Dysfunkce axilárního nervu

Co je dysfunkce axilárního nervu (AND)?

Dysfunkce axilárního nervu (AND) je stav charakterizovaný ztrátou pohybu nebo pocitu v oblasti ramen. Je také známá jako neuropatie axilárního nervu. Nadměrné napětí nebo poškození axilárního nervu, který slouží deltovým svalům a kůži ramene, způsobuje AND.

Problémy s nervem mohou nastat v myelinové pochvě, která pokrývá a chrání nerv, nebo centrální část nervové buňky, nazývanou axon.

Poškození těchto oblastí snižuje nebo zabraňuje pohybu impulsů v nervu.

Jaké jsou příčiny dysfunkce axilárního nervu?

A může být způsobeno:

 • tupé trauma nebo nadměrné namáhání nervu po dlouhou dobu
 • jiné tělesné struktury vyvíjející tlak na axilární nerv nebo jej zachycující proti jiné části těla
 • pronikavé zranění, jako je nůž nebo střelné poranění
 • překročení normálního rozsahu pohybu, ke kterému může dojít při hyperextenzním poranění ramene

Stresování končetiny překročením pohodlného rozsahu pohybu může způsobit problémy s axilárním nervem a jinými nervy. To je důvod, proč odborníci vždy varují, že ti, kteří cvičí nebo provádějí manuální práci, by si měli dávat pozor, aby neprotahovali svaly a končetiny nad rámec jejich obvyklého rozsahu pohybu. Někteří lékaři označují primární zónu poranění pro AND jako čtyřstranný prostor, který je součástí ramenního kloubu.

Kdo je vystaven vysokému riziku dysfunkce axilárního nervu?

Máte vyšší riziko AND a souvisejícího poškození nervů, pokud:

 • jste sportovec nebo někdo, kdo se účastní vysoce nárazových aktivit v horní části těla
 • provádět opakující se úkoly pomocí ramene
 • mají určitý typ stávající zlomeniny kosti
 • nesprávně používat podpůrné zařízení, jako jsou berle

Jaké jsou příznaky dysfunkce axilárního nervu?

Pokud máte AND, můžete:

 • cítit necitlivost nebo brnění v oblasti ramen
 • mít slabost v ramenou
 • máte problémy s běžnými fyzickými aktivitami, jako je zvedání paží nad hlavu
 • mají potíže se zvedáním předmětů

V průběhu času se vaše ramenní svaly mohou zmenšit, protože se nepoužívají pravidelně. To může být zvláštní problém pro lidi, kteří cvičí s vysokým odporem a těžkými váhami.

Jak se diagnostikuje dysfunkce axilárního nervu?

Váš lékař provede fyzickou prohlídku a položí otázky, aby zjistil, zda máte problém s axilárním nervem. Otestuje vaši horní část těla na bolest a citlivost tak, že zvednete ruce. Váš lékař se může také zeptat na jakékoli předchozí poškození ramene, deltových svalů nebo čehokoli jiného v oblasti axilárního nervu. Váš lékař by se také mohl zeptat, zda jste použili berle nebo jiná podpůrná zařízení, abyste zjistili, zda určitá napětí poškodila axilární nerv.

Váš lékař může nařídit nervové testy, jako je elektromyografie (EMG), aby se dozvěděl více o stavu vašeho axilárního nervu. Mohou být také nutné některé zobrazovací testy, jako je MRI.

Jak se léčí dysfunkce axilárního nervu?

Ve středně těžkých případech AND může lékař doporučit fyzickou terapii nebo změny ve vašem denním režimu. Specifická cvičení mohou pomoci svalovým skupinám vypořádat se s poškozením nervů a zachovat nervovou funkci. Váš lékař může také předepsat protizánětlivé léky k potlačení otoku nebo zánětu, který vyvíjí tlak na axilární nerv.

Pokud máte silné bolesti, může vám lékař předepsat narkotické léky. V některých případech může lékař navrhnout operaci k opravě oblastí kolem axilárního nervu.

Jaký je dlouhodobý výhled?

V mnoha případech může účinná léčba vyléčit A. Výsledek závisí na rozsahu a povaze počátečního zranění. Zachycený nerv může způsobit chronickou bolest a vyžadovat chirurgický zákrok. Menší typy AND způsobené dlouhodobým stresem mohou dobře reagovat na protizánětlivé léky a fyzikální terapii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY