Endometriální biopsie

Co je to biopsie endometria?

Endometriální biopsie je odstranění malého kousku tkáně z endometria, což je výstelka dělohy. Tento vzorek tkáně může vykazovat buněčné změny způsobené abnormálními tkáněmi nebo odchylkami v hladinách hormonů.

Odebrání malého vzorku tkáně endometria pomáhá lékaři diagnostikovat určité zdravotní potíže. Biopsie může také zkontrolovat děložní infekce, jako je endometritida.

Biopsii endometria lze provést v ordinaci lékaře bez použití anestezie. Dokončení postupu obvykle trvá přibližně 10 minut.

Proč se provádí endometriální biopsie?

K diagnostice abnormalit dělohy může být provedena biopsie endometria. Může také vyloučit jiná onemocnění.

Váš lékař může chtít provést biopsii endometria, aby:

 • najít příčinu postmenopauzálního krvácení nebo abnormálního děložního krvácení
 • screening rakoviny endometria
 • hodnotit plodnost
 • otestujte svou odpověď na hormonální léčbu

Během těhotenství nemůžete mít biopsii endometria a neměli byste ji mít, pokud máte některou z následujících stavů:

 • porucha srážlivosti krve
 • akutní zánětlivé onemocnění pánve
 • akutní cervikální nebo vaginální infekce
 • rakovina děložního hrdla
 • cervikální stenóza nebo závažné zúžení děložního čípku

Jak se připravit na biopsii endometria?

Endometriální biopsie během těhotenství může vést k potratu. Informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo pokud existuje možnost, že byste mohla být těhotná. Váš lékař může chtít, abyste si před biopsií udělali těhotenský test, abyste se ujistili, že nejste těhotná.

Váš lékař může také chtít, abyste si před biopsií vedli záznamy o menstruačních cyklech. To je obvykle požadováno, pokud je třeba test provést v určitou dobu během vašeho cyklu.

Informujte svého lékaře o všech lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte. Možná budete muset před biopsií endometria přestat užívat ředidla krve. Tyto léky mohou narušovat schopnost krve správně se srážet.

Váš lékař bude pravděpodobně chtít vědět, zda máte nějaké poruchy krvácení nebo jste alergický na latex nebo jód.

Biopsie endometria může být nepříjemná. Váš lékař může doporučit, abyste si 30 až 60 minut před zákrokem vzali ibuprofen (Advil, Motrin) nebo jiný lék proti bolesti.

Váš lékař vám také může před biopsií dát lehké sedativum. Sedativum může způsobit ospalost, takže byste neměli řídit, dokud účinky zcela nevymizí. Možná budete chtít požádat přítele nebo člena rodiny, aby vás po zákroku odvezl domů.

Co se stane během biopsie endometria?

Před biopsií dostanete plášť nebo lékařský plášť, který si obléknete. Ve vyšetřovně vás lékař nechá ležet na stole s nohama ve třmenech. Poté provedou rychlé vyšetření pánve. Vyčistí vám také pochvu a děložní čípek.

Váš lékař může na váš děložní čípek nasadit svorku, aby byl během procedury stabilní. Ze svorky můžete cítit tlak nebo mírné nepohodlí.

Váš lékař pak vloží tenkou, ohebnou trubici zvanou pipele skrz otvor vašeho děložního čípku, který se rozšiřuje o několik centimetrů do dělohy. Dále pohybují pipelou tam a zpět, aby získali vzorek tkáně z děložní sliznice. Celá procedura obvykle trvá asi 10 minut.

Vzorek tkáně je vložen do tekutiny a odeslán do laboratoře k analýze. Váš lékař by měl mít výsledky přibližně 7 až 10 dní po biopsii.

Po zákroku můžete zaznamenat mírné špinění nebo krvácení, takže dostanete menstruační vložku na nošení. Mírné křeče jsou také normální. Možná si budete moci vzít lék proti bolesti, který vám pomůže s křečemi, ale nezapomeňte se zeptat svého lékaře.

Po biopsii endometria několik dní nepoužívejte tampony a nemějte pohlavní styk. V závislosti na vaší anamnéze vám lékař může po zákroku poskytnout další pokyny.

Jaká rizika jsou spojena s biopsií endometria?

Stejně jako u jiných invazivních postupů existuje malé riziko infekce. Existuje také riziko propíchnutí stěny dělohy, ale je to velmi vzácné.

Určité krvácení a nepohodlí jsou normální. Zavolejte svého lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků:

 • krvácení déle než dva dny po biopsii
 • silné krvácení
 • horečka nebo zimnice
 • silná bolest v podbřišku
 • abnormální nebo neobvykle zapáchající vaginální výtok

Co znamenají výsledky?

Endometriální biopsie je normální, když nejsou nalezeny žádné abnormální buňky nebo rakovina. Výsledky jsou považovány za abnormální, když:

 • je přítomen benigní nebo nerakovinový růst
 • je přítomno zesílení endometria, nazývané endometriální hyperplazie
 • jsou přítomny rakovinné buňky

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY