

Dřevité levandule preferují horké, slunečné a suché prostředí. Čerstvé květy jsou chutné v malých dávkách, když se přidávají do salátů, medu, másla, limonád a dokonce i křehkých sušenek. Pokud jste zruční, zkuste si z voňavých sušených květin ušít bylinkovou nahřívací podložku nebo polštářek na oči.

německý heřmánek (Matricaria recutita)

Jemný heřmánek s vůní jablka ukazuje, že mírný neznamená neúčinný. Pěstuje se především pro své malé, žlutobřiché květy.

The NCCIH uvádí, že heřmánek je jednou z nejlepších bylin pro léčbu koliky, nervového stresu, infekcí a žaludečních poruch u dětí. Ve skutečnosti to byl heřmánkový čaj, který mu matka králíka Petera uvařila po jeho stresující honičce na zahradě pana McGregora!

Rostliny jako lék

Spojenci bylinkové zahrady

Tyto snadno pěstovatelné bylinky přinášejí zdravotní výhody vaší zahradě i vaší rodině. Mnohé přitahují užitečný hmyz, včetně včel. Mohou také pomoci odrazit škodlivé škůdce z citlivějších rostlin v okolí.

Ujistěte se, že vyberete rostliny, které vyhovují světelným, vodním a teplotním podmínkám vaší zahrady. Například rozmarýn, levandule a divizna jsou nejlepší na teplá a suchá místa na plném slunci. Koriandr a máta preferují bohaté, vlhké oblasti se stínem. Další tipy najdete v těchto zahradnických aplikacích.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY